Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 14:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Feb 2022, 18:14 
Neconectat

Membru din: 18 Ian 2022, 22:37
Mesaje: 22
Înțeleg că sfatul dat de mine colegului ți-a rănit sentimentele.

Îmi cer scuze dacă te-am făcut să te simți jignit și te asigur că nu asta a fost intenția mea. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2022, 19:26 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
catalin.v scrie:
Legionarul scrie:
Ești bun să explici de ce crezi că este comentariul "de K_K_t"?

N-ai cu cine, dom'le, n-ai cu cine...
Cam ca aici:
https://youtu.be/6hNxb4ZRdAc


Scuze Catalin, am interpretat gresit postarea ta!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2022, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Domn Valentin, imi cer la randu-mi scuze pt mesajul meu destul de "tulbure".
Incercand o traducere la clipul respectiv in subiectul discuției, ideea este ca apar schimbari; cei din filmulet au ramas "in lumea lor" si cumva ignorand noul (si poate "figurantul") pina colada/daiquiri etc.
Valjoux, Venus, Lemania și Landeron au facut istorie. Nu este in intentia mea sa dezvolt, insa aceste mecanisme cronograf au ramas cu o puternica amprenta pozitiva in perceptia unora.
Eta 2892/5 cu modul DD 2025 este "noul" care nu a castigat increderea pe considerentul modulului mai greu de servisat.
Personal nu am fost inca atras sa am un ceas cronograf exact pe considerentul spus de tine, plus o grosime suplimentara care pe mine nu ma aranjeaza.
Dar, odata ce achizitia a fost facuta, impartasesc ideea ca ar fi mai bine sa ne bucuram alaturi de colegul nostru si sa privim lucrurile din alte perspective. Imi amintesc ca o analogie respingerea mecanismului sellita, acum de actualitate a powermaticului...
Lucrurile se misca, se schimba, fie ca vrem sau nu. Si nu neaparat in rau.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2022, 20:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Pentru ca suntem insa oameni cu un fin si inteligent simt al umorului, imi permit sa mai adaug aceasta replica pt a-mi face mea culpa :P https://youtu.be/_Tj4htEHRno
Cred ca m-a luat foamea...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2022, 21:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salutare,

Pasiunea pentru ceasuri! - nu sunteți singurii :roll: ... mă bucur ca am reușit sa trecem peste aspectele emoționale, mulțumesc încă o data tuturor pentru opinii.

Poate ar trebui sa expunem unui "test" cei care poarta ceasuri cu brățări metalice si celor care poarta ceasuri cu catarama butterfly:

https://www.youtube.com/watch?v=RfCaAVygVc4

P.S: cred ca brățara la Tissot Heritage 1948 este oarecum securizata, dar niciodată sa nu spui niciodată :o


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2022, 22:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salutare,

Nu știu daca ați mai întâlnit situații similare, dar sistemul cu telescopul de la brățara metalica este gândit a fi îndoit la montaj.

Imagine

Am încercat sa-l montez fără a-l îndoi, dar rămâne foarte puțin spațiu pentru curea.

Imagine

Intr-un final am îndoit si eu telescopul, sper sa nu-l fi îndoit prea mult astfel încât sa se desfacă in timpul purtării; ; acum cureaua este in contact cu carcasa :cry:

Imagine

Imagine

Daca as îndoi un telescop de 21 sau 22mm având in vedere ca distanta dintre anse acum este de 20 mm ar fi mai bine?
Mulțumesc anticipat pentru sugestii :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2022, 23:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Exista clești cambrați pentru indoit telescoape:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2022, 15:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salutare,

Mulțumesc foarte mult pentru recomandări, am găsit si eu un produs similar:

https://www.amazon.de/-/en/BENECREAT-Br ... 517&sr=8-8

Imagine

Rămâne totuși întrebarea: pentru un telescop dezvoltat pentru 20mm nu ar trebui un telescop îndoit de 21mm?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2022, 19:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Nu ai nevoie nici de cleste nici de telescoape curbate, ci de o curea adecvata stilului ceasului, una eleganta si subtire, in niciun caz ce ai pus tu pe ceas.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2022, 20:29 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
De acord. Cureaua e total nepotrivita. Carcasa asta merge numai cu ceva croco patern. Cusatura in culoarea pielii. Atat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2022, 20:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salutare din nou,

Din păcate nu cred ca pot scăpa doar cu o curea subțire, daca nu îndoi telescopul, nu evit contactul cu carcasa deoarece a mai rămas mai puțin de 1mm disponibil :cry:

Imagine

Intre timp am făcut o analiza vizuala, in imaginea de mai jos telescopul neasamblat este de 20 mm, eu cred ca înainte de îndoire cel asamblat pe curea a fost de 21 mm, voi ce parare aveți?

Imagine

P.S: Sunt de acord cu opiniile legate de curea, dar îmi trebuie ceva timp sa-mi trimit piticii la plimbare. :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2022, 21:27 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
La ce vad in poza ta chiar trebuie curea cu telescop indoit si curea indoita. Ceasul a fost conceput numai pentru bratara mesh ceea ce imi pare o idiotenie din partea Tissot.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Feb 2022, 13:45 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
Intre timp am făcut o analiza vizuala, in imaginea de mai jos telescopul neasamblat este de 20 mm, eu cred ca înainte de îndoire cel asamblat pe curea a fost de 21 mm, voi ce parare aveți?


Cred ca-ti trebuie un telescop drept de 22!

Acest Tissot are ansele ceva mai scurte....e destul de comun, si Longines mai face d-astea.....nu e
sfarsitul lumii....modelul e oferit si pe curea....deci la nevoie poti comanda o curea originala separat.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2022, 21:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salutare,

Intre timp a sosit dispozitivul si telescoapele de 21mm.

In imagine de mai jos este un telescop drept de 18mm, altul de 20 mm si cel mai lung de 21 mm:

Imagine

După îndoirea telescoapelor de 21 mm, acestea devin mai scurte in lungime cu cca. 10-15%:

Imagine

Dar după îndoire este mai mare spațiul dintre telescop si carcasa:

Imagine

De asemenea, încă exista contact intre curea si carcasa da nu de așa natura sa deterioreze cureaua in timpul purtării.

Imagine

Mulțumesc încă o data tuturor pentru ajutor si opiniile furnizate :)
P.S: Acum am observat, sunt setat pe an bisect :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2022, 13:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2012, 23:50
Mesaje: 60
Localitate: Arad
Salutare din nou,
Are cineva experiența cu acest tip de catarama :?:

Imagine

Diferența este faptul ca partea inferioara este oarecum flexibila altfel încât permite o mai buna asezare pe incheietura, dar poate datorita flexibilității nu va închide bine :|


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România