Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Dec 2013, 15:44 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
michi scrie:
Buna ziua,

- Doxa Pilot Vintage Mecanic
Cod ceas: 622.10.105.01 1400
Mecanism: mecanic 6498 Swiss Made
- Doxa Vintage Mecanic 1400
Cod ceas: 622.10.011.10
Mecanism: mecanic 6498 Swiss Made
- Alfex Bernhard Russi Mechanical 1300
Cod referinta: 5561.008
Mecanism: mecanic 6498 Swiss Made
- Louis Erard 1931 4500
Cod referinta: 47207AA11
Mecanism : ETA 7oo1
- Paul Picot Firshire Extra Flat Manual
Cod referinta: P3710.SG.1106 peste 4000
Mecanism : ETA 7oo1
- Mido Baroncelli Hand winding
Cod referinta: M3880.4.26.4 1600
Mecanism : ETA 7oo1
- Edox Les Bemonts Ultra Slim Hand Winding
Cod referinta: 72014 3 AIN
Mecanism : ETA 7oo1 4000
Ar mai fi si Avalon (Philip Watch) insa el este "love it or hate it" din cauza formai patrate.
- Philip Watch Avalon
Cod referinta : R8211120025 1000 nou, 600 sh.
Mecanism : ETA 7oo1

Va mulțumesc frumos!


În dreptul fiecăruia am trecut preţurile aproximative pe care le ştiu din magazinele BB. La Doxa e reducere de 50%. Niciunul dintre modele nu e rău din start, dar au design foarte diferit, depinde ce vă doriţi. Am PW Avalon, un ceas excelent, dar nu place oricui. Cel mai mult îmi place LE, dar nu mi se pare că merită banii. Din lista de mai sus şi aflat în situaţia dvs aş alege Doxa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2013, 17:49 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2012, 10:06
Mesaje: 55
Localitate: Pitesti
va multumesc Razvee,
de mare ajutor lista de preturi.
Intr-adevar, LE este cel mai frumos, dar pretul il scoate din calcul pentru mine!
Edox, la fel, iese din calcul!
Mai este Mido care pare a fi intersant, avand o reducere de 30% si are un design foarte "serios"!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2013, 20:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Mie imi place mult acel Mido Baroncelli winding, insa am mari rezerve asupra balamalei de pe carcasa , de care se prinde bratara. Tare as vrea sa aud si alte pareri asupra acestui aspect.
In plus, ceasul este clasic, finut, cu un diametru mediu, are mecanismul decorat din ce stiu; eta 7001 este un mecanism bun, se intalneste si in ceasul PW Avalon al lui Razvee iar el stiu ca spunea candva ca are o precizie grozav de buna - parca 3 secunde/zi - ma-nseala memoria Razvan? este ceva timp de cand ai postat asta.
Doxa nu are aspect clasic in opinia mea.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2013, 22:00 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Mido costa cam 1100 lei la b&b?
Scuze ca intreb, dar in Tg.Mures b&b nu mai aduc Mido.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2013, 22:29 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Mido cu reducere de 30% e vreo 1600 de lei.

PW Avalon a mers aproape un an la secundă, nimic în plus, nimic în minus. După revizia de 3 ani la Claudiu merge constant cu +2 secunde pe zi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2013, 23:02 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Am inteles, multumesc frumos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2013, 23:10 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2013, 19:10
Mesaje: 217
Localitate: București
Și eu am urmărit acel Mido, e f frumos. Pentru mine a contat faptul, că pe lângă prinderea balamalei de care spunea Cătălin, accesul la mecanism este pe la sus (se desface sticla ți cadranul), carcasa fiind tip bloc fără capac pe spate. Asta presupune din ce știu eu un acces mai dificil la mecanism și probabilitatea foarte mare de a fi zgâriat.
Rog colegii mai experimentați să mă contrazică dacă nu am dreptate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2013, 21:00 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Nu. Powermatic 80 nu are doar 80 de ore rezerva de mers. Exista acolo materiale high tech, antimagnetice, etc., aliaje pe care nu-mi amintesc sa le fi vazut la alte companii. De asemenea, s-au folosit tehnologii laser pentru a-i spori cat mai mult acuratetea. Sistemul pentru reglarea preciziei a disparut. De asemenea, orice calibru P80 ar putea avea certificat COSC iar, dupa cum spun unii si altii, Rolex ar putea fi detronat din pozitia de "King of COSC"!
Calibrul acesta este cu un pas inaintea celorlalte. Este un fel de mecanica high-tech. Nu prea are legatura cu ce s-a produs pana acum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2013, 21:16 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Povesti SF ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2013, 21:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
GEO scrie:
Nu. Powermatic 80 nu are doar 80 de ore rezerva de mers. Exista acolo materiale high tech, antimagnetice, etc., aliaje pe care nu-mi amintesc sa le fi vazut la alte companii. De asemenea, s-au folosit tehnologii laser pentru a-i spori cat mai mult acuratetea. Sistemul pentru reglarea preciziei a disparut. De asemenea, orice calibru P80 ar putea avea certificat COSC iar, dupa cum spun unii si altii, Rolex ar putea fi detronat din pozitia de "King of COSC"!
Calibrul acesta este cu un pas inaintea celorlalte. Este un fel de mecanica high-tech. Nu prea are legatura cu ce s-a produs pana acum.

Si uite-asa s-a nascut Tissolex :lol: !
Chiar ca SF, odata cu disparitia sistemului de reglare a preciziei, a disparut si precizia :mrgreen:

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2013, 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Citat:
Si uite-asa s-a nascut Tissolex :lol: !
Chiar ca SF, odata cu disparitia sistemului de reglare a preciziei, a disparut si precizia :mrgreen:


H.Coanda & laserul = SF?? :roll: :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2013, 22:48 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Asa-i Gabi , efectul Coanda asupra portantei carcasei ceasului purtat la mina ... :lol:

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2013, 22:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
gherghin nicolae scrie:
Asa-i Gabi , efectul Coanda asupra portantei carcasei ceasului purtat la mina ... :lol:

Ashe DA, sf-uri sunt cu A.Mironov... :lol:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2013, 23:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
GEO scrie:
... orice calibru P80 ar putea avea certificat COSC iar, dupa cum spun unii si altii, Rolex ar putea fi detronat din pozitia de "King of COSC"!
Calibrul acesta este cu un pas inaintea celorlalte. Este un fel de mecanica high-tech. Nu prea are legatura cu ce s-a produs pana acum.

Eiii, Nic, tu nu intelegi, nu esti vizionar... asta inseamna o adevarata Revolutie in lumea ceasurilor, ce zic eu - intreaga lume va fi schimbata... Rolex sta sa dea faliment, nimeni nu va mai cumpara ceasuri care trec de 1500 euros, toti seicii, nababii, snobii si iubitorii de replici vor fi debusolati, pentru ca brandul care le consolida imaginea de "om cu bani" va fi praf si pulbere... tourbillioanele vor fi total depasite, cred ca nici pamantul nu se va mai invarti cu aceeasi viteza pe orbita, debusolat de aceasta schimbare neasteptata. Cat despre Nicolas Hayek, ce sa zic... cred ca deja negociaza acolo, sus...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2013, 10:14 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Acolo sus nu se negociaza!
Se judeca si se da verdict:''pedeapsa vesnica sau viata vesnica''! (Matei 25.46)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România