Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 12 Mai 2024, 00:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Noi 2012, 20:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salut tuturor pasionatilor,

Acesta este primul meu post iar cu aceasta ocazie doresc sa va solicit parerile legat de achizitionarea unui ceas.
Ceasul pe care doresc sa-l achizionez ar trebui sa beneficieze de urmatoarele: mecanism automatic ETA 2824-2, diametrul carcasei nu mai mare de 40 mm, simplu - dar elegant, cadran alb, posibilitatea de a veni echipat cu curea metalica si curea piele in vederea interschimbabilitatii pentru diversele ocazii.

Prin urmare am decis sa achizionez "Doxa-212.10.021.10" - model 2011
Imagine

Intrebarile la care nu am inca raspuns sunt urmatoarele:

01.Mecanismul ETA 2824-2 permite si armarea manuala? In ce conditii se foloseste?
02.Cureaua cu deployment cu care vine echipat ceasul permite o durabilitate mai mare a curelei (am cunoscuti la care s-a distrus cureaua normala in zona gaurilor de fixare)
03.Schimbarea curelelor necesita interventia cesornicarului?
04.Considerand ca stiu ceea ce vreau de la un ceas, ce optiuni as mai avea? Mentionez ca bugetul este deja depasit cu 10%.

Cu deosebit respect,
nairam


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Noi 2012, 21:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
nairam scrie:
01.Mecanismul ETA 2824-2 permite si armarea manuala? In ce conditii se foloseste?
02.Cureaua cu deployment cu care vine echipat ceasul permite o durabilitate mai mare a curelei (am cunoscuti la care s-a distrus cureaua normala in zona gaurilor de fixare)
03.Schimbarea curelelor necesita interventia cesornicarului?
04.Considerand ca stiu ceea ce vreau de la un ceas, ce optiuni as mai avea? Mentionez ca bugetul este deja depasit cu 10%.
nairam


1. Da, dar de preferat este armarea automata
2. In principiu da
3. Nu, dar cu o mana priceputa
4. Sunt multe ceasuri in marja de 400 de euro care respecta cerintele dumneavoastra, imi vin in minte rapid Tissot, Certina, Mido, cateva exemple mai jos:
http://www.watchshop.ro/ceasuri-de-mana ... le-silver/
http://www.olfert-co.de/Certina-DS-Caim ... 71103700_1


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2012, 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Multumesc foarte mult pentru informatii si pentru alternativele prezentate mai sus.
Pentru acest ceas, la ce ar mai trebui sa fiu atent? Are waterproff 50 m, safir cristal etc. Practic nu stiu sa il evaluez...

Exista vreu raport de "buna purtare" intre circumferinta incheieturii si diametrul ceasului?

Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2012, 06:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
nairam scrie:
Multumesc foarte mult pentru informatii si pentru alternativele prezentate mai sus.
Pentru acest ceas, la ce ar mai trebui sa fiu atent? Are waterproff 50 m, safir cristal etc. Practic nu stiu sa il evaluez...

Exista vreu raport de "buna purtare" intre circumferinta incheieturii si diametrul ceasului?

Multumesc

Cel mai simplu mergeti la un magazin cu ceasuri si probati diferite diametre si grosimi, astfel veti vedea ce este comod pentru dumneavoastra. Restul tine de gust si feeling.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2012, 18:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Avand in vedere ca acest ceas are mecanism ETA 2824-2 cat credeti ca va putea functiona dupa ce nu mai este purtat? Acest aspect tine doar de mecanism sau si de companie?

Pentru un reglaj fin ulterior din partea ceasornicarului, daca se intervine in acei doi ani de garantie, aceasta se pierde?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2012, 18:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
2824-2 are ~36 ore rezerva de mers(adica nepurtat).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2012, 18:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Pentru a functiona corect trebuie purtat 10-12h zilnic,are rezerva de mers 36-40h dupa o incarcare.Precizia se stabilizeaza dupa o functionare continua de cca. o luna.considerata ca si rodaj al mecanismului.Daca nu va satisface acuratetea de pana -10,+10 sec.la24h se poate interveni pentru ajustare cat este in garantie doar la sevice-ul autorizat de vanzator.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2012, 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2494
Localitate: Bucuresti
nairam scrie:
Avand in vedere ca acest ceas are mecanism ETA 2824-2 cat credeti ca va putea functiona dupa ce nu mai este purtat? Acest aspect tine doar de mecanism sau si de companie?

Pentru un reglaj fin ulterior din partea ceasornicarului, daca se intervine in acei doi ani de garantie, aceasta se pierde?



Daca ceasul iti merge in limitele stabilite si declarate de producator pentru ETA 2824-2, cesornicarul de la service nu o sa vrea sa intervina la el, pentru a-l face si mai precis (chiar daca s-ar putea face).

Abia dupa ce iese din garantie poti sa te duci unde vrei si contra cost sa-i faci un reglaj fin. Dar dupa 2 ani de purtare (cand o sa iasa din garantie), probabil ca o sa se regleze si o sa stabilizeze singur.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2012, 20:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Multumesc tuturor pentru informatii; mi-au fost de real folos.

Inainte de aceasta postare am cautat prin Germania respectivul ceas. Din pacate am tras concluzia ca brandul "Doxa" este foarte putin cunoscut in Germania.
in schimb am dat de ceasuri Festina, Tissot etc.
Sa inteleg ca Doxa este cu precadere pentru romani?...chiar cineva m-a intrebat: "Ce este Doxa?...un brand de ceasuri?"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2012, 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
Ceasurile "clasice" Doxa au fost/sunt foarte populare la noi,deoarece ei fac modele speciale pentru Europa de Est. Dar afara e cunoscut pentru ca au facut unul dintre "icon-urile" din istoria orologiei ,mai exact in domeniul ceasurilor de scufundari. Modelul se numeste SUB. De aceea multe modele care se gasesc la noi sunt modele mai "obscure" fata de ce fac ei de fapt.
Dar da,nu prea au bagat bani in marketing ca alte firme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2012, 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Cypher scrie:
2824-2 are ~36 ore rezerva de mers(adica nepurtat).

Eu am mari "rezerve" vis-a-vis de aceasta - rezerva - (jocuri de cuvinte, asta este) de 36 ore...
La ce am eu, nu tine atat in stand-by, chiar daca ceasul l-am purtat mai multe zile la mana, in activitati normale.
Mi-am pus in minte sa va intreb si pe voi: aveti eta 2824 care sa mearga inca 30 ore macar dupa ce l-ati dat jos de la mana?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2012, 08:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2010, 15:32
Mesaje: 232
catalin.v scrie:
Cypher scrie:
2824-2 are ~36 ore rezerva de mers(adica nepurtat).

Eu am mari "rezerve" vis-a-vis de aceasta - rezerva - (jocuri de cuvinte, asta este) de 36 ore...
La ce am eu, nu tine atat in stand-by, chiar daca ceasul l-am purtat mai multe zile la mana, in activitati normale.
Mi-am pus in minte sa va intreb si pe voi: aveti eta 2824 care sa mearga inca 30 ore macar dupa ce l-ati dat jos de la mana?


NU ! La mine mai merge maxim 24 de ore. Dacă nu-l port o zi, se oprește !

P.S: cine ce-l din poza avatarului tău ? Seamănă cu Brahms ... :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2012, 09:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Din pacate si eu am avut banuieli in ceea ce priveste rezerva de putere a mecanismului. Oricum actualul ceas automatic, un Seiko 5, este in "teste" saptamana aceasta, sa conclud care ii este rezerva de putere.
Ce credeti daca il "zgaltai" putin, timp de 2 minute, dupa ce il dau jos de pe mana?...eu cred ca l-as mai incarca putin (cu riscul de a provoca uzura prematura), dar oricum acele 36 ore oficiale de rezerva, daca nu il port de vineri seara pana luni dimineata sunt cam la limita :(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2012, 17:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
@eda2k: intr-adevar, musiu este Brahms, felicitari pentru spiritul de observatie.
In alta ordine de idei, vad ca nici ceasul tau nu are o rezerva de mers asa cum lasa producatorul sa se inteleaga, este eta 2824?
Eu nici la sellita 200 nu am vazut sa treaca de 30 ore, sau ar trebui sa dirijez circulatia vreo 6-8 ore?
La japoneze treaba sta mai bine, nu fac glume proaste (avand in vedere discutia aprinsa de pe alta sectiune cu un japonez).
Alte impresii despre rezerva de mers a unui 2824?
Marian draga, nu incarca ceasul cu zgaltaituri, oricum nu-l vei arma prea mult si nici bine nu i-ar face.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2012, 18:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am citit in acest topic " viewtopic.php?f=4&t=23154&p=138709&hilit=rezerva#p138709 " cum ca ETA 2824 ar avea rezerva de mers de 42 de ore.
In functie de pretul ceasului, pentru acelasi tip de mecanism, rezerva de mers poate fi diferita?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România