Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 03:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Oct 2023, 17:24 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 66
Localitate: București
Bună seara! Ce ați alege dintre Hamilton Khaki Mechanical, Marathon Officer's Mechanical (GPM), Smiths Navigator PRS-48/ Smiths Military PRS-29A, dacă ați dori un ceas mecanic nou, robust, simplu, fiabil, dar precis, de tip militar sau sport, fără dată/zi, sau cel mult cu dată, purtat în fiecare zi, cu o valoare în jur de 5000 lei? Menționez că nu am văzut niciodată un astfel de ceas desfăcut, decât în filmulețe sau în poze.
Dimensiunea ceasului mi-ar plăcea să fie cam de 38 de mm, pentru că am încheietura slabă, și un ceas cu diametru mare ar arăta caraghios la mâna mea.
Știu că există cel puțin trei elemente de protecție antișoc, care dau robustețe și fiabilitate unui ceas: o piesă antișoc la balans, un inel elastic care fixează mecanismul de carcasă și astfel îl protejează, precum și un capac suplimentar sub capacul din spatele ceasului. Am văzut așa ceva la ceasurile militare din WW2, dar și la cele mai recente, gen Hamilton sau Smiths. M-aș bucura ca aceste ceasuri să aibă toate trei mijloacele de protecție, sau cel puțin două. Bineînțeles, există anumite mecanisme și anumite carcase care sunt mai robuste din construcție și asigură o protecție antișoc suplimentară, nu știu dacă aceste ceasuri au un astfel de mecanism sau o astfel de carcasă.
Căutând pe net, uitându-mă la diverse comentarii, fie scrise pe diferite site-uri/bloguri, fie pe youtube, am găsit aceste trei ceasuri care ar corespunde cerințelor mele.
Am eliminat ceasurile cu geamul din cristal mineral sau pe cele cu WR sub 50 m: Hamilton Aviation Pilot Pioneer H76419931, Marathon General Purpose Mechanical (GPM), CWC Mellor-72, Steinhart Military 42 handwinding, și în sfârșit MWC (care nu spun cu ce fel de mecanisme sunt dotate ceasurile lor mecanice, dar au geam din cristal acrilic).
Au rămas acestea:
1. Hamilton Khaki Mechanical H69439131, cu mecanism H50, din păcate este WR50; are caracteristici de tip militar și brățară metalică, precum și un al doilea capac sub capacul exterior al carcasei, în spatele ceasului. În rest, nu știu ce protecție antișoc are, dacă are și acel inel de protecție.
Ce m-a făcut să îl privesc cu rezervă:
- am citit pe forumuri unele păreri conform cărora mecanismul H50 ar fi mai slab decât ETA din care provine,
- unele persoane au zis că are o piesă din silicon și că în cazul în care trebuie înlocuită este necesar ca ceasul să fie dus la reprezentanță,
- nu are dispozitiv propriu de reglare, astfel încît în cazul în care ceasul trebuie reglat, trebuie dus la reprezentanță;
Ultimele două lucruri nu îmi plac, pentru că politica lor urmărește să obțină consumatori captivi și eliminarea concurenței în ceea ce privește servisarea/reparația ceasurilor.
2. Marathon Officer's Mechanical (GPM) cu mecanism ETA 2801, din păcate WR50; are caracteristici de tip militar.
Ce nu mi-a plăcut la acest Marathon:
- are indecșii constituiți din tuburi cu tritiu, iar limbile au prevăzute pe suprafața lor același tip de tuburi, pentru luminozitate în timpul nopții, care au o durată de folosință de 25 de ani, spun ei, ceea ce, sincer, nu cred; unii comentatori de pe net spun că este bun acest sistem, alții îl combat; nu îmi place estetica acestor tuburi, nu îmi plac nici cum arată noaptea, dar s-ar putea să fie ceva subiectiv, de aceea privesc plăcutul lor cu o mare rezervă; ceea ce mă deranjează foarte tare este faptul că trebuie să mergi la ei dacă aceste tuburi se golesc sau pățesc ceva, pentru a le umple sau a le înlocui. Pe când Super Luminova poate fi pusă și de un orologier sau de un prieten mai priceput.
- au lățimea anselor foarte mică, de 16 mm, astfel încât curelele atașate sunt înguste; distanța dintre telescoape și ceas este foarte mică, astfel încât să permită pătrunderea numai a curelelor lor, de tip NATO, din material sintetic; opțional, au și curea de piele, care nu mi s-a părut de o calitate deosebită; orice alt fel de curele de tip NATO arată urât la mână, așa cum reiese de pe YouTube. Mi-ar fi plăcut să aibă o brățară metalică sau o curea solidă de piele.
Au același tip de politică de a face consumatorul captiv, obligându-l să ia substanță luminoasă sau curele doar de la ei.
Nu știu ce protecție antișoc are, dacă are și acel inel de protecție sau al 2-lea capac sub capacul exterior al carcasei, în spatele ceasului.
3. Smiths Navigator PRS-48, cu mecanism Sellita SW210 "Top" version, și Smiths Military PRS-29A cu mecanism Sellita SW210; l-aș prefera pe primul, datorită mecanismului, dar și pentru că din poze rezultă ca are 2 capace la spate. Nu știu dacă al 2-lea are și el 2 capace la spate.
Din păcate, niciunul din cele două ceasuri nu se mai găsește pe stoc, fiind anunțată o nouă serie abia în primăvara anului viitor. Nu știu cât de robuste sunt, dar am înțeles că sunt bine făcute și destul de precise. Nu știu ce protecție antișoc au, dacă au și acel inel de protecție menționat anterior. Nu știu cât de apropiate sunt de rudele lor din anii 60-80, din punctul de vedere al construcției și al mecanismului.
Le-aș pune o curea solidă de piele, nu știu dacă și brățară metalică.
Estetic, îmi plac toate 3, Marathonul cel mai mult.
Obiecțiile mele, referitoare la Hamilton sau la Marathon, sunt întemeiate?
Vă mulțumesc pentru răbdarea și pentru bunăvoința dumneavoastră.

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Oct 2023, 09:58 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Capacul suplimentar spate este mai degraba o protectie suplimentara anti-praf/magnetism?!?....nu prea are legatura cu protectia la socuri.....
Inelul de plastic sau metal din jurul mecanismului are mai degraba un rol de fixare si mai putin un rol antisoc la majoritatea ceasurilor....

Cred ca trebuie sa-l iei pe cel care-ti place mai mult dintre cele enumerate.....cu observatia ca intr-adevar dupa vreo 10 ani
tuburile de tritiu incep sa-si piarda din stralucire....si dupa 20 s-au cam dus....lucru valabil insa pentru orice substanta luminoasa...

La mecanisme as alege Eta 2801/4 sau clonele de la Selitta.....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Oct 2023, 17:31 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 66
Localitate: București
Mulțumesc foarte mult!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Oct 2023, 18:59 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Si ca un ajutor tehnic,Hamilton H50 nu are piese de plastic.Doar gama cea mai ieftina,care echipeaza ceasurile Tissot au piese de plastic.
Iar acestea,da,la fiecare revizie este recomandat de producator sa fie schimbate.Si se pot schimba,eu cel putin am acces la ele.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Oct 2023, 21:17 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 66
Localitate: București
Mulțumesc foarte mult!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Oct 2023, 07:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3260
Legat de Smiths, ca sa nu fii dezamagit, sper ca stii ca este foarte greu de cumparat unul de pe site, de nou. De regula ceasurile sunt vandute in cateva secunde, ca experienta similara as descrie ca un fel de incercare de a prinde la emag de Black Friday un produs pe care il asteapta toata lumea :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Oct 2023, 01:37 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 66
Localitate: București
Nu știam. Vă mulțumesc pentru informație. Până la urmă m-am hotărât, am vorbit cu un prieten din State, voi lua un Marathon Officer's. Oricum, îmi doream un Smiths pentru că am citit un comentariu aici pe blog conform căruia Smiths din perioada anilor 70 erau foarte bune și foarte rezistente. Am văzut câteva astfel de ceasuri pe Chrono24 sau pe ebay, dar costau destul de mult, în jur de 2000 de euro. Plus că nu știu dacă au mecanismul intact și în stare bună, fără piese lipsă sau defecte, fără ca să fi fost restaurat, ori să aibă un grad mare de uzură.

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Oct 2023, 02:12 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 66
Localitate: București
Am ales Marathonul pentru că are mecanism ETA, a fost și este produs cu același mecanism de zeci de ani, astfel încât mă gândesc că ar trebui să se găsească relativ ușor piese de schimb și când vor renunța să mai scoată acest model, și, în plus, îmi și place. Oare aș putea să cumpăr un mecanism nou întreg de la ETA, să am de rezervă pentru când se va defecta/se va uza mecanismul ceasului? Este scump? Mulțumesc!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Oct 2023, 10:42 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Cumperi un elvetian sh ieftin de pe Olx cu calibrul dorit. Sa nu fie nu stiu ce brand. Cu cat mai obscur, cu atat mai bine si mai ieftin.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Oct 2023, 19:03 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 66
Localitate: București
Vă mulțumesc pentru sfat, așa voi face!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România