Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 22:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Apr 2009, 17:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Prezint scuze colegului nostru pentru adresarea nepotrivita ! :oops:
Am exagerat in modul meu nepotrivit de a spune ca nu cred cele spuse !

Pastrez ca pe un drept posibilitatea de a ma exprima liber pe acest forum despre orice subiect !
Repet faptul ca personal nu m-am simtit jignit si nici nu am vrut sa jignesc ! Repet ! Repet ! Repet !
Ce este anormal in a spune ca nu este credibil faptul ca indicii de la Mako nu se vad la ora 6 dimineata pe intuneric ! Se vad ! eu ii vad !
Asigur intreaga comunitate de faptul ca vederea mea este in parametri normali chiar si dimineata la trezire ! Ma refer la ochi, restul.....no comment.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Apr 2009, 17:49 
N-am vrut sa starnesc atata agitatie si animatie cu mini-review-ul meu la Mako. Am abia (deja??) 30 ani si am absolvit, printre altele, o Academie militara pana acum (impreuna cu cateva controale oftalmologice anuale de rigoare, pe care le-am trecut cu brio, pe toate). Asa cum i-am raspuns si colegului rubin pe privat, port Orient Mako doar cand sunt la office (prin "office", intelegand o cladire cu mai multe incaperi intesate cu zeci de calculatoare si tone de hartii), tocmai in ideea ca e nou si e (de fapt, ERA), ceasul meu "amiral", avand destul de multa grija de el sa nu-l lovesc accidental de vreo usa sau birou (se pare ca nu destula). Pentru treburile "heavy-duty" mi-am cumparat un G-Shock second-hand care sunt convins ca va face fata oricarei incercari.
Acestea fiind zise, tin sa mentionez ca, deocamdata, sustin fiecare afirmatie facuta in topicul buclucas (cand voi intra in posesia unui aparat foto decent, intentionez sa-i fac cateva poze cu sticla zgaraiata).
Numai bine si Sarbatori Fericite!


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Apr 2009, 18:01 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2008, 12:56
Mesaje: 358
Localitate: Cluj-Napoca
Ideea e ca trebuie sa respectam parerile si gusturile celorlalti.Eu am o parere tu ai alta.E simplu.
Mako nu are adversar la palierul $100.Asta nu inseamna ca e ceasul desavarsit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Apr 2009, 23:22 
Neconectat

Membru din: 20 Apr 2008, 16:34
Mesaje: 184
Localitate: Iasi
Port de mai bine de un an un Mako negru care a costat atunci aproape 200$. Am fost si sunt extrem de incantat de el, suficient incat sa-mi cumpar imediat un chrono de la Orient si sa-mi doresc un Mako albastru, mai ales la 100$! A fost dus la piscina si mare, nisip si zapada, caldura mare si inghet. Fara lovituri, dar spalat ziulnic cu apa calda si sapun (deh, obisnuinte casnice).

Dar, e adevarat ca sticla s-a zgariat inca din prima luna de purtare, desi, fiind nou, am fost grijuliu. La fel de adevarat este ca acum, la mai mult de un an, are doar o singura zgarietura, aceea de la inceput. Probabil a fost un ghinion.
Adevarat beste si ca balamaua de la "inchidere" are un usor joc si e nevoie de putina atentie la inchidere. Dar foarte putina, ce naiba, e doar un sistem simplu si nu ma deranjeaza absolut deloc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2009, 16:44 
o sa-mi spun si eu parerea despre ceasurile din discutie


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2009, 16:52 
sunt Razvan si sunt nou pe aici


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2009, 17:49 
vreau sa fac si eu o remarca fata de ce a inceput sa spuna dl CLAUDIU mai sus in legatura cu structura materialelor din care este confectionat subansamblele unui ceas...dar nu inseamna ca fiind ceasuri la circa xxx sute de euro inseamna ca si ca structura sunt neaparat si de cal.inferioara eu personal am vazut ceasuri mult mai scumpe ce erau confectionate din materiale mult mai slab calitativ decit unele ceva mai eftine ceea ce nu se prea poate vedea cu ochiul liber numai sub o lupa mai mare sau mai bine la microscop dupa ce in prealabil sa efectuat o forare in materialul de baza
iar mentenanta poate sa o apreceze numai producatorul marcii respective de ceas nu putem sa presupunem fiabilitatea pentru ca acest fapt este determinant si de modul in care este folosit .in legatura cu subiectul din discutie orient vs.vostok pot sa spun ca am fost purtator si de orient si de vostok dar ca si utilizare si robustete sunt mai bune vostokurile,este adevarat ca cele vechi aveau o problema la camasa rulmentului de la centrifuga ce era confectionata dintr-un material mai moale dar acest lucru sa rezolvat.eu personal am de vreo sapte ani un vostok automatic 31 rubine de cand iam schimbat centrifuga si de atunci nu am mai avut probleme cu el.actual mi-am luat un vostok k3 dar unde cred ca pe la carcasa si bratara si-au bagat si china coada ca si carcasa modelul cel vechi era mai dur inclusiv telescoapele.Orientul este in colectie (am doua buc.21 rubine)


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2009, 17:59 
si sustin ca si orientul la vremea lui a fost chinuit dar vostokul e si mai si apa praf zapada lovituri .poate pe viitor am sa va atasez si niste poze cu colectia mea.atlantic,citizen,seiko,doxa,vostok,raketa,pobeda,orex,rekord,orient,


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2009, 18:50 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
AVAN scrie:
vreau sa fac si eu o remarca fata de ce a inceput sa spuna dl CLAUDIU mai sus in legatura cu structura materialelor din care este confectionat subansamblele unui ceas...dar nu inseamna ca fiind ceasuri la circa xxx sute de euro inseamna ca si ca structura sunt neaparat si de cal.inferioara eu personal am vazut ceasuri mult mai scumpe ce erau confectionate din materiale mult mai slab calitativ decit unele ceva mai eftine ceea ce nu se prea poate vedea cu ochiul liber numai sub o lupa mai mare sau mai bine la microscop dupa ce in prealabil sa efectuat o forare in materialul de baza
iar mentenanta poate sa o apreceze numai producatorul marcii respective de ceas nu putem sa presupunem fiabilitatea pentru ca acest fapt este determinant si de modul in care este folosit .in legatura cu subiectul din discutie orient vs.vostok pot sa spun ca am fost purtator si de orient si de vostok dar ca si utilizare si robustete sunt mai bune vostokurile,este adevarat ca cele vechi aveau o problema la camasa rulmentului de la centrifuga ce era confectionata dintr-un material mai moale dar acest lucru sa rezolvat.eu personal am de vreo sapte ani un vostok automatic 31 rubine de cand iam schimbat centrifuga si de atunci nu am mai avut probleme cu el.actual mi-am luat un vostok k3 dar unde cred ca pe la carcasa si bratara si-au bagat si china coada ca si carcasa modelul cel vechi era mai dur inclusiv telescoapele.Orientul este in colectie (am doua buc.21 rubine)

Este adevarat ca structura materialelor este greu de determinat cu ochiul liber.Si pina la urma nici nu conteaza in mare masura-aici ma refer la platourile ceasurilor-pentru ca rotile stau in rubine de obicei.Dar calitatea materialelor conteaza cind vine vorba de roti ,axe,si alte piese mobile,si deasemenea la rubine.Mai conteaza si finisarea acestora,si daca compar la microscop o roata secundara de Wostok cu una de la un banal 2824 se vede diferenta.Daca ma uit la finisarile dintilor de la roata ancora de la unul si altul,se vede diferenta.Aici incepe discutia-dupa parerea mea,legat de calitate.
Dar sunt deacord ca pretul nu reflecta intotdeauna calitatea!
In legatura cu mentenanta,aici nu sunt deacord cu tine.Nu producatorul va spune cit de usor se intretine un ceas-el va spune intotdeauna ca al lui este "the best"-ci noi ,care le intretinem la modul curent.
Dar pina la urma este greu sa compari doua ceasuri de 100 Euro,si sa spui care este "mai bun"!Aici intervine factorul subiectiv,care joaca un rol important.
Fiecare are si bune si rele,si cum am mai spus,la acest palier totul este subiectiv! :mrgreen:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Apr 2009, 00:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
AVAN scrie:
actual mi-am luat un vostok k3 dar unde cred ca pe la carcasa si bratara si-au bagat si china coada ca si carcasa modelul cel vechi era mai dur inclusiv telescoapele.

Bine ai venit pe acest forum.
Ai incercat si ceasurile Vostok (nu Vostok Europe) ? Spre exemplu am avut un Vostok Redsea, are etanseitate de 200 m, otel mai dur decat K3, destul de bine finasat in exterior.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Apr 2009, 17:44 
da am si un vostok model mai vechi(200m amfibia) si am fost multumit de el dar e adevarat acfest lucru am confirmat si eu ca avea carcasa mult mai dura decat k3


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Iun 2009, 19:35 
De curand am achizitionat un MAKO...nou..si sunt chiar multumit de el...Posed si eu orange monster...dar incredibil...Orient-ul este mult mai precis ca monster-ul.. care o lua inainte cu cateva minute la 4-5 zile.Mako chiar e super...recomand cu incredere.Plus ca suna si bine porecla lui..."MAKO"... 8)


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2013, 23:25 
Neconectat

Membru din: 30 Dec 2012, 15:38
Mesaje: 8
Orient DB08002B, ce parere aveti , costa in jur de 800 de ron, merita banii?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Impresie Orient Mako 2 (XL)
MesajScris: 18 Feb 2013, 15:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008, 14:19
Mesaje: 289
Localitate: Undeva in Cosmos
Tot citind despre Orient Mako, incet-incet am inceput sa-mi doresc si eu unul. Am cautat pe amazon si alte saituri de profil si am descoperit Mako2 (MakoXL) la echivalentul a 600 lei. Mi-a placut si am inceput sa-l caut gasindu-l la BB Unirii dupa amprox.2 luni un Orient BlackMako2 cu 750 lei pret redus. Ceasul in realitate arata f bine si am ramas si acum incantat de el. Primele impresii si testari: in primele 24 ore +1sec, apoi descurajare:+35+45 sec pe zi armat bine si in orice pozitie. Dupa 2 saptamani s-a redus la +20 sec/zi si asa a ramas indiferent de pozitie si armare. Dupa 2 luni l-am dus la reglat si acum merge cu +2sec/zi. Daca il armez mai mult si cu miscari mai puternice se intampla ca secundarul sa fuga si peste +20sec. deodata pastandu-si insa cele +2 sec pe zi. Deocamdata sunt multumit de asta. Aspecte slabe: fosforul nu este puternic ci mediu ca intensitate. Noaptea daca te uiti la el pe intuneric total se distinge bine in bezna si pot sa zic ca eu nu vad prea bine de aproape. Evident ca SEIKO lumineaza mai puternic. In cele 3 luni de cand il am il menajez cum pot de bine sa nu-l lovesc, ating sau harsai de obiecte. Il pot zilnic si arata ca luat din raft. Bratara este solida insa nu atat de bine la cele doua table ce formeaza balamaua. Trebuie sa manipulezi cu grija ceasul cand il pui/dai jos de la mana si mai ales sa nu et asezi din greseala pe el. Cred ca suprafata vopsita a bezelului se zgarie usor.

_________________
...calatorule, de vei ajunge odata pe muntele Cassino, opreste-te o clipa.Poate vei auzi si acum suierul gloantelor, vuietul obuzelor si gemetele ranitilor....(Sven Hassel-Montecassino)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Noi 2014, 15:07 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2014, 11:40
Mesaje: 8
Localitate: Bucuresti
Buna ziua,

Scuze pentru jumatatea de off-topic, dar nu vreau sa mai deschid si eu un topic pentru intrebarea mea.
Tot cautand un ceas antisoc si antiacvatic am gasit Vostok Europe Ekranoplan, la aproximativ 2.000 RON, dar si Citizen Royal Marine Commando (tot pe la 2.000 RON), insa acesta din urma nu se comercializeaza de niciun magazin romanesc; nici macar de B&B Collection, care este reprezentant Citizen in Romania.
In acest moment nu stiu daca merita sa cumpar Vostokul (in rate, de la Watchshop.ro), despre care nu stiu prea multe, sau sa mai astept pana voi putea sa achizitionez respectivul Citizen cu banii jos direct din U.K. de pe Watchshop.com.
Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?
Multumesc anticipat.

Cu stima,
Leo.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România