Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Mai 2024, 17:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 01 Aug 2008, 19:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mai 2008, 17:30
Mesaje: 29
Achizitie noua. Bine, nu chiar noua, il am de 1 saptamana. Model vindut pe piata din Germania in special, l-am luat de pe amazon.de, intrucat ma aflu departe de Bucuresti deocamdata. Nu prea stiam ce sa fac la inceput, chiar daca ceasul vine de la creatorii faimosului Cricket, intre timp au fost preluati de Grovana si s-au cam dat la fund. In afara de Airspeed, un model care inca se vinde bine am inteles ca nu prea mai sunt activi, nu mai fabrica mecanisme in-house, folosesc ETA in general. Pacat :(

ETA se afla si in acest diver (nu stiu daca v-am mai zis, dar sunt bolnav dupa diver-i), in speta 2824-2, habar n-am ce grad pentru ca n-am avut curiozitatea sa-l desfac inca. Este al doilea diver cu 2824, de primul sunt foarte multumit, asa ca m-am gandit ca la 299 de euro nu prea am ce pierde, oricum am 14 zile la dispozitie sa-l trimit inapoi. Nu-l voi trimite, pentru ca imi place destul de mult, e confortabil pe mina si destul de elegant pentru un diver.

Cateva date:
- ETA 2824-2, de cand l-am luat merge la +2 sec/zi 8)
- 44mm diametru, imi place ca nu are crown-guard (si cu ocazia asta mi-am dat seama de ce imi place Breitling SOH atat de mult)
- cristal safir, anti reflectiv pe dianauntru (nu si pe afara, ar fi fost frumos...)
- 30 ATM water resistant
- cadran (dial) negru mat, arata foarte bine
- carcasa polisata, putin bling ii face bine, daca era satin sau brushed ar fi aratat foarte tool-like
- bezel rotativ, 60 clicks
- cyclops, nu mareste chiar ca Rolex, dar destul de bine
- cel mai dressy diver pe care il am(in ciuda celor 146 de grame).

Mai jos cateva poze:

Imagine
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Imagine
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Imagine
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Imagine
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch

PS: limbile sunt ca cele de PO


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Aug 2008, 19:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mai 2008, 17:30
Mesaje: 29
Si inca cateva poze (imi cer scuze pentru calitatea pozelor, nu am nici camera buna si la ora asta nici lumina indeajuns):

Imagine
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Imagine
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Imagine
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Aug 2008, 20:01 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
E chiar frumos ceasul asta! Asteptam cu MARE interes restul diverelor.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Aug 2008, 20:31 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
Foarte frumos ceasul. Luminozitatea este asemanatoare PO?
Coroana este pe filet exterior?
Arata foarte bine ceasul si in opinia mea ar merge si mai bine cu niste "sword hands"( scuze de comentariu)
Bine ai venit pe forum

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Aug 2008, 20:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mai 2008, 17:30
Mesaje: 29
dan scrie:
Luminozitatea este asemanatoare PO?

Ca intensitate doar pe limbi, pe markere este mai slaba. Dar tine destul de mult.
dan scrie:
Coroana este pe filet exterior?

Daca inteleg bine ceea ce vrei sa spui, nu, se infileteaza pe un tub care face parte din carcasa.
dan scrie:
Arata foarte bine ceasul si in opinia mea ar merge si mai bine cu niste "sword hands"( scuze de comentariu)

Multumesc, eu l-am luat tocmai pentru ca mi-au placut limbile de PO.
dan scrie:
Bine ai venit pe forum

Multumesc, bine te-am gasit :)

_________________
Grail watch: Blancpain Fifty Fathoms Aniversary

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Aug 2008, 22:55 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Un ceas reusit.
E trist ce se intampla acum cu Revue.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Aug 2008, 14:32 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Shiftear, cum pot achizitiona si eu o piesa ca aceasta, fara prea mare deranj? (adica cont e-bay.de si alte cele...) Multumesc anticipat!

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 10 Oct 2008, 14:35 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Bravo , foarte frumos !
Sa-l porti sanatos !

Toate cele bune
Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 11 Noi 2008, 13:22 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2008, 22:40
Mesaje: 116
Localitate: bucuresti
Felicitari si pentru "bijuteria" Alfa 159

_________________
bobo
0742881157


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 08 Dec 2008, 12:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mai 2008, 17:30
Mesaje: 29
bobo scrie:
Felicitari si pentru "bijuteria" Alfa 159

Multumesc, chiar e o bijuterie, genul de masina pe care o conduci fara oprire. O am deja de 1 an si ceva si inca nu ma satur s-o privesc, din multe unghiuri, exact ca pe un ceas :)

_________________
Grail watch: Blancpain Fifty Fathoms Aniversary

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 22 Feb 2009, 17:39 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Am cumparat si eu unul la fel !
Poze - in cel mai scurt timp .

Toate cele bune
Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 22 Feb 2009, 21:04 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Asteptam.... :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 22 Feb 2009, 21:48 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Vineeee ........pozarul ! :)
Miine seara .

Toate cele bune
Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 13 Iul 2010, 08:42 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
REVUE THOMMEN PROFESSIONAL DIVER
Sa incep cu denumirea. De ce “professional”? Parerea mea, pentru ca este exagerat de zdravan. Totul la acest ceas este supradimensionat. Carcasa, ansele, caseback-ul, bezelul, coronita, cureaua. Sa le iau pe rind. Carcasa. Prima impresie este ca e un alt ‘gauge’ de la costumul unui scafandru. O piesa bruta de metal, facuta parca sa dureze si sa te poti baza pe ea in orice conditie. Nu e de purtat in viata de zi cu zi, pur si simplu este prea grea. Un prieten s-a distrat pe seama mea, si mi-a spus ca daca sunt atacat de hoti, nu trebuie sa fac nimic, decit sa las ceasul sa cada pe ei ! Ansele. Prevazute cu cite 2 perforatii pe fiecare in parte, in total 8 gauri, pentru a putea monta diferite bratari. Foarte solide. Caseback-ul. Elegant inscripionat si gravat, dar pe mijloc are o prelucrare asemenea pilelor de unghii, pentru a se intepeni pe piele sau pe costumul de neopren. Bezelul. Clar si rezistent. Am intrat in lift cu o cutie in brate, pe care o tineam din lateral, si l-am frecat de peretii liftului (tabla de aluminiu). Sus, am vazut ca erau vreo trei dungi pe bezel, care dupa ce am trecut cu degetul peste ele, s-au sters. E un material interesant care este rezistent la zgiriieturi. Problema bezelului e ca se roteste prea usor pentru gustul meu, dar poate sunt eu invatat cu alte ceasuri si de fapt asa e normal sa se invirta. Coronita. Mare. N-ai cum sa o ratezi. Fiind asa de mare, probabil ca s-au gindit ca este posibil sa se forteze axul in momentele cind este desfiletata si se regleaza ora sau data, asa ca are posibilitatea sa pivoteze radial in timp ce este scoasa la maxim, si se executa armarea manuala, sau celelalte reglaje. Cureaua are o grosime de 5mm, si cu asta cred ca am spus tot. Cauciuc natural ce senzatie de catifea. Cam stringe scamele de pe haine, dar transpir mai putin decit cu o curea de cauciuc lucioasa. Acum sa trecem inauntru. Mecanismul sper ca este elvetian, scrie swiss-made. Hacking pe secundar, armare manuala, instant change la data fix la 23:59:50. Daca il las peste noapte cu dialul in sus are +10 sec/24h, daca il las cu ora 12 in sus are +2 sec/24h. Restul nu ma mai intereseaza.
Geamul este din safir si are lupa peste data. Nu mareste prea mult, probabil la x2 dar este suficient. Indecsii si limbile furate de la Planet Ocean in totalitate (mai putin secundarul). E aceasta un lucru bun sau rau, va las pe voi sa judecati. Ca element de eleganta si utilitate, limbile au o prelucrare in unghi pe generatoare, astfel incit sa reflecte si cea mai palida raza de lumina din orice pozitie. Indecsii orari au inox polishat pe marginii ca sa se vada si in lumina slaba. Superuminova este aplicata identic ca si la Omega. Rezistenta sub apa scrie ca e de 300m sau 1000ft. Probabil pentru 0,5% din cei care vor citi rindurile astea diferenta intre wr200m si wr300m este un moft. In mod sigur pentru 99,5% din cei care vor citi aici diferenta intre o adincime de 5m si 200m este doar fantezie si reverie. Acum mi-l si imaginez pe Montana (CB) cum sade tacticos pe un fotoliu din piele de culoare caramel in fata semineului si priveste pierdut pe fereastra la crestele muntilor in timp ce invirte incetisor bezelul lui U2 (wr2000m) si se gindeste la cite fapte extraordinare ar putea fi martor acel ceas daca proprietarul ar fi Capitanul Nemo… :lol:
Acum partea proasta. Superluminova este o gluma. Proasta. Dupa ce vezi Lumibright si apoi superluminova te apuca un ris homeric, mai ales daca nu ai dat bani pe un ceas cu superluminova. Daca ai dat deja banii, nu poti decit sa schitezi un rictus. Aici japonezii le-au cam suflat caimacul la elvetieni.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Revue Thommen Black Diver
MesajScris: 13 Iul 2010, 08:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Iul 2008, 11:27
Mesaje: 887
Localitate: Tg. Mures
Foarte, foarte frumos!
Am ratat anul trecut unul ca acesta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România