Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 12 Apr 2018, 10:58 
Neconectat

Membru din: 11 Apr 2018, 19:40
Mesaje: 9
Buna ziua.

Sunt Madalin, nou intre ale ceasornicariei, dar pasionat si prin acest prim post va cer ajutorul.

Am cunostinte semi-vagi in industria ceasornicariai si de aceea va rog frumos, daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi si propuneri de ceasuri, in achizitionarea unuia.

Suma pe care o aloc este maxim 1500euro.
Doresc achizitionarea unui ceas elvetian, preferabil cu mecanism in-house sau ca acel ceas sa aibe ceva care sa il defineasca.

Nu conteaza daca este nou sau second- hand.

Ce mi-a atras atentia pana acum ar fi un "Mido Heritage Baroncelli" si un "Mido Inspired by architecture", dar dupa mai multe cercetari pe internet, am dedus ca as putea gasi alt ceas mai impresionant( alt termen nu am gasit).

Multumesc in avans.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 12 Apr 2018, 14:25 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Depinde foarte mult ce fel de ceas va doriti (elegant, casual, sport, military etc.) si, mai ales, diametrul.
Sau poate ceva care acopera mai mult genuri?

O varianta pe care nu ar trebui s-o pierdeti din vedere este aceasta.

https://www.jomashop.com/frederique-con ... m4h6b.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 12 Apr 2018, 21:42 
Neconectat

Membru din: 11 Apr 2018, 19:40
Mesaje: 9
Salut.

As dori sa fie elegant-casual, diametrul sub 40 mm. Sa nu fie tipator. Estetica cat mai simplu, dar prin functii cat mai complicat.

Se vindea in sectiune vanzari un "Zenith Elite power reserve automatic", dar ii lipsea indicatorul power reserve. As fi fost interesat de el, dar nu stiu daca se merita pretul de 5000 lei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 13 Apr 2018, 08:39 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Salve,

Parerea mea, vrei cam multe de la ceasul asta. Vrei sa arate simplu dar sa fie cat mai complicat...
Pai complicatiile, inseamna complicatii.....cost mai mare la achizitie, cat si la service. Iar daca complicatii la bugetul dat atunci trebuie sa te uiti la marci mai slab cotate. Functia chrono la un ceas Omega de ex inseamna cam o mie de euro in plus. Nu se merita zic eu.

1500 de euro e o suma frumusica. Se pot lua multe ceasuri sh. In-house daca vrei trebuie sa te uiti la anumite modele de Omega, la Zenith, la Nomos....mai greu de gasit in bugetul ala.

Breitling ofera cateva alternative bune la sh, insa nu in-house.

Cred ca la un buget de 1500-2k E Omega Seamaster e unul dintre best-buy, poti lua un Planet Ocean de 42mm sau modelul Seamster Diver 300, care e de 41mm.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 13 Apr 2018, 09:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
cojonica scrie:
Estetica cat mai simplu, dar prin functii cat mai complicat.

Nu se ''pupa". Un ceas foarte complicat este implicit si foarte incarcat la cadran. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 13 Apr 2018, 13:37 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Simplu...complicatii,mecanism de top ,chiar daca nu este dezvoltat de Ebel : http://www.ceasuridemana.ro/ebel-1911-a ... 66634.html
Ar mai fi FC amintit mai sus,Nomos (nu este swiss) sau un britanico-elvetian: https://www.christopherward.co.uk/watch ... vern-range


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 13 Apr 2018, 14:08 
Neconectat

Membru din: 11 Apr 2018, 19:40
Mesaje: 9
Scuzati, daca nu exprim exact ce doresc.

Mi-as dori ceva in genul ceasului "Zenith Elite power reserve automatic", care este postat in sectiunea "Vanzari". Proprietarul mi-a trimis mai multe poze, dar nu stiu daca am permisiunea sa postez pozele si sa imi oferiti un sfat, daca se merita sau nu. Mie, raportul pret/calitate, mi se pare corect, dar as dori sfat, deoarce cum am zis, sunt novice.

Asa ca intreb: - Am permisiunea sa postez pozele aici si sa imi spuneti dumneavoasra, daca e o oferta buna? Si daca, da, trebuie sa cer si permisiunea proprietarului?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 13 Apr 2018, 14:45 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Intrebarea este: cum a disparut indicatorul ala?

Alta intrebare este: cum faci rost de altul si cat te va costa? Va trebui sa apelezi la Zenith service center probabil....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 13 Apr 2018, 15:32 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Bun venit pe forum.

Răspund punctual.

Greu de găsit ceas să fie și in-house, și complicat, și simplu, și-n 1500 de euro. Uitați-vă la modelele de manufactură Frederique Constant (mecanisme cu seria 7xx). Și eventual la automatice Nomos (doar că acestea-s germane). Ar mai fi și Longines - column-wheel chronograph. Bifează toate criteriile dvs, dar la dealeri autorizați cam depășesc bugetul. O ofertă bună ar fi:

http://ceasuridemana.ro/longines-herita ... 73763.html

Despre acel Zenith nu știu ce să zic. E complicat de găsit piese de schimb. Dacă ar fi avut acel indicator, nu aș fi ezitat, ceasul e superb - și spun asta tastând cu un El Primero la mână. :) Dar așa, aș zice mai degrabă pas.

Succes la achiziție.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 13 Apr 2018, 17:38 
Neconectat

Membru din: 11 Apr 2018, 19:40
Mesaje: 9
Buna ziua din nou.

Am vorbit cu posesorul si din pacate nu posta poze cu ceasul. Dar mi-a raspuns "ceasul este pus pe ceasornicar in rubrica vanzari. Ceasul este autentic. Se poate vedea pe mecanism si finisari. Oricum replici de zenith nu sunt asa de intalnite. Ceasul a fost si in mainile lui Claudiu Burlan, initiatorul site ului ceasornicar si Dansul a confirmat ca este original." Problema este ca in postul dansului, pozele ceasului nu pot fi vazute. Daca chiar este asa, poate s-ar merita sa il cumpar si apoi sa contactez Zenith service center, cum a zis domnul Mircea...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas.
MesajScris: 13 Apr 2018, 20:22 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Din ce stiu zenith nu da piese la terti.doar sa il trimiti la ei dar cred ca nu scapi ieftin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România