Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 08:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 16:00 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2012, 23:37
Mesaje: 78
Localitate: Arad, Timisoara
Mie imi pute de departe a "cioara chinezeasca" vopsita (botezata) in culorile DE.

O sa imi trimit amicul din Augsburg sa vad ce draq gaseste la adresa Kobelweg 12 1/4, sper ca nu doar o casuta postala sau vreo "tante" cu internet, in fata, care preia comenzile... :lol: Mie mi-a ajuns sa vad caricatura presedintelui si restului angajatilor (din sectiunea Team). :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 16:32 
Neconectat

Membru din: 08 Oct 2011, 12:59
Mesaje: 89
Sper ca stiti ca nu este obligatoriu sa postati pe sectiunea asta.

Daca nu ai auzit in viata ta de Steinhart chiar nu ne intereseaza parerea ta. Valabil si pentru restul "romanilor tipici" care se dau mari experti fara macar sa fi tinut in mana un Steinhart.

http://forums.watchuseek.com/f275/ Pentru mai multe informatii si pareri de la clienti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 16:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
@ ecl , nu te grabi sa faci afirmatii gratuite , documenteaza'te temeinic si poti reveni !!

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 19:22 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2012, 23:37
Mesaje: 78
Localitate: Arad, Timisoara
da-o draq, ce sa ma documentez...? fiecare cumpara ce branduri doreste si dupa cati bani are in buzunar. prefer brandurile clasice elvetiene, nu as da nimic sa imi iau un ceas de la Steinhart.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 19:29 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2012, 23:37
Mesaje: 78
Localitate: Arad, Timisoara
wisepiggy scrie:
Sper ca stiti ca nu este obligatoriu sa postati pe sectiunea asta.

Daca nu ai auzit in viata ta de Steinhart chiar nu ne intereseaza parerea ta. Valabil si pentru restul "romanilor tipici" care se dau mari experti fara macar sa fi tinut in mana un Steinhart.

http://forums.watchuseek.com/f275/ Pentru mai multe informatii si pareri de la clienti.


Tu tine in mana cate Steinhart vrei, eu personal prefer JLC, Omega, Breitling, Longines, TH sau Zenith fara sa fiu vreun mare expert. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 20:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
Eu am un Steinhart Ocean Vintage GMT si este super ok ceasul ! Cei care nu au avut sa se abtina de la comentarii contra......Raportul pret-calitate este unul foarte bun ! Chiar nu am ce sa-i reprosez nimic acestui ceas......

P.S Ecl stai relax ca mai avem multi dintre noi si Omega , Longines ,etc .......preferatul meu de departe este Longines Legend Diver -:) :wink:

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 22:06 
Neconectat

Membru din: 08 Oct 2011, 12:59
Mesaje: 89
ecl scrie:
wisepiggy scrie:
Sper ca stiti ca nu este obligatoriu sa postati pe sectiunea asta.

Daca nu ai auzit in viata ta de Steinhart chiar nu ne intereseaza parerea ta. Valabil si pentru restul "romanilor tipici" care se dau mari experti fara macar sa fi tinut in mana un Steinhart.

http://forums.watchuseek.com/f275/ Pentru mai multe informatii si pareri de la clienti.


Tu tine in mana cate Steinhart vrei, eu personal prefer JLC, Omega, Breitling, Longines, TH sau Zenith fara sa fiu vreun mare expert. :wink:

Omul cauta Golf si tu spui ca preferi Ferrari. Esti genial!! ;)

Sunt curios cate ceasuri sub 500E au firmele enumerate de tine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 22:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Problema nu este ce preferinte are " ecl"ci faptul ca sustinea ca Steinhart sunt niste Chinezisme care'i "put" ,noroc ca nu"l intreaba Moromete pe ce se bazeaza ! :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 23:04 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2012, 23:37
Mesaje: 78
Localitate: Arad, Timisoara
@Gabi1: Da' ai dreptate, sunt elvetiano-germane 100% produse in Augsburg si Elvetia... Cand ajungi pe la ei prin sectie trimite-ne si noua o poza sa vedem mesele de asamblare. :lol:

@Wisepiggy: De ex. la banii aia gasesti un Mido decent nou, elvetian 100%, mai ales daca prinzi si o reducere la BB.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 22 Mar 2012, 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Si cu Chinezismele care "put" cum ramane ?? .

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 23 Mar 2012, 08:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
ecl scrie:
Mie imi pute de departe a "cioara chinezeasca" vopsita (botezata) in culorile DE.

O sa imi trimit amicul din Augsburg sa vad ce draq gaseste la adresa Kobelweg 12 1/4, sper ca nu doar o casuta postala sau vreo "tante" cu internet, in fata, care preia comenzile... :lol: Mie mi-a ajuns sa vad caricatura presedintelui si restului angajatilor (din sectiunea Team). :roll:

O sa gasesti pe omul acesta:
http://forums.watchuseek.com/f275/my-he ... 99646.html
lucrand la ceasuri.
Reticenta fata de manufacturi relativ noi este normala, la fel de normal este sa intelegi si ca pot exista doua sau mai multe ceasuri la acelasi nivel tehnic ( finisari, mecanisme, calitate materiale, tolerante si caracteristici) dar la preturi diferite; Steinhart merge pe accesibilitate pentru a demonstra calitatea produselor, firmele consacrate merg pe exclusivitate deoarece si-au dovedit de mult timp calitatea, acesta este cursul normal al pietei. Daca Stainhart dovedeste calitatea in timp ( adica o functionare cat mai indelungata in parametrii proiectati si o pastrare cat mai buna a aspectului exterior in conditii de utilizare normala) atunci probabil ca vor deveni si mai scumpi. Va place sau nu, toate sunt dictate de piata, firme mari si consacrate pot muri peste noapte ( de obicei cele care uita sa inoveze si cred ca produsul lor este perfect asa cum a fost gandit initial), alte firme se vor consacra daca se dovedesc mai competitive, mai inovative si raspund mai bine la cererile de pe piata.
PS. Cauta bine in beciul casei din Augsburg, sigur sunt 50 de chinezi ascunsi care lucreaza pe intuneric non-stop fara apa sau mancare ;)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 23 Mar 2012, 09:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Saracii chinezi,asta'i sclavie pe fata ! :lol:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 23 Mar 2012, 09:28 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2012, 23:37
Mesaje: 78
Localitate: Arad, Timisoara
@emilmaga

Daca e sa ma iau dupa poza aia, atunci Claudiu lucreaza la Rolex fata de neamtul pozat. :wink:

Povestea asta imi seamana destul de bine cu cea a sculelor audiophile LUA, care vind bine, dar fiind manufactura fabricata in China si branduita/vanduta nemteste si unii chiar o cred. Are si un marketing bun cu influente pe topurile germane...dar e departe de McIntosh.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 23 Mar 2012, 09:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
@ ecl pai tocmai asta'i problema tu discuti si faci aprecieri de valuare dupa niste poze ! Discuta concret despre produsul finit si fa comentarii despre carcasa,mecanism,cristal,finisaje ect. nu crezi ca este mai relevant decat "eu cred"sau "eu am impresia" :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Steinhart
MesajScris: 23 Mar 2012, 09:42 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2012, 17:13
Mesaje: 352
Localitate: Alba Iulia-Sibiu
@ecl -nu prea are relevanta.In electronica,telecomunicatii,etc.,majoritatea produselor sant facute in China,chiar si cele mai tari branduri se fac acolo-vezi produsele Apple(inclusiv Iphone),Sony,etc.Si nu sant mai slabe decat daca ar fi facute in Europa.Ca sa nu mai vorbim de componente de calculatoare.


@emilmaga- foarte frumos expus si mai ales corect.Toti cei care au Steinhart sant foarte multumiti(si nu doar cei de pe acest forum),eu am vazut cateva si mi s-au parut bine finisate si solide.E usor sa spui ca sunt proaste pt ca nu costa mii de euro.


Sper ca nu am mai suparat pe nimeni :))


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România