Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 05 Mai 2024, 19:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Apr 2024, 12:36 
Neconectat

Membru din: 25 Apr 2024, 11:53
Mesaje: 4
Va salut!

Datorita unui moment nefericit din viata mea (decesul tatalui), in urma cu 4 ani am ajuns sa "mostenesc" vechiul lui ceas, un banal Casio MTP, care functioneaza bine si in prezent. Pana atunci, nu am folosit decat gadget-uri smart, pe care ulterior le-am abandonat.

Intre timp, am mai achizitionat un cuart, in persoana unui crono Swatch Irony, de care am fost atras strict ca aspect la inceput, dar care s-a dovedit bun si ca functionare.
Nu pot sa spun ca sunt pasionat de ceasuri, dar imi place sa le port zilnic. Pentru mine precizia si simplitatea intretinerii unui mecanism cuart sunt ideale, pe moment nu am "curajul" sa ma indrept spre achizitia unui automatic sau mecanic. Incerc sa fac pasi mici, consider ca mai am mult de aprofundat.

Acum, imi doresc sa fac o noua achizitie, de preferat cu sticla safir si un wr minim 50 si mi-au atras atentia cateva modele diver, despre care cred ca sunt mai potrivite pentru a fi purtate zilnic, la o tinuta casual. Nu port costum, jobul meu nu o cere, astfel ca un ceas model clasic (cu toate ca imi plac maxim), nu stiu cat de versatil ar fi.
Traiesc intr-o zona apropiata atat de mare, cat si de munte, practic paddle surf, snorkeling si drumetii, dar nu intentionez sa intru cu ceasul in apa.

Bugetul este destul de restrans (intre 300 si 600 de euro), pentru ca asa mi-am impus, incerc sa gasesc ceva corect in raport pret/calitate.
Modelele ar fi cam asa: Hamilton Khaki Field (H68551733), Citizen Promaster Land (PMD56-2952), Seiko Prospex (SNE583P1), 2 modele Bulova Precisionist (96K112 si 96B401) si Tissot PRX.
Momentan, daca ar fi sa aleg strict cu "sufletul" cele mai mult imi plac modelele de la Bulova si Citizen, pe ultimul loc ar fi Tissot-ul.

Ce parere aveti despre modelele amintite? Exista alte variante mai bune in bugetul meu, raport pret/calitate?

Toate cele bune!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2024, 16:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
Personal as alege Bulova sau Tissot. Mai exact ceasuri care au ceva deosebit : Precisionist - mecanism, PRX - design. Restul sunt comune ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2024, 17:13 
Neconectat

Membru din: 25 Apr 2024, 11:53
Mesaje: 4
Merita ridicat plafonul bugetului pentru un Edox Delfin sau Les Bemonts, Certina DS Action, Hamilton Jazzmaster, Longinesc Conquest sau Presence?
O persoana care nu este pasionata, in adevaratul sens al cuvantului, va observa diferente clare in afara de aspect si cateva functii care le diferentiaza (wr de ex), comparativ cu modele de ceasuri ale unor fabricanti ca si Citizen, Bulova, Seiko?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2024, 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
In general o persoana care nu este pasionata nici nu va observa ca porti ceas cu atat mai putin detalii ... Din punctul meu de vedere nu merita ridicat plafonul pentru cele enumerate. Spre exemplu pentru mine doar Longines Conquest (si Hydroconquest) prezinta interes - dar nu la pret de AD. Dar daca tot esti dispus sa maresti bugetul iti sugerez un Casio MTG sau MRG - mult mai potrivite pentru activitati sportive (inteleg ca esti pasionat) au si tehnologie de varf, plus ca ies in evidenta si prin design.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2024, 19:20 
Neconectat

Membru din: 25 Apr 2024, 11:53
Mesaje: 4
Zar scrie:
In general o persoana care nu este pasionata nici nu va observa ca porti ceas cu atat mai putin detalii ... Din punctul meu de vedere nu merita ridicat plafonul pentru cele enumerate. Spre exemplu pentru mine doar Longines Conquest (si Hydroconquest) prezinta interes - dar nu la pret de AD. Dar daca tot esti dispus sa maresti bugetul iti sugerez un Casio MTG sau MRG - mult mai potrivite pentru activitati sportive (inteleg ca esti pasionat) au si tehnologie de varf, plus ca ies in evidenta si prin design.


Departe de mine gandul de a impresiona alte persoane! Achizitiile de genul le fac, in general, pentru placerea mea. Am adus in discutie Longines deoarece imi place foarte mult ca si aspect, arata a ceas extrem de bine finisat.
Recunosc, ma tenteaza un mecanism automatic, dar imi este putin teama de faptul ca nu va fi purtat in fiecare zi si va trebui reglat frecvent. Partea cu mentenanta la cativa ani nu este o problema, o revizie facem anual si la mijlocele de transport si nu ne mai opintim!
Multumesc mult pentru sugestii, studiez in continuare posibilitatile, fara graba.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Apr 2024, 06:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Certina cu Precidrive sau Longines VHP dacă îți cumperi au mecanisme foarte precise, practic le vei regla doar la schimbările de oră sau când călătorești spre alt fus orar.

VHP are și calendar perpetuu și nu vei avea grijă de schimbarea datei. Aceste două caracteristici vor fi observate de către oricine, indiferent de gradul de pricepere în domeniu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Apr 2024, 20:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
Sigur - nu. De exemplu : intreaba un nepasionat ce inseamna VHP la Longines ? Sau cine a fost Ernest Francillon ? Perpetual Calendar - nici vorba sa stie ca are aceasta functie. Oricum nu mai e trecuta pe cadran la modelele actuale. Fiind de garda și având mai mult timp am întrebat colegii, care unii poarta SmartWatch altii nimic : ce furca are Precisionist ? Nimeni nu a știut sa răspundă tripla - practic unica de felul asta. La toate celelalte mecanisme quartz este dubla. Hai sa fim realisti, doar cunoscătorii (ca noi) știu detalii ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Apr 2024, 07:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Eu am inteles altfel rostul intrebarii, daca un om care nu este pasionat va observa diferente in viata de zi cu zi ca posesor al acelui ceas, nu ca iei un om de pe strada sa se uite la ceasul tau si sa cada pe spate :lol:

Spre capatul bugetului cotat poti achizitiona de noi de la dealer ceasuri incarcate cu mai multa tehnologie fata de cat vei putea folosi vreodata, la care nu vei avea grija ajustarilor de data sau timp, schimb baterie si intr-o masura buna vor arata bine mai multa vreme multumita suprafetelor intarite pentru a rezista mai bine la zgarieturi de zi cu zi.

Exemplu de ceas sport cumparat oarecum recent, anul acesta adica:

Imagine

La cum se prezinta acest model lucrat din titan - o constructie excelenta, finisare buna, facilitati cat cuprinde, ar putea concura oricand cu un Breitling ana-digi care costa de 5-6 ori mai mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Apr 2024, 18:17 
Neconectat

Membru din: 25 Apr 2024, 11:53
Mesaje: 4
Se pare ca intrebarea a fost inteleasa gresit, asa ca o sa reformulez. Voi observa (eu, un amator in acest segment) diferente intre ceasuri cu modele mai scumpe, gen Longines Conquest sau VHP, Certina DS, Hamilton Khaki vs Citizen EcoDrive, Bulova cu Precisionist, Seiko Prospex Solar sau chiar Orient, incat sa merite diferenta de pret?
Intre timp, am mai gasit un model cuart, Tissot Gentleman Titanium, nu stiu cat de fiabil este mecanismul, dar ca si aspect mi se pare foarte frumos! https://www.tissotwatches.com/es-es/t1274104404100.html
Pe de alta parte, ma intereseaza sa stiu ce recomandari aveti pentru ceasuri cu mecanism mecanic, cat mai calitative la un pret accesibil (sa spunem pana in 400, 500 de euro, carcasa 41 mm maxim, de preferat cu bratara.
Nu este pentru mine ceasul, pregatesc impreuna cu familia un cadou.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mai 2024, 18:04 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12156
Localitate: ARAD
Daca doar la aste se rezuma problema,daca un amator va observa diferenta intre ceasurile mentionate,atunci raspunsul este clar-NU!Este doar o problema de gust,cum arata ceasul,asta vede lumea in primul rand,dupa asta se ghideaza,abia dupa aceea dupa calitatile tehnice.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mai 2024, 16:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
Pentru ceasul de facut cadou tot Tissot PRX recomand. Este un model care atrage atentia si impresioneaza prin design, practic genul de ceas care pare mai scump decat e in realitate. De la distanta unii il vor confunda cu Rolex Oysterquartz. Din pacate mecanismul este cel mai slab din seria P80. Dar acest detaliu e mai putin important - parerea mea. Va merge cativa ani fara probleme, adica pana la prima revizie. Ca model nu vei da gres cu el, ca si in cazul unui vin dulce - place oricarei femei ... 8)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România