Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 06:25

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 15 Apr 2021, 16:15 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
Salutare,

In cautarea unui ceas intersant pentru o ocazie speciala am dat peste noul Longines Spirit: https://www.kultho.ro/ceas-longines_spi ... 62580.html
Am vazut cateva review-uri pe Youtube si am inteles ca se apropie d.p.d.v. al finisajelor si mecanismului de Omega; eu am un Omega Aquaterra calibrul 2500 si e de departe cel mai fain ceas din "colectie". A fost luat la SH si...a fost mai ieftin decat acest Longines (care e nou, ce-i drept).
Intrebarea mea e daca e intr-adevar un ceas care s-ar compara cu Omega; exista si varianta Prestige la el, dar nu as da cateva mii de lei pe 2 curele, fie ele si de foarte buna calitate.

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 15 Apr 2021, 17:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1264
Eu l-am probat si am ramas impresionat, carcasa e excelent finisata, la fel si cadranul; bratara in schimb nu e la nivelul Omega.Un lucru m-a oprit ca sa il iau si anume distanta”lug to lug” care e mare si parca nu se aseaza asa frumos pe mana..acum l-au si scumpit pentru ca a fost in jur de 8000.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 15 Apr 2021, 17:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1264
Imaginewells fargo bank close by
Imagine

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 15 Apr 2021, 19:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Eu il am in vedere pt o achizitie viitoare,dar ezit pt ca mi se pare ciudata coronita cumva prea iesita in exterior.Am fost la Khulto Tim ca sa-l vad pe viu,dar nu-l aveau.Asa ca pana ma lamuresc in privinta asta mai stau.In rest pe hartie si tv pare super ok,iar pe Chrono e si undeva pe la 7000lei.
Pe csdm are cineva unul la vanzare pt 6500.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 16 Apr 2021, 08:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Bratara e cam de slaba calitate, acolo au facut sigur ceva economie. Nici la acesta nici la chrono nu sunt bune nici curelele, sunt prea subtiri, ar arata sigur mai bine cu o curea mai groasa care sa inchida mai bine spatiul intre anse si carcasa.

Ceasul are aproape 50mm lungime de la un capat la altul, depinde acum de fiecare cum simte sau vede pe mana asa ceva, pe mana mea mi s-a parut un design bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 16 Apr 2021, 10:18 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
Multumesc pentru feed-back; intra-adevar acea distanta "lug to lug" pare a fi deranjanta pentru unii. Probabil ca daca ai o incheietura mai groasa, e ok, dar pe o mana ceva mai subtire sta/arata ciudat (diametrul lui e destul de mic totusi si lungimea asta mare il face sa aratae disproportionat). Multumesc si pentru parerile despre bratara, in review-urile vazute de mine nu se prea vorbeste despre ea; se vorbeste mai mult de finisaje (cadran, antireflex etc.) si mecanism.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 18 Apr 2021, 11:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Poate te mai ajuta pozele de mai jos, facute ieri in magazinul Longines. Dar cel mai bine il probezi personal.
Eu nu am gasit decat doua “hibe”, remontorul puțin prea iesit in afara carcasei, iar varianta de 40mm pare neterminata fara cifra 3. Fara importanta prea mare. Bratara ok, nu am gasit probleme.
In primele doua poze e varianta de 40mm comparativ cu Hydro al meu de 41mm, iar in celelalte doua, apare si cea de 42mm, care pentru incheietura mea de 20cm pare ideal. Finisaje foarte bune, designul se apropie de IWC MARKVIII, care este expus alaturi, in Cellini.
Concluzia mea: este o piesa reusita. Pretul cerut priveste pe fiecare in parte daca il accepta sau nu.
Spor!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 18 Apr 2021, 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Mie imi place coronita, ceasul are inspiratie aviatica, de aici aceasta forma, chiar daca ceasul este automatic si pana la urma in purtarea zilnica, fiind si cronometru, nu ai avea de ce sa umbli prea des la coronita. Daca era mica ar fi zis altii probabil ca de ce e mica :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 18 Apr 2021, 17:05 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Mie acest Longines - si sunt un fan declarat al marcii - mi se pare in primul rand scump!
El face parte din noua strategie a firmei de a sparge plafonul celor 2000 de euro pentru un
time/date.....deci.....pseudo-luxury....ceea ce nu e bine pentru Longines......si strica reputatia
unui raport calitate/pret pana acum imbatabil.....la majoritatea modelelor.....

Mecanismul - desi certificat COSC - e acelasi 2892 modificat care poate fi gasit si in modele de
1000 - 1200 de euro......

Acuma, fiecare face ce vrea cu banii lui insa la aproape 2000 de euro cred ca sunt optiuni mult
mai bune....si o spun cu parere de rau pentru Longines......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 19 Apr 2021, 10:17 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2012, 14:57
Mesaje: 49
Multumesc pentru imagini; din pacate eu nu il pot proba pentru ca in Iasi nu se gaseste in magazine. Din cate am vazut, doar in Bucuresti poate fi vazut si probat. Deocamdata asta ma opreste, nu prea as vrea sa dau peste 2000 de euro si sa constat ca nu se potriveste pe mana mea.
Dpmdv ceasurile pot fi cumparate fara probleme la mana a doua (daca sunt peste 2000 de euro noi), dar cu acesta parca e altceva, as vrea sa ii fac eu unboxing :). Singurul ceas pe care l-am luat fara sa il probez a fost un Omega AT, dar ceasul acela mi se pare atat de versatil incat se potriveste la orice mana.
Multumesc si pentru parerile despre pret, sunt convins ca o parte importanta din el e de fapt "firma". Se gasesc ceasuri COSC si la ~1000 de euro, noi (parca vazusem ceva la Mido).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 19 Apr 2021, 11:21 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
valentin1234 scrie:
....

Mecanismul - desi certificat COSC - e acelasi 2892 modificat care poate fi gasit si in modele de
1000 - 1200 de euro......

....


E free sprung, sistem antisoc similar celui de la Omega...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 19 Apr 2021, 14:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
[quote="razvans"]Multumesc pentru imagini; din pacate eu nu il pot proba pentru ca in Iasi nu se gaseste in magazine. Din cate am vazut, doar in Bucuresti poate fi vazut si probat. Deocamdata asta ma opreste, nu prea as vrea sa dau peste 2000 de euro si sa constat ca nu se potriveste pe mana mea.

Cu placere.
Exista solutie pentru situatia aceasta, si anume discuti la Kultho Iași, in momentul cand esti pregatit, eventual introduci si o negociere in discutia initiala, posibil sa obtii 10-15%, apoi ceasul poate fi cerut de cei de la magazinul respectiv si adus la Iași, fara obligatii din partea ta. Asa am procedat cu Breitling-ul meu, care era numai la Kultho Iasi atunci, o singura bucata in țara, si au fost foarte amabili, mi-au trimis poze inainte de a-l trimite la Kultho in Bucuresti.
Succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Longines Spirit
MesajScris: 19 Apr 2021, 20:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
https://www.chrono24.com/longines/spiri ... 118676.htm

sunt aproape sigur ca accepta 1500!

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România