Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 30 Mar 2024, 02:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 06 Dec 2017, 13:01 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2017, 11:03
Mesaje: 5
Buna ziua, urmaresc acest forum de cateva saptamani pentru a ma lumina in privinta urmatoarei achizitii. Doresc sa imi impartasiti parerile voastre legate de achizitia unui ceas automat (max 2000 eur) chiar si pre-owned atata timp cat merita mecanismul. Din ce am inteles eu Vj 7750 este un mecanism suficient de vechi pe piata si de robust incat sa faca fata cu brio multor cerinte de exigenta din partea firmelor de lux (probabil in var elaboree/top). Si totusi sunt multi care spun ca mecanismele de tip in-house chiar daca sunt bazate pe vj 7750 sau eta 2892/etc sunt net superioare. Am ceva dubii legat de aceasta afirmatie in plaja de preturi 1000-2000 eur deoarece o varianta elaboree cred ca este suficient de buna incat sa nu justifice platirea a inca 500 de euro pentru o varianta "putin" in-house bazata pe un top (in realitate).
Initial ma orientasem spre un Lngines Master Collection Moonphase dar am fost dezamagit de cifrele si logo-ul pictate. Desi arata foarte bine ceasul, aceste detalii tradeaza compromisul facut pentru scaderea costurilor.
In alta ordine de idei m-am orientat catre un Longines Heritage/Saint Imier cu column-wheel dar nu stiu daca merita banii in plus pt un astfel de mecanism. Pe de alta parte ma atrage si Zenith El Primero Port Royale V dar despre mecanismul acestuia chiar nu stiu nimic legat de intretinere sau de diferenta de clasa dintre el si cele de pe Longines-urile mentionate.
As dori sa ma sfatuiti in aceasta privinta dar cat se poate de realist pentru ca review-uri in care Zenithul e cel mai tare ever am citit si eu, dar in final nu stiu daca mecanismul sau este intr-adevar net performant/fiabil comparativ cu 7750-urile "modificate" in-house.
Daca aveti si alte sugestii le astept cu caldura (Maurice-Lacroix, Fr Constant, etc, nu Omega)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 06 Dec 2017, 13:40 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Daca doriti un mecanism cu adevarat fiabil cautati un ceas cu Lemania 1340/1341 sau 5100. Calitatea este legendara.
Mecanismele cu 36000 oscilatii sunt pretentioase si destul de sensibile. 7750-ul mege dar e inferior unui Lemania.
Suces la alegere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 06 Dec 2017, 15:44 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2017, 11:03
Mesaje: 5
Dupa o scurta conspectare a pietei vis-a-vis de Lemania 5100 se pare ca singurul ceas "tangibil" ca pret ar fi acesta: Orfina Porsche Design H3, restul avand preturi simtitor mai mari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 06 Dec 2017, 15:59 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Bun venit pe forum.

Să înțeleg că doriți musai un ceas cu funcție cronograf?

Dacă doriți Valjoux, nou, de la dealer autorizat, vă puteți orienta spre un model precum:

http://www.bbcollection.ro/ceas-hamilto ... 43980.html

În privința diferențelor dintre mecanisme, sunt multe de povestit. Eu, de exemplu, sunt de 8 ani posesorul unui Zenith El Primero (colecția Class T) și nu am observat niciunul dintre neajunsurile aparent interente frecvenței mai ridicate (de 36000bph vs 28800, câte are Valjoux de ex). Sigur, se recomandă un interval de revizie între 3 și 5 ani, eu mereu l-am dus pe al meu la 4 ani, și funcționează impecabil (cu +2s/zi) și după 8 ani - menționez că l-am luat SH la vremea respectivă.

Altminteri nu aveți oricum foarte multe opțiuni. Cronograf in-house sub 2000 de euro s-ar găsi doar Longines column-wheel. Poate, cu efort, un Jean Richard cu calibrul JR1030. Ori poate un Seiko cu 8R28.

Vă recomand să citiți pe-ndelete această postare:

viewtopic.php?f=4&t=8419

Succes la căutări.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 06 Dec 2017, 16:21 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
manuel_oprea scrie:
Dupa o scurta conspectare a pietei vis-a-vis de Lemania 5100 se pare ca singurul ceas "tangibil" ca pret ar fi acesta: Orfina Porsche Design H3, restul avand preturi simtitor mai mari.

Depinde de sursa.
Duminica am dat peste un cronograf BWC cu Lemania 1340 si revizia recent facuta la 400€. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 06 Dec 2017, 16:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Valjoux 7750 (si tot ce deriva din el) este un mecanism excelent, robust si fiabil. Variatiunea prezentata de Longines, cea cu column wheel ramane cea mai reusita si este clar un best buy in buget de 2000 de Euro, asta daca vorbim de ceasuri noi!
Longines e greu de batut in bugetul asta si ai gramezi de modele din care sa alegi. Apropos, markerii printati nu denota musai un rabat la calitate, ci o optiune de design, mai ales la acel Master Collection unde daca erau aplicati ar fi aratat sinistru.
Sinn este de asemenea o optiune de luat in seama in acest buget.
Hamilton cu H21 si H31 are cateva modele care arata foarte bine, in jurul a 1500 Euro.
Tot ce e mai sus are relevanta daca vorbim de ceasuri noi.
Pentru sh optiunile sunt mult mai multe si aici tine si de noroc. Desigur Zenith ramane o alegere excelenta.
Probabil gasesti topicuri pe Watchuseek de unde iti poti aduna si alte idei.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 06 Dec 2017, 17:16 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Ebel 1911 cu Zenith El Primero se gasesc la preturi relativ decente.
Ceva de genul http://www.ceasuridemana.ro/ebel-1911-a ... 66634.html
Daca sunteti din Bucuresti poate aruncati un ochi.
Cu V.7750 as recomanda Breitling tot SH. intre ceasurile cu El Primero si V.7750 sunt deosebiri mari vis a vis de dimensiune.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 07 Dec 2017, 11:25 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2017, 11:03
Mesaje: 5
Am mai studiat piata si ma gandeam sa ma opresc asupra unui l688 column wheel (fiind laudat ca o varianta f buna a 7750). Acum ramane sa ma decid asupra modelului:
1. https://www.olx.ro/oferta/longines-colu ... 9FLeL.html
2. https://www.olx.ro/oferta/longines-heri ... 9DJN9.html
3. https://www.olx.ro/oferta/original-long ... 93g2f.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 07 Dec 2017, 11:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Aveti si varianta noua, la pret bun:
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-pre ... 000-1.html

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 07 Dec 2017, 20:21 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Sincer,nu cred ca putem cobora El Primero pana acolo incat sa-l punem pe acelasi palier cu un un 7750 sau un Lemania.Nu contest calitatile 7750 sau Lemania,dar ElPrimero este totusi o jumatate de clasa peste cele doua,daca nu mai mult. 8)

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines vs Zenith vs restul
MesajScris: 13 Dec 2017, 12:39 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2017, 11:03
Mesaje: 5
Multumesc pentru ajutorul acordat in alegerea ceasului. Am ales pentru moment Longines Saint Imier urmand ca pe viitor sa strang resurse pentru un Zenith Elite Captain. Voi reveni cu poze cand imi va ajunge fizic in maini. Multumiri colegilor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România