Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 12:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 27 Oct 2023, 22:01 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 66
Localitate: București
Bună seara!
Știți ceva de ceasurile celor de la Yema? Mă uitam pe net după un diver, și am ajuns la Yema.
Ce fel de mecanisme au? Am înțeles că nu au o piesă de tip obișnuit, care reglează mersul ceasului, atunci când o ia înainte sau rămâne în urmă, ci reglajul se face într-un mod extrem de complicat, care necesită aparatură specială astfel încât ești forțat să duci ceasul pentru reglaj la reprezentanță. Este adevărat?
Îmi plac două din ceasurile lor: Yema Navigraf Marine Nationale și Yema Sous Marine Blue. Sunt simple, nu au dată, mi se par în același timp și elegante, ca să poată fi purtate la costum, dar și robuste.
Sunt într-adevăr robuste, rezistente la șocuri? Sunt fiabile? Am citit că nu sunt foarte precise, având o marjă de +/- 25 s/zi, cu reglajul suplimentar făcut în fabrică ajungându-se la +/- 10 s/zi.
Care din cele două vi se pare mai robust, mai fiabil?
Mie îmi place mai mult Marine Nationale, dpdv estetic, dar cred că este pur și simplu o chestiune de gust. Îmi plac ceasurile simple, fără dată, fără niciun fel de complicație.
Care sunt punctele tari și cele slabe față de alte ceasuri de acest tip? Pe ambele scrie 300 m WR. Marine Nationale se află pe site-ul lor în categoria ceasurilor de tip militar, iar Sous Marine în categoria ceasurilor diver.
Aveți un astfel de ceas, poți să mergi cu ele la piscină, să intri în mare, poți face snorkelling?
Mulțumesc!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România