Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 04:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Sep 2017, 21:30 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Care este varianta mai buna intre Zenith El Primero sau Rolex Explorer II.
Noi, second hand, grey dealer, nu conteaza.
Pe care il percepeti ca fiind "mai mult" ceas si de? Evident, tinand seama si de diferenta de pret. La Zenith mai puneti 1000, adica 5.300 USD, fata de 7.400 USD - Rolex (luam Jomashop ca etalon).

https://www.jomashop.com/zenith-watch-0 ... m2040.html

sau

https://www.jomashop.com/rolex-explorer ... 0bkso.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Sep 2017, 22:04 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Jomashop e ok ptr Zenith.
Ptr Rolex, nu e.

Vrei gmt sau chrono? Asta e intrebarea. Sunt animale diferite, insa ambele foarte misto. Modele deosebite, insa foarte diferite. Ambele merita cumparate. Totul depinde de preferinte si de pretul corect.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Sep 2017, 22:17 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Sincer, nu ma intereseaza nici functia de crono, nici GMT-ul.
Ceasul ideal din punctul meu de vedere ar fi un Submariner de 42mm, no date.
Dar nu exista. Submarinerul de 40 de mm mi se pare mic pe mana, Sea Dweller-ul de 43, mi se pare scump.
Am cochetat cu Omega Speedmaster, cu safir, nu cu hesalit si 1) nu ma incanta ideea de ceas de purtat zilnic cu intoarcere manuala si 2) din cauza bezelului mare, cadranul mi se pare mic.
Varianta de Speedmaster automatic de 44 de mm (cal. 9300) - si asta este un pic ciudatica, deoarece n-are heritage, este prea mare si prea greu ca sa fie purtat zilnic.

In esenta, ce caut eu este un ceas cu diametru de 42 de mm, pe bratara de otel, rezonabil de elegant. Adica nu "de friptura", dar nici sa fie 17mm inaltime si cu bezelul portocaliu (stiti voi la cine ma refer) sau open heart sau mai stiu eu ce rotoare care fac precum elicea peste cadran. Ideal ar fi daca ar avea si o axa de simetrie, ceea ce Explorer II nu prea are.

Ma uitam la Explorer II pentru ca este ideal ca dimensiune, iar Zenit-ul mi se pare spectaculos sub aspectul frumusetii mecanismului si al frecventei de 36k.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Sep 2017, 22:24 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Yachtmaster?
Hesalitul la speedy e ok daca nu tai lemne cu el la mana.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Sep 2017, 22:34 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Yachtmaster nu are 42 de mm; vine in doua dimensiuni 40 si 44.
Mi-am facut temele si ma tot invart de pe un picior pe altul.
La Speedmaster nu-mi placea nici geamul inalt, peste nivelul bezelului. Si vad ca este la fel si la Zenith.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Sep 2017, 23:11 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Yachtmaster datorita carcasei mai subtiri sta pe mana diferit de submariner.
Eu zic sa probezi mai multe daca ai unde.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2017, 07:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3259
Speedmaster in niciun caz nu are bezel mare, sunt multe ocazii in care mie ceasul mi se pare chiar mare pe mana, chiar si daca are anse scurte, fata de alte ceasuri de 42mm, nu mai spun de momentele cand am purtat o vreme Rolex de 40mm, care mi se pare marimea perfecta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2017, 09:20 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Ca tot veni vb de Submariner.....
Sub-ul este mai confortabil decat Explorer 2.
Sub-ul este mai versatil decat Explorer 2.

Sub-ul nu este mic la 40mm. E marimea perfecta, daca nu cumva ai statura lui Arnold.
Intre cele 2 aleg Sub-ul.

Explorer 2 este o bestie, poate cel mai tare Rolex la durabilitate. Este un ceas sport care nu merge la haine elegante. Prea mare si prea colorat.

Intre El Primero si Explorer 2 aleg clar pe al doilea, desi sunt fan El Primero.

SD43 este prea mare si prea greu. L-am incercat si Sub-ul este mult mai bine proportionat. Singurul lui avantaj este upgrade-ul la mecanism. In rest, este doar un Sub supradimensionat care nu isi merita pretul avand in vedere ca Sub-ul este mai reusit din toate punctele de vedere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2017, 09:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3259
Mircea scrie:
SD43 este prea mare si prea greu. L-am incercat si Sub-ul este mult mai bine proportionat. Singurul lui avantaj este upgrade-ul la mecanism. In rest, este doar un Sub supradimensionat care nu isi merita pretul avand in vedere ca Sub-ul este mai reusit din toate punctele de vedere.

Toate punctele subiective de vedere. Inca de la introducerea pe piata, din punct de vedere tehnic al constructiei si al rezistentei la apa, orice Sea-Dweller a fost peste Submariner, iar multa vreme si Sea-Dweller mai vechi au fost peste Submariner mai noi, daca ne uitam la calitatea bratarilor si la end links.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2017, 11:13 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Clipper scrie:
Mircea scrie:
SD43 este prea mare si prea greu. L-am incercat si Sub-ul este mult mai bine proportionat. Singurul lui avantaj este upgrade-ul la mecanism. In rest, este doar un Sub supradimensionat care nu isi merita pretul avand in vedere ca Sub-ul este mai reusit din toate punctele de vedere.

Toate punctele subiective de vedere. Inca de la introducerea pe piata, din punct de vedere tehnic al constructiei si al rezistentei la apa, orice Sea-Dweller a fost peste Submariner, iar multa vreme si Sea-Dweller mai vechi au fost peste Submariner mai noi, daca ne uitam la calitatea bratarilor si la end links.



Orice punct de vedere e subiectiv. Doar e parerea mea.

Asta cu rezistenta la apa e vax albina. Doar nu lucrezi matale la Comex si stai cu saptamanile in camera de decompresie.
Cat despre bratara, aia de SD43 e mai lata si mai grea. E un glidelock cu extensie ptr diving. Iar vax albina ptr ala care nu face scufundari cu ceasul. Bratara Sub-ului e cea mai buna bratara.
SD43 nu are nici un sens ptr mine.

Repet, singurul avantaj ptr uzul de zi cu zi este mecanismul cu power reserve mai mare. In rest, la orice alt capitol Sub este mai bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2017, 15:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
Desi nu am mai scris de ceva vreme cred ca acuma este un moment bun, avand in vedere ca am avut ambele ceasuri, de care a discutat Mircea. Explorer 2 este un ceas care este de fapt muuult mai mare la purtat de 42mm dimetru. Sincer, desi am mana destul de groasa undeva la 20-21cm diametru, a fost un ceas cu care nu ar reusit sa ma acomodez din cauza dimensiunii si in special a bratarii foarte inguste care-l face sa se plimbe destul de mult.
Am renuntat la Explorer in favoarea unui SUB. Aici e alta poveste. Cei 40mm diametru sunt cei mai "meseriasi" 40 mm care-i voi avea vreodata. E un ceas cu o super prezenta, se poarta mai mare decat cei 40mm din specificatii. Iar ca si confortul la mana nu se compara cu Explorer. Nu-mi pare rau ca l-m luat si probabil nu-l voi da niciodata.
Ca sa nu fiu offtopic, trebuie sa recunosc ca in ultima vreme ma uit si eu la acel model de Zenith, daca ar fi strict intre cele 2 as alege Zenith, dar doar daca e la pretul redus. Le pretul de lista aleg Explorer2 fara GMT. Nu stiu de ce, dar gandul ca vrei sa cumperi un produs de lux la care pretul e jumate din pretul de lista dupa ce iesi din magazin, ma face sa ma retrag. Pana la urma se ajunge la concluzia din topicul cu Panerai. Cumperi un produs de lux pozitionat de fiecare cum poate mai bine. Daca tot e sa cumparam produse mult mai scumpe decat costurile efective de productie, macar sa luam unele care au cel mai bun ROI(return of investment).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2017, 00:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Mircea scrie:
Jomashop e ok ptr Zenith.
Ptr Rolex, nu e.


Putin offtopic dar sper sa fiu iertat.

As vrea sa stiu, care este cel mai bun site pentru Rolex nou?
Eventual cu livrare in Romania.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2017, 08:03 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
bonheur scrie:
Mircea scrie:
Jomashop e ok ptr Zenith.
Ptr Rolex, nu e.


Putin offtopic dar sper sa fiu iertat.

As vrea sa stiu, care este cel mai bun site pentru Rolex nou?
Eventual cu livrare in Romania.


cel mai bun site ptr un Rolex nou...... este magazinul Rolex. Garantie 5 ani, service peste 10.....alegi bine modelul sa fi sigur ca e ceea ce vrei, il iei de nou si il porti o viata.
altfel, piata sh, insa trebuie sa ai un pic de grija de unde cumperi si ce cumperi.


Joma nu e ok ptr Rolex ptr ca preturile lor sunt aproape de pretul de nou al ceasului si ceasul nu vine cu garantia de 5 ani.
La alte marci fac discount masiv si se merita sa iei un Zenith cu 30-40% mai ieftin.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2017, 10:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
OK, mersi pentru info. O sa fac un topic separat pentru ca planuiesc o achizitie si vreau sa stiu mai multe inainte de toate. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România