Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 10:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 26 Oct 2018, 18:48 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Mi se pare ca am scazut un pic stacheta de la Tudor si Omega la Rado, Oris si, mai ales, Edox.

Eu as prefera Omega, insa poate mai reprezentativ decat Seamster ar fi Planet Ocean. Varianta de 42 de mm sau, mult mai smechera, cea de 43,5mm. Mai pune 1k. O sa merite.
https://www.jomashop.com/preown-1-omega ... 1-003.html
sau
https://www.jomashop.com/omega-watch-21 ... 1-001.html

sau oarecum in buget cu - Aqua Terra. all day, in-house, cu vedere la mecanism, silicon hairspring etc.

https://www.jomashop.com/omega-watch-23 ... 0392101002


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 26 Oct 2018, 18:57 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Daca vrei un ceas care sa imbatraneasca cu tine, din start nu ar trebui sa fie capat de tara daca iti depasesti bugetul. Insa mai apare altceva: designul si cum se va pastra el de-a lungul decadelor ulterioare, respectiv cum arata pe mana ta la 30 de ani (cat presupun ca ai), respectiv la 65 de ani.

Si din punctul asta de vedere, Seamaster- ul este cel mai vulnerabil (liniile de design se vor schimba), iar ceasul tau va deveni demodat. Invers, PO va avea un design mereu la moda, pe care il poti purta la 30 de ani, nu prea insa si la 65.

Tudor este OK din aceste puncte de vedere si va "imbatrani" frumos, insa mie mi se pare mai special Aqua Terra pe care il repostez mai jos.

https://www.jomashop.com/omega-watch-23 ... 0392101002


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 26 Oct 2018, 20:07 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Daca as putea mări bugetul, as alege Omega Speedmaster sau Aqua Terra.
Casă de piatră!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 26 Oct 2018, 21:22 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
Tudor Black Bay GMT

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 26 Oct 2018, 21:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Apr 2011, 11:25
Mesaje: 138
Multumesc pentru urari si sugestii, keep'em coming!

MladinDorian scrie:
Tudor Black Bay GMT


Imi place Tudor foarte mult, m-a cam pus insa pe ginduri ce-a spus un coleg mai inainte.

theidle86 scrie:
La Tudor, desi e interesant ca e cu in-house, exista problema asta: https://forums.watchuseek.com/f23/tudor ... 96571.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 07:43 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Ceas pe viata si bun la toate.......de la Tudor, Omega in sus.
Vrei durabil: ceva cu bratara f buna. Oysterul de la Rolex e tanc. Omega si Tudor nu sunt f departe.

Referitor la mecanism: la fiecare model de ceas vor exista exceptii. Vei citi pe net ca i s-a stricat unuia, desi ceasul era nou. In 2008-009 parca, am luat un Omega PO nou si la cateva luni a fost trimis la service pe garantie. L-au facut si a mers la secunda vreme de 6-7 ani pana cand l-am vandut. Si nu a fost menajat deloc, din contra. M-a deranjat atunci, mecanismul 2500 a avut probleme, insa dupa rectificare a mers ca uns. (:)ca asta ii trebuia).
La fel, am un exemplu cu un Submariner care abia iesit din garantie nu a mai mers si proprietarul a trebuit sa-i faca service.
E oarecum normal sa existe si astfel de cazuri. Problema e cand procentajul e mare si iei SH, fara garantie.


Diver are avantaje si dezavantaje. Desigur, sunt ceasuri mai robuste, facute sa reziste, insa sunt, de obicei, mai mari si mai grele.
O alternativa la diver este orice ceas Rolex modern. Carcasa oyster+coroana pe filet il face f rezistent si nu este groas, ca un diver. Mecanismele sunt fiabile si service-ul se face la 10 ani, unii le poarta zeci de ani fara service.

Tudor ofera un bun raport calitate-pret si au multe modele la aprox 3000 de euro. Mecanismele lor noi au, in general, power reserve de 70 de ore. Un mare avantaj dupa parerea mea. Un model care poate sa te aranjeze e North flag.
https://www.tudorwatch.com/watches/nort ... 1210n-0001

Ti-as sugera sa te uiti si la asta: Tudor chrono.
https://www.tudorwatch.com/watches/heritage-chrono

Ti-as sugera, de asemenea, sa te uiti la variante de ceasuri cu data, daca va fi ceasul bun la toate.
Si ca sa ma contrazic, ti-as sugera sa te uiti si la Omega Speedmaster, asa zis-ul Moonwatch. Un ceas emblematic si bun la toate (desi nu are data).

Nu te grabi, daca ai posibilitatea du-te si probeaza ceasurile care iti plac. Nu cumpara in orb, exclusiv pe recomandarile altora. E important sa vezi cum se aseaza pe mana un ceas si daca ti se pare confortabil.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 11:28 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Hai sa facem o analiza mica, poate ajuta:

1. Cat va costa service-ul la Tudor, Omega, Rolex in urmatorii 30 de ani?
2. Va fi o dimensiune de 42 - 44mm contemporana macar in urmatoarea decada?
3. Exista vreun motiv pentru care un Longines - de exemplu - echipat cu 2824 sau 2892 sa
nu reziste cu brio 30 - 40 de ani sau mai mult?
4. Nu cumva acest buget de maxim 3000 E este intr-o zona gri, care limiteaza serios optiunile?
5. Ce e mai important, numele sau relevanta intrinseca a ceasului?

Sa va vaz :P

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 13:27 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Hai ca raspund eu la asta ca o stiu.

1. As estima un 1500 - 2000 de euro pentru servisare in urmatorii. Daca colegul nostru se uita la un ceas de 3.000 de euro, presupun ca are salariul lunar spre un 1500-2.000 de euro, in crestere? Adica in 30 de ani de zile va servisa ceasul cu costul unui salariu lunar sau poate chiar mai putin. adica in loc de 360 de salarii, se va bucura numai de 359.

2. Este un punct corect. In primul rand, depinde de statura. La 100 de kg, 42-43 mm este perfect in zona de all day. Probabil 44 incepe sa fie mare si probabil se va renunta la apometre peste 44 de mm. Dar nu am nici un motiv sa cred ca un ceas de all day de 41,5mm nu va fi la moda pentru urmatoarele decade. Sub nici o forma nu ne intoarcem la 36 de mm. Tendinta populatiei occidentale este spre ingrasare, deci nu vad nici un motiv ca 41,5 sa devina mare sau mic.

3. Absolut nici un motiv. Un Longines Legend Diver (eventual no date) este o optiune super spectaculoasa. Mi-as cumpara maine unul daca are avea bratara de inox. Da, are mesh, dar faptul ca nu se integreaza la nivel carcasei pentru mine este no-no. Pentru un ceas cu perspectiva de 30 de ani, bratara este ultra-necesara. Caci altfel risca sa dea pe curele in 30 de ani cat da pe service.

4. Da, 3000 este zona gri, adica iei un Longines si mai ramai cu bani sau Tudor/Omega, dar mai pui ceva.

5. Pentru cine sa fie mai importanta? Pentru cei din jurul lui nu va avea nici o importanta ce ceas are. Sunt convins ca oamenii normali (nu cei de pe forum :) ), plaseaza Longines pe aceeasi treapta cu Omega, iar de Tudor nici nu au auzit. Dar el in sufletul lui ar putea dezvolta in suflet remuscarea "daca mai puneam 1.000, aveam Omega/Tudor". "Rolex era departe, Patek era foarte departe, dar iata ce aproape era Omega".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 17:02 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Rolex
service: 500-550 E
interval: 10 ani
daca ceasul merge bine.....se poate amana usor inca 2-3 ani.

Omega
service: 500-550E
interval: 4-5 ani pe site-ul lor. mecanismele co-axiale au interval de 7-8 ani, daca imi aduc bine aminte.

Tudor
cost service: 200-250E
interval: 5 ani cred. nu am gasit nimic oficial, sunt sigur ca se poate gasi.

In 30 de ani, cel mai bine iese tot Rolex.
Locul 2: Tudor
Locul 3: Omega


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 18:05 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Referitor la marime....sub nici o forma nu as lua peste 42mm.
Marimea optima ptr un ceas bun la toate este, in opinia mea, in jur de 40 mm.

Sugestie: nu lua ceasul dupa nici o moda. Ia ceasul care ti-e confortabil pe
mana. Moda vine si se duce, ce conteaza e sa-ti placa tie si sa te simti bine cu el la
mana.

Conteaza, de asemenea, sa fie usor de citit. Mai ales, pe la 60 de ani cand te lasa ocheanele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 19:42 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Un Breitling Navimeter nu se încadrează?
Și eu tot spre Rolex aș opta dacă ar fi să rămân doar la un ceas, nu că aș avea foarte multe acum. :lol:

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Mircea scrie:
Rolex
service: 500-550 E
interval: 10 ani
daca ceasul merge bine.....se poate amana usor inca 2-3 ani.

Omega
service: 500-550E
interval: 4-5 ani pe site-ul lor. mecanismele co-axiale au interval de 7-8 ani, daca imi aduc bine aminte.

Tudor
cost service: 200-250E
interval: 5 ani cred. nu am gasit nimic oficial, sunt sigur ca se poate gasi.

In 30 de ani, cel mai bine iese tot Rolex.
Locul 2: Tudor
Locul 3: Omega



Dar ce service le face de atatia bani, e un mecanism relativ simplu, fara complicatii de crono, si alte nebunii? Cat ar fi de Rolex revizia nu dureaza mai mult de 4-5 ore.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 20:12 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
calin gabi scrie:
Mircea scrie:

Dar ce service le face de atatia bani, e un mecanism relativ simplu, fara complicatii de crono, si alte nebunii? Cat ar fi de Rolex revizia nu dureaza mai mult de 4-5 ore.


Nu stiu, coane. Nu sunt de meserie.
Da-le un email....:)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 20:26 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Astea is preturi de reprezentanta.
La ceasornicar probabil la jumate


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas la 3000€
MesajScris: 27 Oct 2018, 20:43 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
marian_sro scrie:
Astea is preturi de reprezentanta.
La ceasornicar probabil la jumate



Asa e. Eu, unul, nu am nici o problema sa trimit la Claudiu ceasuri Rolex sau Omega. Costul e considerabil mai mic. Problema e accesul la piese, daca e nevoie de schimbat cate ceva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România