Ceas mecanic, armare manuala !

Sfaturi, intrebari, cu privire la viitoarele achizitii orologere.
Avatar utilizator
cnd
Mesaje: 1403
Membru din: 28 Ian 2011, 10:57

Re: Ceas mecanic, armare manuala !

Mesaj de cnd »

Corect, dar daca analizezi din punct de vedere al pretului nici un produs de lux nu isi justifica pretul..
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Ceas mecanic, armare manuala !

Mesaj de valentin1234 »

cnd scrie:Corect, dar daca analizezi din punct de vedere al pretului nici un produs de lux nu isi justifica pretul..
Corect :P , dar Stowa este un brand entry-level....nici pomeneala de lux....... :idea:
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
seba
Mesaje: 1855
Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Localitate: Tulcea

Re: Ceas mecanic, armare manuala !

Mesaj de seba »

valentin1234 scrie:
cnd scrie:Corect, dar daca analizezi din punct de vedere al pretului nici un produs de lux nu isi justifica pretul..
Corect :P , dar Stowa este un brand entry-level....nici pomeneala de lux....... :idea:
Valentin,pornind de la postarea lui Catalin,am pus problema asa,vreau un ceas cu Unitas,cronometru marin.
Sunt destui producatori : Steihart,Laco,Dekla,Stowa,Tourby. Preturi intre 500 E si 2300 E. In general producatori germani,exceptia fiind Steihart,ce produce in Elvetia.
Apoi intram in categoria hi-end cu producatori ca Dortmund,ce folosesc Unitas intens modificate cu preturi de +/- 10.000 E.
Cum nu imi pemit asa ceva,raman in zona entry-level a ceasurilor cu mecanism Unitas .
Si acum incep sa adaug pe lista:
1. Mecanim Unitas neaparat. Nu stiu de ce damblaua asta,dar fiecare cu pasarica lui :))) Asa ca vreau un mecanism cat mai bine finisat. Aici in ordine Tourby,ce ofera ca punct de plecare un Unitas Premium (hmm...un Unitas circular,ceva in genul mecanismelor Unitas de la Steihart Premium),apoi 6498 cu finisare Top si Top Premium cu 'hand engraving'. Preturi de la 2250 - 4000 E parca. Stowa este pe locul doi,urmeaza Laco, Dekla si Steihart.
2.. Cadran...pai enamel sunt destul de putine pe piata,Touby face...dar nu imi place modelul. Sunt cele lacuite,arata foarte bine dar devin plictisitoare in cele din urma. Asa ca ramine optiunea cadran argint. Din cei amintiti,Laco si Steihart nu au asa ceva.
3. Limbi,neaparat albastrite termic. Steinhart nu se califica,restul da. Aici de remarcat Dekla,care ofera o multitudine de optiuni,poti sa alegi cadranul,limbile,coronita...in principiu intreg ceasul este personalizat. Tourby face asta,dar la un pret de peste doua ori mai mare.
Tinand cont de cele de mai sus,adaugam si faptul ca modelul ales de mine este unul istoric,trebuie sa se apropie cat mai mult de original.
Cum o dau tot Stowa este castigator,desi imi place ce face Tourby,par sa ofere o finisare mai buna....dar nu dau 2250 E pe un ceas cu Unitas.
Este scump,sau nu...cred ca bifeaza toate cerintele mele : https://www.stowa.de/en/marine+original+arabic.htm
Apropos de finisarea mecanismului,a se compara cu un Montblanc 1858 Manual Small Second cu un pret de catalog de aprox. 3300 E https://escapementmagazine.com/articles ... cond.html/
seba
Mesaje: 1855
Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Localitate: Tulcea

Re: Ceas mecanic, armare manuala !

Mesaj de seba »

Cum nu mai pot modifica,adaug ca ceasul trebuie sa fie cat mai "purtabil".
Aici Steinhart ies din discutie cu 44 si 47 mm si inaltime un 15,5 mm.
Tourby sta cel mai bine cu 40,5 mm si doar 9 mm inaltime,cred ca este cel mai subtire ceas cu Unitas.
Laco 42,5 mm cu 10 mm, Dekla 40,5 si Stowa cu 41 mm si 11 ialtime.
Acum daca exemplele mele par scumpe,puteti arunca un ochi la Dorthmund sau Dornblüth & Sohn.
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Ceas mecanic, armare manuala !

Mesaj de valentin1234 »

seba scrie:Cum nu mai pot modifica,adaug ca ceasul trebuie sa fie cat mai "purtabil".
Aici Steinhart ies din discutie cu 44 si 47 mm si inaltime un 15,5 mm.
Tourby sta cel mai bine cu 40,5 mm si doar 9 mm inaltime,cred ca este cel mai subtire ceas cu Unitas.
Laco 42,5 mm cu 10 mm, Dekla 40,5 si Stowa cu 41 mm si 11 ialtime.
Acum daca exemplele mele par scumpe,puteti arunca un ochi la Dorthmund sau Dornblüth & Sohn.
In valoare absoluta tu ai dreptate, Seba.....desi nu prea inteleg ce facem aici?....Dezbatem obsesiile lui Catalin....?
Care intre timp si-a raspuns singur la dileme cumparand un ceas de buzunar cu Unitas....cu 50 de lire? :lol: :lol: :lol:
Si bine a facut!

Sau folosim liberul arbitru - si nu creierul reptilian-consumerist - si ajungem la concluzia ca toate ceasurile din
link-uri sunt ridicol de scumpe pentru ceea ce ofera? 8)

P.S. Am pierdut cateva minute citind articolul nesimtit despre MontBlanc.....si il recomand acelora care simt
nevoia unei lectii de marketing aplicat - pe romaneste: scris de o jigodie....special pentru fraieri......
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
seba
Mesaje: 1855
Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Localitate: Tulcea

Re: Ceas mecanic, armare manuala !

Mesaj de seba »

Valentin,nu dezbatem obsesiile lui Catalin,doar obsesia mea de a avea un ceas cu Unitas.
Risc sa spun ca trebuie sa ne asumam riscul de a plati banii aia in plus,marketing etc,etc...,pentru a ne satisface damblaua.
Sau pasiunea :))
Da,ai dreptate,sunt multe exemple ,de "marketing aplicat" acel Mont Blanc fiind un exemplu,sa ma bati si tot nu reusesc sa inteleg de ce costa +3000 E. De ce sa dau banii aia pe el,cand pentru cateva sute in plus cumpar un Tudor Black Bay.
Cu toate astea,si aici ajung la ce a spus Catalin,un Steinhart cu Unitas este un ceas super pentru cei 500 E. Doar atat,Stowa este la capitolul finisare cu mult peste. Nu stiu daca este de x3 mai bun cum este pretul,asta ramane la aprecierea fiecaruia.
Dar...astea sunt preturile,asta este piata.
Parerea mea.
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: Ceas mecanic, armare manuala !

Mesaj de catalin.v »

De luat aminte: https://www.steinhartwatches.de/de/flie ... hwarz.html
Imagine
Imagine
La acest model dimensiunile mi se par acceptabile pentru unitas 649X, 42mm diametru si 12mm grosime, safir, capac pe filet si un WR de 5atm, usor imbunatatit fata de 3atm. Nu prea imi plac limbile, dar in rest, mai ales pentru cine vrea bronz, cred ca la acest pret este o tentatie.
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
Scrie răspuns