Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Feb 2017, 21:18 
Neconectat

Membru din: 29 Mar 2010, 18:52
Mesaje: 144
Cautand pe net un pret rezonabil la Seiko SRP777 (Turtle) am dat peste un Steinhart Ocean One pe care l-am ....cumparat impulsiv. Acuma gandul mi-a ramas in continuare la seiko Turtle dar nu mai am bani....Steinhart-ul este second si lupa de pe data este un pic agatata,matuita ( nu stiu cat m-ar costa sa schimb sau sa repar asta daca se poate).
Dorindu-mi foarte mult acel Seiko , va rog sa-mi spuneti parerea vostra : la care ati renunta? Stiu ca unul este swiss, eta 2824-2, bratara metalica, safir etc, iar celalalt 4R36, curea cauciuc, safir? poate si colectibil in timp.....Mi-e si mai dificil sa aleg pt ca amandoua sunt pe negru....si nu-mi doresc doua negre in colectie.
Nu stiu de ce la unele modele seiko gen Turtle, Sumo pretul stagneaza sau creste ...iar Steinhart in cel mai fericit caz (la acest model ) doar stagneaza...? De Tuna, MM300, Shogun, nu mai zic ce preturi au....raportate la mecanisme....
Imi doresc in continuare un Sumo portocaliu...as renunta la astea pt el....
Va rog nu ma bagati in ceata mai rau si raportati-va doar la calitate si prestanta.Va multumesc astept cu deosebit interes parerile dvs. sa stiu ce fac mai departe: vand Steinhartul pt Seiko?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2017, 23:14 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Seiko! E un nume in lumea diverelor la care producatorul de nisa doar viseaza.
Si eu am in vedere un Turtle.
Spor.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2017, 23:20 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Apropos de Turtle https://www.bombastic.ro/cautare?contro ... it_search=


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Feb 2017, 10:25 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2009, 22:32
Mesaje: 390
Localitate: Craiova
ciulhard scrie:
Va multumesc astept cu deosebit interes parerile dvs. sa stiu ce fac mai departe: vand Steinhartul pt Seiko?

Salut. Eu am un certina diver ds first cu 2824-2. De 6 ani de cand a fost la Claudiu la revizie merge constant cu -2sec/24 ore. Un coleg are seiko monster var.2 de 4 ani (nou cumparat) si a ajuns la Claudiu de 3 ori pana acum. NU as da 2824 pe seiko ala never-ever!!! Nu te lua dupa toti care lauda seiko dar au dulapurile pline de eta. Intreaba-l pe Claudiu (PM sau telefon) si o sa te convingi.
Bafta

_________________
Durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te afli!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Feb 2017, 11:46 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2009, 22:32
Mesaje: 390
Localitate: Craiova
Imi cer scuze daca postul trecut a ofensat pe cineva. Nu a fost deloc intentia mea. Insa colegul meu si acum se uita cu repros la mine ca i-am recomandat acel seiko...recomandare facuta in urma nenumaratelor postari care ridica seiko monster in slavi.

_________________
Durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te afli!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Feb 2017, 12:08 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Am scris aici cate ceva despre Turtle:

viewtopic.php?f=41&t=33926&hilit=turtle+seiko

Doua lucruri trebuie intelese foarte clar, cred: 2824 este un mecanism MULT mai bun
decat 4RXX - care a fost proiectat dupa reteta japoneza....ieftin si cu o durata de viata scurta(!).

Turtle trebuie sa-ti placa foarte mult - ca model, idee, istorie - si atunci, subiectiv, mecanismul
(care nu e nici pe departe prost) va deveni mai putin important......ca si criteriu de achizitie...

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Oct 2017, 20:41 
Neconectat

Membru din: 29 Mar 2010, 18:52
Mesaje: 144
Am ales Steinhart și Victorinox dive master automatic și ....orange....Va fi si Turtle ...Mai tarziu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România