Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 01 Dec 2021, 14:04 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2021, 13:36
Mesaje: 5
Buna ziua,

Titlul este vag si imi cer scuze. Doresc sa achizitionez un ceas pentru tatal meu. De cateva zile bune survolez acest forum ( de altfel ma bucur ca l-am gasit ) si am vazut destul de mult mentionat site-ul Ashford si de asemenea si site-ul JomaShop. Asa ca am zis sa ma uit sa vad ce ceasuri au.

Ma intereseaza acest ceas: https://www.ashford.com/u-boat-ub-2280-1.html . Stiu ca si-ar dori sa detina un u-boat si am vazut ca se uita mult la varianta asta.

Acum sunt cateva intrebari pe care doresc sa vi le adresez:

1. Sunt aceste 2 site-uri "ok" pentru achizitii? Adica ma refer, livreaza destul de repede? Am observat ca daca adaug un produs si doresc livrarea in Romania imi pune automat si taxele ( sunt toate taxele sau mai trebuie sa platesc ceva in plus? ) Si daca sunt de incredere ( sau mai bine spus, daca sunt seriosi, adica sa onoreze comenzile, etc )?

2. Ceasurile sunt asa cum spun acolo, autentice? Adica spre exemplu, ceasul de mai sus este, in teorie, foarte scump. Mi se pare un pret super bun pentru el. Adica nu doresc sa ma trezesc ca dau 1000+ de dolari si sa fie o replica ( nici nu as sti la ce sa ma uit sa vad daca e replica sau nu )...

3. Ce parere aveti de acel ceas, mentionat mai sus, merita?

4. Si ar mai fi si acesta: https://www.jomashop.com/citizen-watch-bn7020-17e.html . Aceleasi intrebari si aplica si pentru jomashop.

Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 01 Dec 2021, 14:37 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Bun venit pe forum, Petrica!

U-boat in niciun caz nu merita banii....Citizen....cam da....depinde de gust....
Banuiesc ca-ti dai seama ca te uiti la ceasuri ENORME ca dimensiune....dar asta-si doreste- presupun - tatal tau?!?

Joma si Ash sunt ok, vei avea de platit diferenta de TVA (daca exista) si taxe vamale - depinde unde te afli.
Ceasurile sunt originale, nicio grija.....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 01 Dec 2021, 15:10 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2021, 13:36
Mesaje: 5
Multumesc pentru raspunsul prompt!

Da, stiu ca au diametrul foarte mare.

Deci U-boat nu ar merita, atunci ma voi orienta la Citizen.
Imi era frica ca nu sunt originale. Banuiesc ca vin in cutiile originale cu (acolo unde e cazul) accesoriile lor.

O zi buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 01 Dec 2021, 15:25 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Imi era frica ca nu sunt originale. Banuiesc ca vin in cutiile originale cu (acolo unde e cazul) accesoriile lor.


DA, asa vin. Daca ti-e frica cumpara de la dealer autorizat si atunci vei avea si garantie reala si nu vei mai avea nici incertitudini.

https://www.bbcollection.ro/ceas-citize ... YvcGFnZTM=

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 01 Dec 2021, 15:41 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2021, 13:36
Mesaje: 5
Am inteles, da stiu doar ca aici au si preturi bune, tocamai de aceea intrebam.

Bun si inca ceva, avand domiciliul in Romania ( mai exact in Constanta ), spre exemplu la Ashford vad ca pune o taxa de aproximativ 30 de dolari la pret care banuiesc ca este transportul international ca asta si mentioneaza, insa fiind din US firma, mai sunt si taxele vamale de care ati mentionat si dumneavoastra. Acestea unde se vor plati? Trebuie sa ma deplasez undeva? Si daca stie cineva estimativ pentru un ceas de aproximativ 1200 dolari cam cat ar veni taxele. 200$ cam pe aici? Imi cer scuze ca pun atat de multe intrebari.

Tot ce am cumparat din US a fost prin Amazon si acolo iti pune totul la checkout si de aceea intreb.

Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 01 Dec 2021, 16:08 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
La 1200 de dolari trebuie sa adaugi TVA-ul din Romania si taxele vamale.....la suma totala.
Aceste vor fi platite la posta in Romania sau curierului daca pachetul e trimis prin UPS sau DHL
sau....sau.....De multe ori si comisioanele transportatorului sunt ridicol de mari......

Pretul pe toate site-urile din America de Nord este fara TVA....pentru ca acesta difera de la stat la
stat.....si daca cumpari local vanzatorul iti adauga automat TVA-ul care difera in Montana de Oklahoma
sau Ontario (Canada).....sau Virginia. Daca comanzi din UE TVA-ul se retine la destinatie....

Pe scurt, la 1200 de dolari te poti astepta oriune intre 350 si 500 de dolari taxe plus comisioane....


Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 02 Dec 2021, 14:54 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2021, 13:36
Mesaje: 5
Multumesc mult ca ti-ai facut timp sa imi scrii Valentin (pentr utoate mesajele ). Pana la urma o sa achizitionez de la noi din tara de la bb-shop.ro . Ma complic cu taxele si cu vama, repet am cumparat doar de la Amazon US ( din Statele Unite ) si parca nu vreau durere de cap.

Acum in alta ordine de idei, am vazut 3 modele care sunt sigur ca o sa ii placa tatalui meu dar as vrea parerea voastra, care din cele 3 ar fi mai ok? Vorbesc din punct de vedere al calitatii, estetic el o sa decida.

Oris :
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-oris_diving_aquis_date-29249.html

Edox :
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-edox_skydiver_neptunian_8012037RNNCANIR-61881.html

Hamilton :
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-hamilton_khaki_navy_frogman_titanium-46916.html

Personal tind spre Hamilton dar nu ma pricep asa mult la ceasuri. M-am uitat la cele cu rezistenta apa de 1000m si cu supapa Heliu deoarece a avut un Vostok Europe Anchar ( automatic ), cumparat din Romania de la Ora10 si tot timpul i se facea o zona rotunda ( unde se aburea ), bine... nu mai spun ca ceasul ramanea cu mult in urma si o face si acum dupa ce a fost trimis in service de 4 ori ( de 3 ori pentru problema cu aburirea si apoi pentru cel cu rasmas in urma - stiu ca cele automatice nu sunt precise 100%, dar acesta dupa cateva zile ramane in urma cu 5 minute ) dar ca sa nu o mai lungesc acum are un Vostok - Europe Lunokhod care are aceasta supapa si nu mai are probleme cu aburirea, acum nu stiu, poate ceasurile care au macar 300m nu se aburesc si/sau au probleme cu " apa " dar am patit-o si de aceea am ales asa.

In alta ordine de idei, ce parere aveti de acele 3 produse, pe care l-ati recomanda si de ce?

Si de asemenea, daca aveti alte sugestii de ceasuri care sa aibe peste sau macar 43 mm dimensiune carcasa, ii plac ceasurile mai mari si are mana "mare" sau mai bine zis incheietura mainii. Sper ca nu am greseli gramaticale, sunt la munca momentan.

Multumesc mult pentru tot!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 02 Dec 2021, 17:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1259
Din cele mentionate eu as merge pe Oris, e un pas inainte ca si calitate :)

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 02 Dec 2021, 18:11 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
cnd scrie:
Din cele mentionate eu as merge pe Oris, e un pas inainte ca si calitate :)


Si eu! Hamilton am vazut in realitate si nu mi s-a parut cine stie ce....iar Edox nu prea isi merita banii....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 02 Dec 2021, 18:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Oris...dar cu bratara de otel.
Cureaua aia din cauciuc nu stiu cat si cum va rezista.
Si oricum ca sa-l treci de pe bratara pe curea e mai ieftin decat invers.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 02 Dec 2021, 21:06 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2021, 13:36
Mesaje: 5
Am inteles, deci pe Oris si ar mai fi ceva, este importanta acea supapa de Heliu? Am vazut ca Oris-ul acesta nu o are.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas
MesajScris: 02 Dec 2021, 21:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
https://horologivm.ro/supapa-de-heliu/a/4

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România