Ceas Steinhart

Sfaturi, intrebari, cu privire la viitoarele achizitii orologere.
ecl
Mesaje: 78
Membru din: 03 Ian 2012, 23:37
Localitate: Arad, Timisoara

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de ecl »

Ce draq e asa de greu de inteles! A discutat cineva pe aici de calitatea aparenta a produselor. :evil:

Astia fac un assembling la greu, pe undeva. Chinezii iti produc cum le ceri, ti le livreaza pe parti componente, tu le primesti le asamblezi si ii dai origine europeana. Chestie este cat de controlat este procesul de productie din China, ca la marile corporatii au oameniilor lor pe calitate locati acolo (cu niste costuri enorme).

Cat privesc electronice, firme ca si McIntosh, Accuphase, Burmester, etc. folosesc piese electronice (tranzistori, diode, rezistente, condensatori, etc,) fabricate in zona asiatica conform dar la normele lor de calitate, dar in final acestea sunt utilizate in procedul de fabricatie/montaj doar la ei, sculele ajungand sa fie Made in US, Made in Germany sau Made in Japan. In afara cladirii fabricilor mari multinationale din China, ei copiaza aproape orice (in fabrici chinezesti), dar in detrimentul calitatii in timp a produselor realizate.

Mai nou ca urmare a cresterii costului cu manopera de acolo, unele companii au inceput deja relocarea inapoi spre EU sau US. Anul trecut am discutat cu o companie (parteneri CISCO) care isi reloca productia din China in Romania, iar raspunsul lor a fost: costurile mari de logistica, indicatorul slab la rebuturi/calitate si cresterea costului manoperei, si ptr ca divizia lor vinde in Europa au considerat OK ca sa reloce pe Romania fabrica de acolo.

Imi explica si mie cineva de ce as cumpara la 500eur un Steinhart in detrimentul unui MIDO?
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de Gabi1 »

Cumpara'ti Mido , a incercat cineva sa'ti schimbe optiunea ?? ! :wink:
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Avatar utilizator
emilmaga
Mesaje: 500
Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Contact:

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de emilmaga »

Gabi1 scrie:Cumpara'ti Mido , a incercat cineva sa'ti schimbe optiunea ?? ! :wink:
+1
Avatar utilizator
bogdan1
Mesaje: 494
Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Localitate: Bucuresti

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de bogdan1 »

ecl , daca vrei sa spui ca Steinhart e chinezarie sau " pute a chinezarie " , etc....vino si cu specificatii tehnice sau alte argumente care sa ne convinga(nu de genul celor ca e copiat dupa Rolex,etc,etc).....doar ca tie nu iti place nu inseamna ca e prost sau chinezarie.......despre tranzistori si ce mai spui tu deja deviem mult de la subiect , si nu prea are legatura cu ceasurile Steinhart .


P.S Poate imi arati si mie un ceas Steinhart cu un mecanism chinezesc in el..... :wink:

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".
maximus
Mesaje: 396
Membru din: 17 Apr 2009, 00:46
Localitate: Craiova

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de maximus »

Repulsia multora dintre noi fata de produsele chinezesti este usor de inteles, avind in vedere calitatea mai mult decit indoielnica a produselor made in china vindute in Romania.

Totusi am avut de foarte multe ori ocazia sa vad ca absolut acelasi produs, vindut in tari din europa de vest si tot made in china are o calitate mult mai buna decit cel vindut in Romania.
La jucarii de exemplu diferenta este imensa.
Cineva care se ocupa de importul pieselor pt pc-uri imi spunea ca eu standarde de calitate foarte bine definite, in functie de tara in care se exporta produsul.

marius
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de Gabi1 »

Care este totusi legatura intre un ceas Steinhart si componentele P.C produse in China si livrate diferitelor piete de desfacere ? !
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
maximus
Mesaje: 396
Membru din: 17 Apr 2009, 00:46
Localitate: Craiova

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de maximus »

Initial am vrut sa nu raspund, dar daca tot m-ati provocat...va spun care este legatura (apropo, mie mi se pare absolut evidenta, nu inteleg de cum Dvs nu o vedeti)
Legatura mesajului meu in acest topic este absolut identica cu cea a mesajelor Dvs in TOATE topicurile! :-)

No offense...
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de Gabi1 »

Pentru mine ai facut penultimul comentariu ? Daca da nu cred ca mi'am exprimat repulsia fata de produsele chinezesti numai ca cineva a legat aparitia ceasurilor Steinhart de oarece apartenenta China , cu care nu am fost de acord . Citeste cu atentie celelalte postari si vei fi lamurit .
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
GAS
Mesaje: 259
Membru din: 13 Dec 2010, 00:30
Localitate: Bucuresti

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de GAS »

Avatar utilizator
emilmaga
Mesaje: 500
Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Contact:

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de emilmaga »

emilmaga scrie: O recomandare daca mergi pe modelul acesta: poti schimba bezelul de aluminiu original cu unul ceramic de la modelul "Black sea", este mult mai bun, are indecsii cu superluminova, arata foarte bine si este mult mai rezistent la zgarieturi.
Ieri mi-a sosit insertia de bezel ceramica, am desfacut ceasul astfel:
http://www.youtube.com/watch?v=7Ev6DJT0P4U
Insertia arata asa in comparatie cu cea veche zgariata:
Imagine
Dupa ce se scoate vechea insertie, trebuie curatat foarte bine lipiciul de pe bezel, eu am facut asta cu betisoare de urechi inmuiate in spirt;
Ceasul fara bezel arata asa:
Imagine
Grosimea safirului este impresionanta.
La final ceasul arata asa:
Imagine
Imagine

Daca nu aveti o mana sigura, este mai bine sa apelati la un ceasornicar pentru aceasta operatie, eu am reusit sa zgariu un pic o ansa ;)
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de Gabi1 »

Asta este ,se poate intimpla oricui ,cel putin nu tia facut'o altul ! .
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
RudolfF
Mesaje: 281
Membru din: 22 Iun 2010, 11:46
Localitate: Urziceni - Bucuresti & retur
Contact:

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de RudolfF »

Felicitari

"Altul " poate crea 3 probleme dupa schimbare. Ovalizarea bezelul, deteriorarea planeitatii si evident tunarea cu cateva scratch-uri a carcasei, datorata daltii cu care s-a facut scoaterea. La case mai mici se mai intampla.
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de Gabi1 »

Nu stiu daca se intimpla numai la case mici.Ex : Cu mai multi ani in urma am mers cu un ceas de cronometrat porumbei la concursuri pentru o revizie la un domn ceasornicar cu mare experienta ,la un moment dat cind tinea balansierul cu penseta cineva a trantit usa de la intrare,a scapat balansierul pe ciment...... mai departe banuesti finalul .(se poate intimpla oricui) :wink:
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
RudolfF
Mesaje: 281
Membru din: 22 Iun 2010, 11:46
Localitate: Urziceni - Bucuresti & retur
Contact:

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de RudolfF »

Gabi1 scrie: mai departe banuesti finalul .(se poate intimpla oricui) :wink:
Nu s-au mai ouat porumbeii ? (Glumesc desigur)
Pentru moment nu vreau sa fac referire la nici o "casa" pentru a evita problemele datorate interpretarilor.
Totusi ar fi binevenita crearea unui topic nou, in care sa postam fiecare greselile comise si pierderile datorate neatentiei sau nepriceperii. Acolo ne-am putea afirma si cu mici exemple si detalii + poze, unde e cazul, despre cum nu trebuie facut, Un fel de topic "Asa NU" dedicat hobistilor, ceasornicarilor de week-end si de ce nu... chiar profesionistilor in materie. ( Iar in momentele tensionate, care apar inevitabil cam 1 data pe saptamana , am avea motive clare de disputa :mrgreen: )
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Ceas Steinhart

Mesaj de Gabi1 »

Pentru a avea o opinie proprie au murit destui in decembrie '89 incat a mai fi preocupat de un topic separat . Scuze si o zi buna !.
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Scrie răspuns