Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 27 Apr 2024, 13:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Mar 2022, 14:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3260
Poti face o schema unde crezi ca este acea flexibilitate? Am mai multe catarame de acest fel, de la unele care se prind prost pana la de brand si niciuna nu e flexibila ca sa se aseze mai bine la mana.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2022, 17:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salut,

Ma asteptam ca partile laterale din mecanismul de inchidere sa fie putin flexibile, am gasit doar acest video care prezinta un sistem similar la 07:03.

https://www.youtube.com/watch?v=VvnAiUO4yzM

Cred ca nu este diferit de cataramele similare :(

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2022, 20:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3260
Nu are cum sa flexeze, nu e nicio diferenta intre o curea cu catarama si cui sau o bratara cu deployant, daca e reglat sa stea strans pe mana asa va si sta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2022, 22:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salutare,

Daca veți cumpăra vreodată acest tip de curele cu acest tip de telescop – foarte practice de altfel, când va trebui sa schimbați telescopul singura opțiune pe care eu am găsit-o, este smulgerea pinului.

Imagine

Unele dintre ele vin cu rezerve pentru același tip de telescop, dar mă întreb cum poți schimba telescopul fără sa distrugi finisajul curelei. Din cate am văzut, finisajul este realizat după montarea telescopului, are cineva alta opinie?

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2022, 17:15 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Se poate schimba,cu foarte multa grija,dar in principiu ai dreptate,finisajul este realizat dupa ce este pus telescopul.
Daca cureaua este noua,este greu sa nu lasi urme daca vrei sa schimbi telescopul-nu vad de ce ai face asta fiind noua... :) :) :)

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2022, 20:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salutare,
Am realizat oarecum o struțo-cămilă, deoarece am cumpărat aceste curele pentru culori si catarame deoarece la banii pentru acest ceas Tissot nu se obosește sa furnizeze catarame deployment – trebuie sa câștige si ei din vânzarea de curele de schimb 8)
Problema a fost si mai complicata deoarece ceasul vine cu telescop curb prin urmare mi-a fost imposibil sa găsesc o curea adecvata care sa aibă telescop de 20 mm – prin urmare a trebuit sa-l scot si sa-l înlocuiesc cu ale mele de 21 mm curbate la 20 mm.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mar 2022, 11:51 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3137
Localitate: Dublin
nairam scrie:
Salutare,
Am realizat oarecum o struțo-cămilă, deoarece am cumpărat aceste curele pentru culori si catarame deoarece la banii pentru acest ceas Tissot nu se obosește sa furnizeze catarame deployment – trebuie sa câștige si ei din vânzarea de curele de schimb 8)
Problema a fost si mai complicata deoarece ceasul vine cu telescop curb prin urmare mi-a fost imposibil sa găsesc o curea adecvata care sa aibă telescop de 20 mm – prin urmare a trebuit sa-l scot si sa-l înlocuiesc cu ale mele de 21 mm curbate la 20 mm.


Nairam....nu cataramele distrug curelele....ci umezeala/transpiratia..... 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România