Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 21 Mai 2024, 15:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 18 Apr 2009, 18:44 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Sincer mie nu imi place nici Rolex,consider marcajele de pe rama interioara "manelistice" :D
Sunt alte diver-e mult mai reusite.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 22 Apr 2009, 10:00 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2008, 12:56
Mesaje: 358
Localitate: Cluj-Napoca
Amarate de alice :roll:
Unde-i tancul si obuzele dle.... :lol: :lol:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 10 Mai 2009, 17:49 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2008, 12:56
Mesaje: 358
Localitate: Cluj-Napoca
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 10 Mai 2009, 17:53 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2008, 12:56
Mesaje: 358
Localitate: Cluj-Napoca
Rog un moderator sa mute tpicu asta la noua sectiune.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 11 Mai 2009, 18:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Gilu scrie:
Rog un moderator sa mute tpicu asta la noua sectiune.

Da...asa ar fi normal....dar preluind din vanatoare si ce se aplica acestui ceas....
denumirea corecta "Ceas alicit ".....

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 11 Mai 2009, 21:03 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Eu am sters ultimele mesaje din acest topic si sper sa nu fiu nevoit sa mai sterg in continuare...

@ Gilu - Despre mutare, eu personal nu stiu sa il mut (nu stiu exact si prefer sa il las pe Gabi sa o faca daca va fi cazul).

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 20 Mai 2009, 20:27 
Gilu scrie:
mnm scrie:
Gilu scrie:
http://www.20000feet.com/?play=gun

Ceas cu adevarat rezistent :lol:

Desi site-ul este in engleza....video-ul este vorbit in germana ....ne poate traduce cineva exact ce vorbeste Fritz-ul cu ochelari ?
Ce am inteles eu ....arma era un Winchester cu repetitie si munitia calibrul 12 ? Spune ceva despre marimea alicelor ?
6000 m WR este impresionant dar reclama cu arma mi se pare slabutza.....
Zgomotul armei in film este de arma cu aer comprimat sau CO2.....Un 22 LR nu pare mai zgomotos ?
Celelalte 2 ceasuri, amandoua la 1000m, nu au trecut testul....Unul din ele a fost distrus complet, deci ceva relevanta are totusi testul zic eu.
Nu cred insa ca testul sugereaza ca ceasul ar rezista unei arme cu glont.

Este varianta si la 25.000ft 7.500m.....

PS:uitati-va si la testul de presiune



Indraznesc sa ma amestec in discutie... :) Vanez de aproximativ 3 ani si intr-adevar domnul "mnm" are dreptate: alicele sunt subdimensionate(alice de pasaj, de max 2 mm folosite pentru pasaret mic) dar cel mai important incarcatura de pulbere este mult redusa. De la aceasta distanta grupajul alicelor ar fi fost destul de restrans(max 8cm) iar cu o incarcatura de pulbere adecvata(gen 32-36gr) ceasul ar fi fost facut zob, in ciuda alicelor mici. Parerea mea este ca e un test complet partinitor, dat fiind faptul ca de la aceasta distanta si cu o incarcatura de pulbere normala, energia cinetica a snopului de alice ar fi distrus orice ceas. Stima


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 18 Ian 2011, 01:26 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2010, 15:56
Mesaje: 37
ce dezamagire, ma asteptam sa fie impuscat cu gloante :(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 05 Apr 2011, 21:40 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2008, 12:08
Mesaje: 156
Localitate: Cluj
Ma enerveaza la fel ca pe voi reclamele stupide, consider rezistentele abisale drept niste exagerari inutile, chiar si 1000 m e fara sens. (Stiu ca-mi dau singur peste degete cu asta, vezi DWP, dar asta-i adevarul).
As incerca insa o abordare mai indulgenta si iata de ce:
1. Prezentarea si reclama: cu exceptia unui numar redus de initiati, oamenii nu mai cumpara de mult ceasuri in fundul gol, cumpara ceasuri ambalate in istorie sau povesti, nu conteaza daca-s false, important e sa fie impresionante; cumpara performante, cumpara superlative; pot sa vin cu o tona de argumente daca-i necesar. Cuvinte cheie: Muntii Jura, batran fierar, veche manufactura, mina de aur romana, strabunic explorator, meteorit, rahat de brontozaur, Titanic, militar etc.
2. Relizarea tehnica: indiferent de cat de ridicole sunt limitele ceasului si cu toata inutilitatea cronografului, "obiectul" este un diver corect; nu s-a facut rabat de la nici un element specific: bezelul este corect marcat si profilat, cadranul si indicii sunt clare si vizibile, minutarul este evidentiat si de lungime corecta, secundarul este suficient de vizibil pentru a indica functionarea;
3. Aspectul estetic: desigur ca nu-i pe gustul tuturor, nici mie nu-mi place, dar e destul de greu sa spunem ca ar fi urat; arat ca un culturist care a inceput cu o dezvoltare fizica armonioasa si nu s-a mai stiut opri cand s-a apucat sa se indoape cu steroizi; dar date fiind limitele propuse este explicabil; esteticul a cedat in fata tehnicului care, la randul lui, plateste tribut comercialului.
Vedem zilnic "ad"-uri cu ceasuri calcate de camion, lovite cu ciocanul, trantite de pereti, aruncate in lava, congelate, legate de roti de masina...in uralele entuziaste ale doritorilor. Si atunci ne dam seama ca macar niste alice erau necesare, daca un drum in spatiul cosmic e prea scump...ca asta e recordul absolut: ceasul mecanic care sfideaza vidul si radiatiile cosmice. Deodata! OAU! Era cat pe ce sa uit de imponderabilitate...
E mult mai usor sa te conformezi decat sa educi. Si pe departe mai profitabil.

_________________
Cea mai sigura metoda de a nu gresi niciodata este arta de a nu face nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 05 Apr 2011, 22:33 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2011, 02:33
Mesaje: 168
Nu stiu daca are importanta,dar cartusele galbene au alica(nr.7) de 2,5 mm.Cele negre nu vad ce numar au pe ele.

Cu stima


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas impuscat
MesajScris: 25 Apr 2011, 10:39 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
se baga cineva sa ii faca un test real (cu el la mana...) la 20000 feet? dau eu banii de ceas.... :twisted: :roll: :wink:

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România