Ceas exact dar si elegant

Sfaturi, intrebari, cu privire la viitoarele achizitii orologere.
catalinus
Mesaje: 1224
Membru din: 22 Ian 2009, 21:09

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de catalinus »

valy scrie:Desi suna a gadget, sistemul asta cu radio ma pune pe ganduri: n-au reusit sa faca un mecanism suficient de precis, asa ca triseaza, fac un sistem de corectie. Ii dau un nume interesant, ii pun un pret dublu si gata afacerea de succes. Si acum ca au sistem de corectie isi permit sa faca un mecanism mai putin precis deci mai ieftin. Cand are loc corectia? In fiecare zi, din ora in ora, cand ii zici tu?
Tehnologic vorbind modelele radio (actuale) sunt clar 'diferite' fata de modelele High End Quartz (HEQ) - insa trebuie totusi spus ca:modelele radio sunt (mult) mai ieftine decat modelele HEQ de calitate similara - sigur ca 200 EUR nu pare ieftin dar nu trebuie uitat ca modelele HEQ cele mai ieftine pornesc peste 500 EUR si chiar si modelele spre 5000 EUR tot nu sunt garantate la mai bine de 5 secunde/an - pe cand un ceas radio ieftin de 50$ care prinde semnalul automat in fiecare noapte va fi pe toata lungimea anului cu o eroare mai mica de 1 secunda!!!

Pe scurt - precizia de secunde/an este EXTRAORDINAR de greu tehnologic de miniaturizat intr-un ceas de mana care sa mearga cu o baterie minuscula!

Un 'ceas de mana' cu adevarat atomic (si in poza se vede firul de alimentare, deci ca in bancul sovietic 'bateriile nu sunt incluse') arata asa:

Imagine
valy
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2010, 00:07

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de valy »

Deci fiind din Bucuresti ar trebui sa prind si eu semnalul fara probleme. Asta e o veste buna. Oricum daca ma horatarasc sa analizez un astfel de ceas, sper sa ma lamureasca cei de la magazin.

Ipotetic vorbind, presupunand ca o astfel de tehnologie are o precizie de 10 sec pe an, asta nu inseamna ca ofera o precizie de 10/365 s pe zi, deoarece pe zi poate sa aiba tot +-10 sec, ca oricum la sfarsit se regleaza automat. Important este sa ai oricand o precizie controlabila decat una care e garantata dupa 1 an dar la un mom dat sa nu stii exact cat e ceasul decat imediat dupa ce s-a sincronizat.
Evident astea sunt doar discutii, presupuneri, banui ca totusi nu au un mecanism chiar asa de rau, ceva precizie o avea chiar daca nu se sincronizeaza cateva zile.
Avatar utilizator
mnm
Mesaje: 1565
Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Localitate: Bucuresti

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de mnm »

Bucurestiul este cam peste limita emitatorului din Mainfliegen.
Daca stati in Bucuresti, la un etaj superior, cu vizibilitate directa NW...s-ar putea sa nu aveti probleme la sincronizarea RC. In restul Bucurestiului...nu veti obtine o sincronizare oricand o veti dori.
Homo suus fortuna faber est.
valy
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2010, 00:07

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de valy »

Mambo zicea cateva posturi mai inapoi ca in Galati era semnal. Fata de Mainflingen, Bucurestiul e cu ~100km mai aproape decat Galati (1420 vs 1510 km in linie dreapta). Am vedere spre W dar stau la 2 din 10. Ma pot urca insa pe bloc din cand in cand... :lol:

Un ceas care imi place: http://bbcollection.ro/Ceasuri_colectie ... 950-3.html dar banui ca nu este deloc ieftin. Ce puteti sa imi spuneti de Oris in general?
boris
Mesaje: 398
Membru din: 26 Aug 2009, 00:50

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de boris »

Hotarati, intai, ce doriti de la un ceas.

Daca doriti precizie la nivelul secunde/an, nu are rost sa amestecati ceasurile mecanice printre quartz, HEQ si radio controlled.
Deasemenea, daca 2836 COSC nu este destul de precis, selita 200 nu este ceea ce cautati.

Pentru a fi ajutat, trebuie sa va clarificati bugetul si asteptarile.
valy
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2010, 00:07

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de valy »

Ceasul amintit in postul anterior era mai mult pt. design. In rest cerintele au ramas: elegant + precizie. Bugetul e variabil depinde de ceas. Oricum 1000E e un pret putin cam mare.
valistoica1
Mesaje: 62
Membru din: 24 Ian 2010, 01:34

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de valistoica1 »

Desi sint putin off-topic , vreau sa va spun ca am de doi ani un ceas de perete radio-controlled fabricat in Germania . Corectia o face la fiecare 4 ore , deci de 6 ori in 24 de ore , indiferent ca a reusit din prima corectia necesara pentru ziua respectiva . In doi ani este absolut exact , nu are nici macar o secunda in plus sau minus , fiind urmarit periodic pe timeanddate . Noaptea ce tocmai a trecut si-a facut actualizarea la ora de vara . Corectia si-o face pe semnalul emis din Germania , dar teoretic mai are posibilitate in acest sens si pe un emitator din Anglia , precum si pe un altul din Franta . Practic se afla in afara razei celor din urma . Eu sint din Buzau si stau la casa , insa niciodata nu am avut probleme in receptionarea semnalului de corectie , asa incit precizia lui este fenomenala . In acelasi timp pot sa afirm ca mecanismul unui ceas de mina , datorita miniaturizarii receptorului de corectie , nu este cu siguranta la fel de sensibil la semnal ca si cel din acest ceas . Fac aceasta ultima afirmatie , desi nu am detinut niciodata un ceas de mina radio-controlled , insa din ce am citit se pare ca asa este .
Alexandrion
Mesaje: 492
Membru din: 02 Oct 2010, 23:05
Contact:

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de Alexandrion »

Parca Jugans mai aveau modele radio controlled. Colegii pot sa confirme. Si au si modele mai elegante. Asta in cazul in care Casio nu va atrage atat de mult.
Alexandrion
Mesaje: 492
Membru din: 02 Oct 2010, 23:05
Contact:

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de Alexandrion »

Junkers vroiam sa scriu. Poate nu ar trebui sa postez pana nu beau cafeaua. :)
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de Clipper »

Cred ca e nevoie de cateva cafele...

Junghans are destule modele radio controlled, multe si elegante.
Alexandrion
Mesaje: 492
Membru din: 02 Oct 2010, 23:05
Contact:

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de Alexandrion »

Ma bucur ca a fost cineva care sa inteleaga ce vreau sa spun. :) . Schimbarea orei trebuie sa fie de vina.
valy
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2010, 00:07

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de valy »

Ce e ciudat e ca ceasurile care-mi plac nu prea sunt in magazine. Selectasem cateva:
Certina
http://bbcollection.ro/Ceasuri_colectie ... 147-1.html
si echivalentul doar analog http://bbcollection.ro/Ceasuri_colectie ... 147-1.html
sau Casio
http://bbcollection.ro/Ceasuri-Casio_Ra ... 944-3.html
si echivalentul doar analog http://bbcollection.ro/Ceasuri-Casio_Ra ... 940-3.html

Insa tot la astea mi-a ramas gandul :lol: :
http://bbcollection.ro/Ceasuri_colectie ... 950-3.html
http://bbcollection.ro/Ceasuri-Mido_Bar ... 435-4.html
http://bbcollection.ro/Ceasuri-Mido_Bar ... 443-3.html
Ce parere aveti despre automaticele de mai sus?

Cred ca ramane swatchul ca exact/sport (stiu cat o ia inainte) si iau ceva automatic ca si ceas elegant. Pana la urma nu-mi trebuie sa am eroare de 1 sec dupa un an ci sa fie exact intr-o anumita zi, ori swatchul pastreaza "exactitatea" sub 1 sec pe zi, o ia iainte cam 1-2sec/saptamana ceea ce este acceptabil.
Avatar utilizator
cnd
Mesaje: 1403
Membru din: 28 Ian 2011, 10:57

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de cnd »

Mido alea sunt foarte misto iti recomand cu incredere Mido au finisari foarte bune si mecanisme bune (sunt si COSC) raport pret calitate foarte bun :)
valy
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2010, 00:07

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de valy »

Multumesc.
De mido stiu, e ok, cu ceva timp in urma i-am luat sotiei un automatic, nu e COSC. Asa de la distanta e ok, dar in foarte detaliu nu e perfect: http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... a&start=15
Nu stiu alte ceasuri cum sunt, daca stau la fel, mai bine sau mai rau. De ex. swatchul arata perfect si dupa 10 ani, a rezistat mult mai bine decatsperam tinand cont de pretul platit (~95E).

Stiti si alte variante comparabile cu cele din linkurile precedente?
valy
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2010, 00:07

Re: Ceas exact dar si elegant

Mesaj de valy »

Ceasul de-l am este cel din poza. Ar putea fi considerat elegant insa e mai curand sport, si carcasa nu mi se pare foarte eleganta mai ales privita dintr-o parte.
Imagine
Scrie răspuns