Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 22:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 12 Iun 2017, 12:18 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2017, 17:31
Mesaje: 80
Va salut! Cum spune si titlul, am gasit un seiko 5 sports SNZF15K1 care arata superb, l-am si comandat. Arata foarte bine si din cate am inteles mecanismul te poate tine o viata. Pe langa asta, am auzit ca mecanismele ar fi facute in china sau cine stie unde. Voi ce ziceti, am facut o greseala? (am prins o reducere faina, l-am cumparat cu 570 de lei aproximativ)

https://www.amazon.co.uk/Seiko-Mens-Aut ... B001ELSSOO


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iun 2017, 12:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Daca va place ceasul cu siguranta nu ati facut o greseala.
In genere ceasurile Seiko cu aceeasi referinta au cam aceeasi calitate indiferent de locul unde sunt produse. Standardele, alea care sunt pentru fiecare tip de ceas in parte, sunt respectate. Aceasta situatie se intalneste la producatorii japonezi nu numai in materia ceasurilor iar explicatia e destul de simpla.
Robotii industriali nu fac indigestie daca consuma curent din Japonia, China, Malaezia sau de oriunde altundeva.
Chestiile cu Made in Japan sau codurile care dovedesc o astfel de origine a ceasului sunt importante mai mult pentru colectionari, ca sa se faleasca cu faptul ca acel ceas e produs in Japonia, iar nu pentru utilizatorul obisnuit
Asa ca va doresc sa va bucurati de ceasul pe care o sa il primiti iar daca in timp vor aparea ceva probleme sa (lucru posibil la orice ceas din lumea asta) nu va ganditi ca asta se datoreaza faptului ca nu a fost produs in Japonia.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iun 2017, 12:41 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2017, 17:31
Mesaje: 80
heimdalg scrie:
Daca va place ceasul cu siguranta nu ati facut o greseala.
In genere ceasurile Seiko cu aceeasi referinta au cam aceeasi calitate indiferent de locul unde sunt produse. Standardele, alea care sunt pentru fiecare tip de ceas in parte, sunt respectate. Aceasta situatie se intalneste la producatorii japonezi nu numai in materia ceasurilor iar explicatia e destul de simpla.
Robotii industriali nu fac indigestie daca consuma curent din Japonia, China, Malaezia sau de oriunde altundeva.
Chestiile cu Made in Japan sau codurile care dovedesc o astfel de origine a ceasului sunt importante mai mult pentru colectionari, ca sa se faleasca cu faptul ca acel ceas e produs in Japonia, iar nu pentru utilizatorul obisnuit
Asa ca va doresc sa va bucurati de ceasul pe care o sa il primiti iar daca in timp vor aparea ceva probleme sa (lucru posibil la orice ceas din lumea asta) nu va ganditi ca asta se datoreaza faptului ca nu a fost produs in Japonia.


Va multumesc ! Sa inteleg ca modelul acesta a fost produs in China datorita acelui K1 care apare in referinta modelului?
later edit: Nu ca ar conta dar as vrea sa stiu daca ar exista vreo metoda de a ne da seama unde este produs ceasul respectiv.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iun 2017, 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Da.
Aveti aici o discutie interesanta pe tema data:
http://www.watchfreeks.com/23-seiko/130 ... extra.html
Opinii pot fi in tot felul.
Ceea ce am scris mai sus reprezinta opinia mea personala.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iun 2017, 14:30 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2017, 17:31
Mesaje: 80
Multumesc frumos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România