Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 03 Mai 2024, 22:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Valjoux 7770
MesajScris: 20 Apr 2024, 17:35 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 67
Localitate: București
Bună seara!
Știam că mecanismele Valjoux sunt mecanisme foarte bune, folosite inclusiv de firme de top, dar pentru ceasuri cronografe. Am văzut pe Chrono24 un anunț despre un ceas Chronosport, care nu este cronograf, în care se spune că acesta are mecanism Valjoux 7770. Există mecanisme Valjoux pentru ceasuri care nu sunt cronografe? Sunt la fel de bune ca cele pentru cronografe? Credeți că acel ceas are cu adevărat un mecanism Valjoux original, nu o clonă făcută în China, sau oriunde aiurea în lumea a 3-a, nu în Elveția, Germania ori în altă țară cu tradiție în industria ceasurilor? Dacă este un Valjoux original elvețian, mă gândesc că aș putea cumpăra ceasul și aș putea să cumpăr un cadran și arătătoare care se potrivesc. Mulțumesc!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Ultima oară modificat de roarcon01 pe 20 Apr 2024, 20:50, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Valjoux 7770
MesajScris: 20 Apr 2024, 19:27 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 898
O simpla cautare pe google va va spune ca valjoux 7770 e un mecanism derivat din 7750. Nu am inteles ce ati vrut sa spuneti cu "mă gândesc că aș putea cumpăra ceasul și aș putea să cumpăr o carcasă, un cadran și arătătoare care se potrivesc". Adica sa cumparati acel Chronosport si sa ii folositi doar mecanismul pentru a compune un cu totul alt ceas? Nu inteleg de ce ar face cineva asta. Ori lasati ceasul asa cum e, ori va gasiti un mecanism 7750 si carcasa/cadran/alte acareturi ori un ceas complet cu 7750....just my 2 cents.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Valjoux 7770
MesajScris: 20 Apr 2024, 20:49 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 67
Localitate: București
danny scrie:
O simpla cautare pe google va va spune ca valjoux 7770 e un mecanism derivat din 7750. Nu am inteles ce ati vrut sa spuneti cu "mă gândesc că aș putea cumpăra ceasul și aș putea să cumpăr o carcasă, un cadran și arătătoare care se potrivesc". Adica sa cumparati acel Chronosport si sa ii folositi doar mecanismul pentru a compune un cu totul alt ceas? Nu inteleg de ce ar face cineva asta. Ori lasati ceasul asa cum e, ori va gasiti un mecanism 7750 si carcasa/cadran/alte acareturi ori un ceas complet cu 7750....just my 2 cents.

Am văzut acest lucru, dar am citit că atât Valjoux 7750 cât și Valjoux 7770 sunt mecanisme pentru cronografe. De aceea am fost surprins să văd un ceas simplu, fără dată, cu mecanism Valjoux. Acesta este motivul pentru care am și întrebat dacă au existat astfel de mecanisme făcute pentru ceasuri care nu sunt cronografe. Ceasul Chronosport are un cadran și arătătoare care mi se pare foarte urâte, vreau să păstrez carcasa și mecanismul. Da, aș lua doar mecanismul dacă este un mecanism complet și în condiții bune de funcționare și dacă ceasul este la un preț bun. Am primit acest sfat de la cineva de pe acest forum.

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Valjoux 7770
MesajScris: 20 Apr 2024, 20:52 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 67
Localitate: București
danny scrie:
O simpla cautare pe google va va spune ca valjoux 7770 e un mecanism derivat din 7750. Nu am inteles ce ati vrut sa spuneti cu "mă gândesc că aș putea cumpăra ceasul și aș putea să cumpăr o carcasă, un cadran și arătătoare care se potrivesc". Adica sa cumparati acel Chronosport si sa ii folositi doar mecanismul pentru a compune un cu totul alt ceas? Nu inteleg de ce ar face cineva asta. Ori lasati ceasul asa cum e, ori va gasiti un mecanism 7750 si carcasa/cadran/alte acareturi ori un ceas complet cu 7750....just my 2 cents.

Scuze, în mesajul inițial am spus că aș schimba și carcasa. În realitate, aș schimba doar cadranul și arătătoarele. Am făcut modificarea textului inițial.

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Valjoux 7770
MesajScris: 20 Apr 2024, 23:14 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 67
Localitate: București
roarcon01 scrie:
Bună seara!
Știam că mecanismele Valjoux sunt mecanisme foarte bune, folosite inclusiv de firme de top, dar pentru ceasuri cronografe. Am văzut pe Chrono24 un anunț despre un ceas Chronosport, care nu este cronograf, în care se spune că acesta are mecanism Valjoux 7770. Există mecanisme Valjoux pentru ceasuri care nu sunt cronografe? Sunt la fel de bune ca cele pentru cronografe? Credeți că acel ceas are cu adevărat un mecanism Valjoux original, nu o clonă făcută în China, sau oriunde aiurea în lumea a 3-a, nu în Elveția, Germania ori în altă țară cu tradiție în industria ceasurilor? Dacă este un Valjoux original elvețian, mă gândesc că aș putea cumpăra ceasul și aș putea să cumpăr un cadran și arătătoare care se potrivesc. Mulțumesc!

M-a lămurit cineva, de fapt este vorba despre un stopwatch, un cronometru, care nu are orar, ci doar minutar și secundar. Este un cronometru de mâna. Foarte ciudat și în același timp interesant, care este legatura între acest cronometru și mecanismul Valjoux 7770?
https://www.chrono24.ro/all/chronosport ... eO6I&pos=1

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Valjoux 7770
MesajScris: 22 Apr 2024, 23:44 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 10:31
Mesaje: 84
Vezi ca era pe olics un superb Wyler Vetta Pilot cu Valojoux 7750, la vreo doua mii jumate!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Valjoux 7770
MesajScris: 23 Apr 2024, 10:38 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 67
Localitate: București
utzy scrie:
Vezi ca era pe olics un superb Wyler Vetta Pilot cu Valojoux 7750, la vreo doua mii jumate!

Mulțumesc!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România