Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 08:22

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Feb 2018, 17:04 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2018, 16:44
Mesaje: 4
Imagine

Salutare.
De careva zilele ma documentez în vederea achiziționării primului ceas automatic.
Nu vreau sa dau o cauta de bani pe el (fiind primul meu automatic poate nu îmi va plăcea ideea).
Așadar m-am uitat în ograda japoneza: Seiko & Orient.

Seiko srpb27k1 are a avantaje întoarcerea manuala, indicatori luminoși și design mai aerisit. Plus ca "bezel" - ul e la interior, acționat de coronița de la ora 2.

Pe de a parte..
ORIENT FEZ08001B0 are exact ce lipsește celuilalt: safir și indicator rezerva energie..


Restul e la fel. Carcasa de 42mm, grosime aprox 11 mm și telescop de 22mm. La "water resist" seiko sta ceva mai bine (100m) dar oricum nu va pi băgat în apa..

Deci ce sa aleg..?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Feb 2018, 17:26 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
As opta pentru Seiko - mecanismul este relativ nou, are si hack, bezelul ala interior e haios/deosebit
iar estetic.....e, cum bine ai spus....mai aerisit.

As opta pentru Orient (care e sensibil mai bine finisat) doar daca esti genul care loveste ceasul de toate
clantele din casa, caz in care safirul e mai bun decat hardlex-ul de la Seiko - si el destul de greu de zgariat.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Feb 2018, 19:29 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2018, 16:44
Mesaje: 4
Sunt genul dressy cu accente de heavy duty. Deci...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Feb 2018, 20:41 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2013, 15:37
Mesaje: 9
Salut,
Am un seiko 5 automatic de care sunt foarte multumit si imi place cum arata modelul postat de tine deci as alege in mod normal seiko fara sa stau pe ganduri.Faptul ca nu are cristal safir nu e un drowback major pentru ca este ieftin de inlocuit cristalul mineral.
Mi-am schimbat alegerea din cauza urmatorului video: https://www.youtube.com/watch?v=MeXiyLih-0I .(sper ca am voie sa postez)
Nu am sa ii critic dur pentru ca am intalnit aceasta problema si la un edox nou nout in magazin.Sunt multe posturi pe site-urile din afara cu ceasuri fabricate de branduri consacrate cu praf pe dial.
Orientul arata mult mai bine in videoclipuri deci ar putea fi o surpriza placuta.
Sunt curios ce vei alege si sper sa impartasesti cu noi noua achizitie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2018, 22:33 
Neconectat

Membru din: 07 Mai 2011, 17:23
Mesaje: 19
Din propria experienta pot spune ca ambele mecanisme se vor comporta foarte bine. As alege Orientul datorită cadranului ceva mai elegant. Rezervă de putere este o complicație utila. Geamul din safir este de asemenea un avantaj. Si cred ca Orient-ul arăta foarte bine cu o curea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România