Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 06:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3776 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201 ... 252  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Iun 2018, 21:06 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Aici este vorba de un principiu pe care te faci ca nu il intelegi. Asa cum vanzatorul vrea cel mai mare pret, cumparatorul il vrea pe cel mai mic.
Cum tu spui ca este gunoi de om ca s-a decis sa vanda mai scump, si tu ai putea trece drept profitor. Vezi comentariul precedent cu "Strela la 600 lei....pomana mai ales la ce stare e".
As fi mai ponderat in privinta afirmatiei "sunt colectionar ca toata lumea de aici", pentru ca, inainte de toate, cam pentru fiecare dintre noi, colectia personala se sustine din vanzarea achizitiilor anterioare.

Nu-mi spune ca esti colectionar de 10 ani si ai pastrat toate piesele achizitionate. Si nu-mi spune ca vinzi din ceasurile vechi in pierdere (a se citi sub valoarea lor de piata) de dragul de a trece drept colectionar si nu bisnitar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 21:37 
Neconectat

Membru din: 23 Mar 2014, 21:41
Mesaje: 36
Domnilor,parerea mea este ca anunțul este unul fals...si cele cu Dreffa de acum 4 ani,au stat cam un an pe site...sunt curios cat va sta acesta!Am rugat si un prieten sa sune pe nr.din anunț...aceeasi poveste,inteles la preț,batut palma,ulterior acelasi sms dat si mie...identic!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 22:05 
Neconectat

Membru din: 22 Mai 2016, 16:23
Mesaje: 41
Localitate: Sibiu
Cu tot respectul pt. cunostintele si pasiunea d-voastra in domeniul orologeriei .Dar imi permit sa va contrazic , un colectionar autentic nu isi vinde nici Pobeda , nici Jean Richard , nici Omega din simplul motiv ca sunt etape ale evolutiei( ori maturizarii ) sale ca pasionat ." Colectia personala se sustine din vanzarea achizitiilor anterioare ", aceasta afirmatie are un iz negustoresc si usor descurajant pt. un potential colectionar . De pilda eu am mostenit o colectie filatelica interesanta de la bunicul meu , si in ultimii 30 de ani , din adolescenta pana acum am incercat sa o imbogatesc , insa fara sa vand un timbru , indiferent de problemele mele cotidiene sau de subzistenta . In tot ce colectionez pun o particica de suflet , si atunci zona mercantila se volatilizeaza .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 22:18 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
La ceasuri e un pic diferit.si marii colectionari mai vand.fie ca nu mai prezinta interes, nu is mai gasesc locul in colectie sau pt a finanta o achizitie.e normal.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 22:31 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
In primul rand, trebui sa definim in mod clar ce inseamna colectie. Ca sa reprezinte o colectie, este de preferat sa existe o logica a pieselor care o compun. 50 de ceasuri quartz cu Mickey Mouse de 3 dolari pot reprezenta o colectie, in timp ce 50 de ceasuri culese din targul de vechituri, fie ele la 5 dolari, nu reprezinta o colectie, ci o adunatura.

In al doilea rand, colectia evolueaza odata cu posesorul. Calitativ si cantitativ. Sa zicem ca acum 10 ani colectionam cronografe vintage cu Landeron in ele, poate intre timp am descoperit Valjoux 22/23. Ce fac cu Landeroanele banale in raport cu Valjoux 22/23. Le tin ca sa-mi arate cat de prost eram acum 10 ani? Sau le lichidez pentru a recupera banii si a trece poate peste Valjoux 22/23?

In al treilea rand, comparatia cu timbrele este lipsita de relevanta. Timbrele nu au alta utilitate decat aceea de a sta in clasor. Ceasurile le porti. Pe mana. Adica pe una din cele doua. Daca am 6 ceasuri Jeanrichard si cel pe care il cotez drept "cel mai putin favorit" ajunge pe mana odata la 6 luni, credeti ca are rost sa-l tin? Credeti ca urmatorul Jeanrichard pe care mi-l doresc va sta accesibil pe piata pana stang eu banii de care am nevoie, dar tinand banii blocati in ceasuri care aduna praf?

Am avut Omega PO cu 2500, apoi Omega PO cu 8500 si acum am PO GMT. Esentialmente este acelasi ceas. Credeti ca avea rost sa le tin pe toate 3, doar ca sa nu credeti dvs. ca am abordare negustoreasca? Cu consideratie va spun, dar PO2500 + PO 8500 + PO GMT nu fac o colectie, ci o adunatura. Vedeti mai sus.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 22:46 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
cataradoi & marian_sro + 1!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 22:52 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Baroc scrie:
Cu tot respectul pt. cunostintele si pasiunea d-voastra in domeniul orologeriei .Dar imi permit sa va contrazic , un colectionar autentic nu isi vinde nici Pobeda , nici Jean Richard , nici Omega din simplul motiv ca sunt etape ale evolutiei( ori maturizarii ) sale ca pasionat ." Colectia personala se sustine din vanzarea achizitiilor anterioare ", aceasta afirmatie are un iz negustoresc si usor descurajant pt. un potential colectionar . De pilda eu am mostenit o colectie filatelica interesanta de la bunicul meu , si in ultimii 30 de ani , din adolescenta pana acum am incercat sa o imbogatesc , insa fara sa vand un timbru , indiferent de problemele mele cotidiene sau de subzistenta . In tot ce colectionez pun o particica de suflet , si atunci zona mercantila se volatilizeaza .


Mai dati-mi voie o observatie. Daca dvs. cumparati timbre de la filatelie sau de la posta, va duceti la ghiseu si platiti X lei pe timbre, ma indoiesc ca aceea se poate numi o colectie, mai degraba o adunatura. Oricand, oricine se poate duce la posta si cumpara aceleasi timbre si devine la fel de colectionar precum dvs.?

Presupun ca dvs. colectionati si timbre vechi, care nu sunt disponibile oricui la ghiseu. Pe care le cumparati de la alti colectionari, nu? Care le vand, nu? Din diverse motive. Si va intreb: de unde mai aveati dvs. colectie stransa in ultimii 30 de ani daca nu exita cineva care sa vi le vanda? Indiferent de motiv. Acel iz negustoresc nu v-a descurajat sa cumparati, nu-i asa?

Nu-l cunosc pe vanzatorul ceasului Strela si admit ca poate avea inclusiv probleme la mansarda. Dar aici nu este vorba de persoane, ci de principii. Daca vindea ceasul la 600 de lei (cam la jumatate fata de pretul real, sa ma corecteze cunoscatorii daca gresesc) era un fraier pacalit, daca nu il vinde la 600 de lei este un gunoi de om. De unde acest standard dublu?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 23:43 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 14:12
Mesaje: 368
Cataradoi, aici nu e vorba de pret, de colectie, de specula, sau altele.. aici e vorba de cuvant, si ma refer la general. Daca noi oamenii, nu mai avem cuvant in viata, atunci ce mai avem?! Nu o zic in sens negativ spre tine, o zic in sens de tristete.. pentru ca am ajuns intr-o perioada a istoriei, in care ne degradam tot mai mult, ca individ. Macar cativa dintre noi sa mai fim autentici. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2018, 09:48 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
cataradoi scrie:
Nu-l cunosc pe vanzatorul ceasului Strela si admit ca poate avea inclusiv probleme la mansarda. Dar aici nu este vorba de persoane, ci de principii. Daca vindea ceasul la 600 de lei (cam la jumatate fata de pretul real, sa ma corecteze cunoscatorii daca gresesc) era un fraier pacalit, daca nu il vinde la 600 de lei este un gunoi de om. De unde acest standard dublu?

Eu am auzit ca respectivul vanzator vinde ceasul in moneda oficiala a staului Botswana si de fapt asta e cauza pentru care e greu de vandut ceasul.
Dar eu nu cred ca e adevarat...

Dar lasand gluma, eu cred ca in romanica dublul standard (si aici si discutia despre colectie/colectionari) e in ADN, sau cel putin "sport national" .. .parerea mea

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Iun 2018, 08:28 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
GLYCINE Airman Worldtimer GMT Automatic Blue Dial Blue Leather Men'sWatch

retail:$2,750.00
$699.00 (75% off)

44 mm / 100 m WR, ETA 2892 based

https://www.jomashop.com/glycine-watch-gl0134.html

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Iul 2018, 07:07 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
La acelasi pret, de pe Jomashop se poate cumpara un Ulysse Nardin cu ETA 2892 (4350$)
https://www.jomashop.com/ulysse-nardin- ... -2-90.html

sau un UN cu mecanism in-house UN 320 (4375$)
https://www.jomashop.com/ulysse-nardin- ... -2-30.html

Curat-murdar, coane Pasionatule de Ceasuri!
https://monochrome-watches.com/reviewin ... and-price/

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Iul 2018, 18:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Mido - https://www.olx.ro/oferta/ceas-mido-mul ... acftx.html

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iul 2018, 15:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Rado - https://www.olx.ro/oferta/ceas-rado-flo ... ad11c7815d

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iul 2018, 07:59 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
NOS Vintage 1980's BULOVA PHANTOM 18k solid gold LCD digital watch w/box&papers

https://www.ebay.com/itm/NOS-Vintage-19 ... itleDesc=0

You're looking at a super rare PHANTOM solid gold (18kt) LCD digital watch from The 80's.
Originally announced to be the thinnest watch in the world.
Case size is 32mm x 26mm x only 2mm thickness!
Shows hours and minutes and day and month and running seconds by press of the button.
Dos also have a stopwatch feature.


Imagine

Price:US $1,750.00 Buy It Now -

Best Offer: Make Offer -

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iul 2018, 12:52 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Pentru un ceas polishat suma mi se pare maricica (11.500 US$)... but collectors rules!

Heuer Camaro 7220NT - Serviced with all original Tritium and GF bracelet HLA

https://www.ebay.com/itm/Heuer-Camaro-7 ... Swq4lbCoTP

Imagine

Mai are 2 licitatii curente,

Heuer Autavia Ref. 112.603 with a perfect Pewter-PVD-Coated Steel case
https://www.ebay.com/itm/1980s-Heuer-Autavia-Ref-112-603-with-a-perfect-Pewter-PVD-Coated-Steel-case/202376706277?hash=item2f1e9778e5:g:I8gAAOSwI4ZbU4VG

Imagine

HEUER AUTAVIA 11630P Diver Decompression Bezel - Cal.12
https://www.ebay.com/itm/HEUER-AUTAVIA-11630P-Diver-Decompression-Bezel-Cal-12-from-the-early-70s/202376562354?hash=item2f1e9546b2:g:QnEAAOSwRWRbUJlq

Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3776 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201 ... 252  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România