Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 15:03

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 05 Mai 2019, 00:11 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2019, 22:04
Mesaje: 2
Salutare,

Urmaresc de ceva vreme sa cumpar un Rolex si am gasit unul in Romania care sa se incadreze si in buget si sa fie si pe placul meu. Este vorba despre un Rolex Submariner Date, nr referinta 16610T din 2008.

Domnul cere 32.000 de lei pe el, este un pret corect ? De asemenea, este ceva la care ar trebui sa ma uit, sau ceva ce trebuie sa il intreb pe vanzator inainte sa il cumpar ?

Iar, in final, cum se procedeaza cu tranzactia, pur si simplu ii dau banii si imi da ceasul ? Nu se poate "oficializa" in vreun fel ca sa am o dovada a achizitiei ? (el e persoana fizica)

Multumesc !

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 02 Oct 2019, 22:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Ca si "dovada" a achizitiei un Contract de Vanzare - Cumparare intre parti este valabil sub semnatura fara a fi nevoie neaparat de autentificarea lui in fata unui notar public, insa asta nu va apara in cazul in care ceasul este declarat furat. Ipotetic chiar daca il cumparati si aveti dovada achizitiei, in cazul in care incercati sa il duceti ulterior intr-un service autorizat Rolex si este depistat ca fiind declarat furat ceasul se confisca si se inapoiaza proprietarului de drept , dupa care dvs. in baza contractului va trebui sa va judecati cu vanzatorul pentru recuperarea banilor (procedura foarte dificila). De asemenea daca ipotetic ceasul este original dar totusi candva au fost una doua sau mai multe piese inlocuite cu piese aftermarket si sunt depistate ca nefiind originale ceasul este considerat ca nefiind in totalitate original ( franken ) iar sevice-ul va scoate de pe ceas orice semn care indica firma Rolex si vi-l inapoiaza dar de asemenea nu este deloc placut. Avand in vedere ca acel card indica clar provenienta ceasului ( A M A N E T ) eu personal asi fi foarte atent atat la autenticitatea ceasului cat si la celelalte detalii ( 100 % original ? declarat furat ? ) . Succes !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 02 Oct 2019, 23:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Este greu de verificat daca e declarat furat, mai ales ca Rolex nu are o comunicare in acest sens, la fel cum nu are pentru identificare dupa serial number.
Evaluari de preturi nu se fac pe forum, puteti verifica alte surse precum ebay, chrono24, forumuri internationale pentru repere legate de pret.

Dar, cum a spus si colegul mai sus, cam acestia ar fi pasii:

1. Autentificare la un ceasornicar profesionist sau la o firma de acest tip - sunt, trebuie doar sa cautati. In cadrul autentificarii e bine sa cereti informatii despre acuratetea ceasului, rezistenta la apa, daca sunt piese schimbate sau care au fost schimbate (originale sau aftermarket).

Verificati toate elementele (carcasa, coroana, filet, bezel, geam, coroana facuta cu laser pe geam la ora 6, cadran, indecsi, font, garnituri, pozitionarea acelor la potrivitul orei, schimbarea datei la potrivit ora dar si quickset, daca lupa mareste de 3x cum ar trebui si daca are strat anti reflex - cum ar trebui, nu si pentru geam; si nu in ultimul rand bratara si claspul).

2. Contract de cumparare-vanzare in fata unui notar daca doriti si dovada proprietatii ceasului si vreti sa aveti o justificare ca dvs ati actionat cu buna credinta.

3. Daca decideti sa faceti pasii de mai sus, in functie de starea ceasului, puteti face o revizie generala la un ceasornicar independent.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 02 Oct 2019, 23:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Acum am vazut ca e un topic din luna mai... :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 03 Oct 2019, 01:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
bonheur scrie:
Acum am vazut ca e un topic din luna mai... :lol: :lol: :lol:

:lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România