Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 07:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 214 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 08 Feb 2017, 23:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
LilTunechi27 scrie:
Multumesc foarte mult...il caut mai ieftin...poate il gasesc la un 500...asa ar merita? ma intereseaza sa fie cat de cat rezistent, precis si fashion sa zic asa;))) multumesc inca o data:D o seara buna

Ce inseamna "fashion" pentru Dvs.?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 08 Feb 2017, 23:23 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2017, 17:55
Mesaje: 21
sa aiba peste 42 de mm carcasa si sa arate bine pe mana, sa ataraga atentia, sa arate bine pe mana unui barbat, sa fie apreciat de altii, nu doar de cunoscatori ci si de unii oarecare, sa fie frumos ca si aspect, ca si accesoriu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 08 Feb 2017, 23:24 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2017, 17:55
Mesaje: 21
Dar sa zicem ca e ok...intrebarea mea pentru dumneavoastra este mai mult legata de mecanism, calitate si rezistenta...sa spunem ca de frumos e frumos...ce parere aveti de mecanism, de rezistenta ceasului si de el in sine? merita? daca am grija cat de cat de el o sa ma tina o perioada indelungata? vreau sa mi-l fac cadou pentru 21 de ani si as vrea ceva care sa tina cat de mult posibil, sa am o amintire peste ani


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 11 Feb 2017, 16:19 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2017, 17:55
Mesaje: 21
Salut baieti...am o mare mare intrebare pt voi...am de ales intre doua ceasuri si nus tiu ce sa aleg...vreau de la un ceas urmatoarele: BEZEL ROTATIV, REZISTENTA, FINISAJE FRUMOASE, FASHION (SA ZIC ASA), UN MECANISM BUN (sa nu se strice una doua, ceva rezistent)...asadar dintre aceste 2 modele care ar fi mai bun? Festina sau Orient
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-fes ... 20-se.html
SAU
https://www.watchshop.ro/ceasuri-barbat ... -une3003m/

Va rog sa nu luati in considerare pretul...vreau sa aflu care merita mai mult si este mai bun si mai rezistent dintre cele 2...atat vreau sa stiu va multumesc mult...o zi buna


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 11 Feb 2017, 17:42 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
Orientul, clar

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 11 Feb 2017, 18:05 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Orientul din link este Quartz, iar la banii aceia puteți cumpăra un Orient Mako automatic. Dacă suplimentati puțin suma, puteți să vă uitați și la un Seiko Monster Orange, dacă vă place această culoare.

https://www.bombastic.ro/ceasuri-barbat ... 81k3-.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 11 Feb 2017, 18:09 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2017, 17:55
Mesaje: 21
Adl...nu sunt interesat de automatice...nu sunt foarte precise si nici rezistente, student fiind sigur o sa-l lovesc si asa mai departe...sunt interesat de un quartz...dar un quartz DE CALITATE...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 13 Feb 2017, 10:24 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Va sugerez Citizen eco-drive, sunt multe modele asa cum doriti dv.! Succes la cautari!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 13 Feb 2017, 19:00 
Neconectat

Membru din: 22 Iun 2009, 14:46
Mesaje: 232
Localitate: Constanta
Am ramas cu nostalgia unui ceas Rodania achizitionat acum 6-7 ani. In prezent ceasul are alt proprietar si este foarte multumit.
De aceea sugerez cateva ceasuri de la aceasta marca, mecanismele sunt OK, Citizen Miyota sau Ronda, preturile convenabile.
- http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Roda ... 912-2.html
- http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Roda ... 946-2.html
- http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Roda ... 901-3.html
- http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Roda ... 893-3.html
- http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Roda ... 891-3.html
- http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Roda ... 856-3.html.
Chiar daca ceasurile sunt disponibile in magazine din reteaua B@B Collection din tara, daca va place un model, poate fi solicitat la un anume magazin din orasul unde locuiti si vi-l aduc.
Alegere inspirata!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 27 Feb 2017, 00:41 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2017, 17:55
Mesaje: 21
https://www.watchshop.ro/ceasuri-barbat ... etargeting
Asta este ceasul care ma itnereseaza...vreau sa va cunosc parerea...merita banii? este un ceas bun? il detine cineva? ce parere aveti? multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 28 Feb 2017, 00:15 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 20:07
Mesaje: 388
Localitate: Giurgiu
Il gasesti la bb la vreo 320 de lei , cred ca e mai avantajos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 28 Feb 2017, 00:31 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2017, 17:55
Mesaje: 21
Da, pretul nu e problema, me intereseaza parerile despre ceas in sine, mecanism si asa mai departe:D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 24 Aug 2017, 09:29 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2017, 17:31
Mesaje: 80
LilTunechi27 scrie:
Da, pretul nu e problema, me intereseaza parerile despre ceas in sine, mecanism si asa mai departe:D


Nu as da 700 de lei pe asa ceva, niciodata. In suma respectiva poti merge pe un orient mako .....e total altceva....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 22 Sep 2017, 22:59 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2017, 14:18
Mesaje: 4
Scuze pentru poza pe dos, am ținut telefonul greșit.

Imagine

Mi-a plăcut modelul ăsta. Probabil sechele de pe vremea în care făceam proiectare. M-a costat 499 lei de la watchshop.ro. Pe curea am mai dat 45 lei.

Impresii:

PRO
- Precizie destul de bună, sub 5s/zi;
- Se simte foarte bine la mână și are dimensiuni plăcute, stă bine sub o mânecă de cămașă;
- Am fost plăcut impresionat de finisaje, cu o singură excepție (primul punct de la "CONTRA");
- Mie îmi place cum arată;
- L-am izbit de un perete, coafura rezistă. Nu s-a zgâriat, nu a zis nimic.


CONTRA
- Având în vedere că e un model care face trimitere la simetrie, nu pot să ignor faptul că "scutul" 5 e puțin strâmb;
- E cam enervant dacă nu-l port zilnic, trebuind să-l "întorc" manual prin zgâlțâire;
- Cureaua cu care a venit nu a întrecut nici o așteptare. Nu am reușit s-o reglez pentru mâna mea, era foarte incomodă. Ca exemplu, am luat un Casio A158 (ceas de 100 de lei), iar cureaua ăluia este de zece ori mai confortabilă.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 22 Sep 2017, 23:42 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2017, 14:18
Mesaje: 4
Imagine

CASIO AQ-S800W-1

Vroiam un ceas ieftin, de tăvăleală. Plătit 205 lei, de pe brasty.ro. Aviz amatorilor, magazinul e din Cehia, deci durează câteva zile până vine comanda. Sincer să fiu, nu prea știu ce m-a atras la ceasul ăsta. Probabil ideea de ceas solar, din considerente ideologice decât practice, deoarece nu mă aștept să mă țină 10 ani.

PRO:
- Solar, nu se schimbă bateria;
- Timer și alarme;
- E ușor, nu-l simți pe mână;
- Cureaua e confortabilă;
- Dual time și recunoașterea orei în diverse orașe de pe glob.

CONTRA:
- E plăsticos rău. Dacă iau F91W, mă aștept să fie din cel mai prost plastic. Dacă plătesc de patru ori mai mult, mă aștept să fie un plastic puțin mai plăcut la atingere;
- Ecranul analog e oarecum inutil. Arată ora, dar atât. Nu există nici o implementare cu celelalte funcții, să se miște minutarul în cursul secundelor când folosesti stopwatch, ceva de genul, nimic;
- Nu are secundar;
- Ecranul digital e prea mic și prost utilizat. Neavând secundar analog, pe ecranul digital ai mereu secundele afișate. De exemplu, poți avea pe display cifrele care reprezintă Luna și ziua, lângă ele ai secundele. Nu poți avea, de exemplu, data (ziua numerica) si numele zilei, care, pentru mine cel puțin, mi se pare cel mai practic afișaj. Luna o țin minte, data și ziua e bine să le am la îndemână. Pot avea numele zilei și secundele. Nu știu la ce m-ar putea ajuta însă.
- Un reglaj banal, precum ora, necesită trecerea prin vreo zece meniuri. E foarte greu de intuit cum să reglezi chestii la el. Am avut noroc cu un videoclip făcut de un român pe Youtube, unde explică cum se fac reglajele;
- Limba orei nu pică drept pe marcaje. În cazul minutarului, acesta se poate regla, ora nu;
- Minutarul e prea scurt pentru a oferi o citire precisă a orei. Marcajele de pe marginea ecranului mai mult încurcă.
- Lumina luminează doar micuțul ecran digital și nimic altceva. Dacă ai acolo data, cum am eu în poză, trebuie să schimb meniul pentru a vedea cât e ora.


În concluzie, nu sunt impresionat. Mi se pare mult inferior modelelor cu afișaj digital de la Casio, precum W-800H sau chiar F91W. Nu prea văd rostul afișajului analogic dacă te limitează atât de mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 214 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România