Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 214 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 22 Ian 2009, 20:46 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
In urma mai multor topicuri care discuta aceeasi problema : un ceas de 500 de lei, mi-a venit acum ideea acestui topic si urmeaza sa vad ce succes va avea (daca nu are il stergem :) ).

Ce vreau este ca fiecare replay la acest post sa contina :

- o poza reala (numai una) cu un ceas contemporan achizitionat de catre cel care posteaza si care costa NOU maxim 500 lei; poza sa aiba maxim 1024 pixeli pe latura.
- cateva impresii despre acel ceas (impresii personale, nu date tehnice - astea le gasim pe net)
- pretul exact la care ceasul a fost achizitionat (nu ne intereseaza de unde - asta se discuta prin PM)
- toate off-topicurile (incluzand cele ce contin poze luate de pe internet) vor fi sterse.

P.S. cu ocazia asta o sa imi cumpar si eu un ceas nou ! Ura !

Sa vedem ceasuri !!!

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 22 Ian 2009, 23:38 
Neconectat

Membru din: 09 Noi 2008, 22:45
Mesaje: 38
Localitate: Around the World
400 lei am dat pe

ORIENT MAKO BLACK

Imagine


Il am de 6-7 luni si sunt foarte multumit de el,e solid,bine finisat,intr-un cuvant: practic.La inceput ma enerva faptul ca o lua inainte,eram obisnuit cu ceasurile quart(Tissot PRS 516 eta-G10(145eur-ocazie),Casio ef-200(300 lei-2005)),dar dupa ceva timp mi-am dat seama ca nu ma deranjeaza deloc avansul(undeva pe la +10sec/zi),chiar e folositor,asa ajung si eu la timp la munca :)!
Cand l-am cumparat,m-a atras designul,marca(auzisem eu ceva de Orient cu mult timp in urma :roll: ),WR,functia day-date(cateodata uit ziua :) ) si faptul ca e automatic,motivul pt care l-am cumparat e ca mi s-a parut prea mult 360 lei o bratara metalica pt Tissot (cea de piele s-a rupt) si ramasesem doar cu Casio,care saracul a indurat multe si a ramas ceasul de "tavaleala",asa ca m-am ales cu un ceas "bun la toate",da bine si la camasa si la tricou :D !

P.S.: Imi lipseste din cand in cand cronograful............ da cu timpul se rezolva :wink: .
P.P.S: Scuze pt poze! :oops:

iEdi : multumiri pentru "spargerea ghetii" ! Pozele sunt ok, dar din pacate una a trebuit sacrificata ...

_________________
Sanatate si sa fie-ntr-un ceas bun,

Stefan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Praetorian Legionnaire
MesajScris: 29 Ian 2009, 16:24 
Imagine

130 EURO. Ce mi-a placut la el a fost designul, greutatea si dimensiunea (43 mm), pentru care am sacrificat si faptul ca nu este automatic (Ronda Quartz). Il am de prea putin timp pentru a-mi forma o idee despre precizie, dar nu-mi fac probleme. Fosforul este destul de bun, dar nu de anvergura unei Luminova.

iEdi : multumim pentru poza; 130 euro e putin peste bugetul nostru de 500 lei, dar sa zicem ca a fost luat cand euro era 3,80 lei :)


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 19 Feb 2009, 15:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Ceasul a costat 20 roni !

Cautand curea lata de 28 mm pentru Gicu (adica taica-meu... care are 82 de ani), prin Vitan am cumparat acest ceas cu pretul unei curele bune de ceas in idea ca il voi oferi ca pe ceva nou...in caz ca nu mergea sa-i adaptez cureaua nou cumparata...cu 10 roni.

Imagine

Gicu a refuzat ceasul nou preferand vechiul lui ceas -mai mare-cu curea noua de 28 mm latime cu cate doua telescoape de dama pe fiecare parte....(i l-am cumparat eu acum vreo 5 ani cu 320 000 lei vechi).
Desfacand acest ceas.....de 5 euro...."Surprise !"....ce mecanism are inauntru....ETA 802 105....

iEdi : multumesc pentru post (din pacate am fost nevoit sa il cenzurez putin pentru a se incadra in topic)

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 27 Feb 2009, 14:07 
Salut

Primul meu ceas (adevarat :D ). 80 euro - M-a incantat forma, design-ul(nu complex, simplu), WR50, nu masiv, dar mai ales faptul ca il pot purta cam la orice.
Varsta: 6 primaveri (cel mai vechi din colectia mea) - de o varsta cu bricheta de langa domnul :lol: . Primii doi ani nu l-am dat jos de la mana asa ca si-a luat: frig, caldura, zapada, mare, socuri - cam tot se face la un burning test. Inca arata foarte bine si merge la fel.

Imagine


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 30 Mar 2009, 22:20 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Ok. Ceasul meu de aproximativ 500 de lei este (stiu, trebuia maxim 500 lei, dar din cand in cand trebuie sa "incalc" si eu cate o regula) :

Swatch "Body & Soul"

Imagine

Pret : 630 lei.

Impresii : Elvetian, automatic, skeleton, metalic. Functioneaza super ok din punctul meu de vedere si este placut la purtare. De curand a suferit un "tuning" cu peripetii, dar am de gand sa ii fac eu propriul tuning - cu mana mea, dar trebuie sa gasesc momentul propice. Nu va asteptati sa il "cititi" imediat - asta va interveni dupa un lung antrenament :) In rest - e funky si e ieftin pentru ce ofera. Esapamentul e din plastic (ca la Autolub, putin mai prelucrat).

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 26 Mai 2009, 22:29 
Pret: 150 Lei
Raketa Messerschmitt Bf110

Imagine

Mi-a placut in special modelul(24h) dar si cadranul. Il am de doua saptamani si pana acum sunt multumit de el. Are o abatere de -30sec la 3 zile si imi convine mult. Ma asteptam sa mai aiba nevoie de reglaje dar nu a fost cazul. Si cutia de prezentare e destul de interesanta-aluminiu. Din pacate am vazut si aici grija Postei Romane pentru coletarie(stiu ca e off-topic dar nu ma pot abtine! :oops: ). Cu toate ca a fost ambalata intr-un plic anti-soc, cutia prezenta o indoitura serioasa, chiar pe muchia cutiei(trebuie o lovitura puternica pentru asa o deformare...). Revenind la ceas, sunt foarte multumit de el. I-am schimbat cureaua originala pentru ca, desi era inscriptionata "Paketa", era destul de inconfortabila, pielea fiind rigida si nefinisata. Si oricum cureaua noua mi se pare mult mai apropiata de cureaua clasica de aviator(doar pentru ei a fost facut ceasul, nu? :) ) In rest...Imi place. Iti trebuie un pic de timp sa te obisnuiesti cu cititul orei dar merita pentru privirile contrariate ale oamenilor din jur care se asteapta sa vada aratatoarele in cu totul alte pozitii... :lol:

Cu respect.

rubin : Raketa poate merge si la + 1 sec/ zi ! Dar nu trebuie zapacit reglajul ceasului pentru asa ceva ! Dupa ce il mai porti un pic se poate aduce la max + 10 sec/ zi si asta fara prea mult efort !
Frumos ! :D Felicitari ! Totusi fereste-l de apa !


drachonn : Multumesc frumos! In legatura cu apa...."Daca pe un Raketa scrie <30m water resist> inseamna.... <Nu te apropia la mai putin de 30m de apa>" :D :D


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 04 Iun 2009, 19:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
Doxa Aquaman full black PVD :D 456 ron de la BB unirii.Scuze pt calitatea pozei :D

Imagine

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 09 Iul 2009, 20:47 
Imagine

Un SEIKO clasic, poate chiar banal pt. unii (astea imi plac mie, sunt un clasic in materie de ceasuri), luat de pe un magazin virtual din RO, am dat aprox. 370 lei pe el anul trecut (acum e posibil sa il gasesc chiar si mai ieftin), are mecanism 7S26B cu 21 de rubine, automatic cu spate transparent.

Initial o lua inainte cu vreo 15-20 sec./zi, dar dupa 3-4 sapt. de reglaje intense zilnice si silnice l-am facut de merge inainte doar cu cateva sec. pe luna (functie de anotimp, de cat e de purtat si de zdruncinat, daca il pun seara pe spate sau pe o latura etc.).

Oricum, sunt foarte multumit de el la cat am dat pe el, iar precizia e comparabila cu a unui quartz...aproape :)

L-am bagat in apa de f. multe ori, inclusiv in Marea Neagra...absolut nicio problema, nici in dus, nici in cada etc. (doar a trebuit sa-l testez, pai nu? :D )


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 09 Iul 2009, 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Un Seiko 5 sports de sezon,am dat 400 ron pe el.
Imagine

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 10 Ian 2010, 01:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Dec 2007, 17:02
Mesaje: 182
Localitate: Timisoara
Ceasul meu de (sub) 500 lei este un foarte frumos Invicta automatic.
Traiesc sentimente confuze fata de acest ceas. Puternice, dar confuze :roll:
In primul rand arata foarte bine, este foarte frumos finisat. Este foarte robust, dar in acelasi timp are o linie eleganta, placuta (cel putin mie).
Aspectul foarte reusit este dublat de o functionare foarte buna. Undeva in zona a maxim +/- 4-5 secunde pe zi.
Deci sunt 100% multumit de cum este lucrat, de calitatea lui. I'm happy! :)
Urmeaza partea a doua. Mecanismul este un Miyota 8215. Miyota. I'm not very happy with this! :(
Should I? :roll:

Imagine

Numai bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 10 Ian 2010, 02:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Un ceas extraordinar pentru cat a costat (100 usd + transport):

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 16 Ian 2010, 19:15 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Seiko 5 automatic luat in mai 2006 cu numai 450 RON!

http://i49.tinypic.com/s1lybo.jpg


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2010, 22:54 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
Timex perpetual calendar, 40 US$ nou-noutz la sale (in US, e adevarat).
Mineral usor sferic si otel 316L, inclusiv bratara pare foarte solida, desi elementele centrale sunt 'folded'. WR100.
Baterie de 8 ani.
Ziua sapatamanii plus data - chestie care mie imi place :D
Perpetual calendar chiar amuzant la setare (in mod normal nu e nevoie).
Si peste toate cele o chestie care 'bate la fund' orice forma de luminova sau tritiu - si de fapt motivul pentru care l-am cumparat - chestia numita de Timex 'indiglo' (si care mie mi se pare fabuloasa noaptea).
Impresia personala - foarte bun la pretul asta, mai bine decat m-am asteptat - daca mai avea si secundarul stabil perfect aliniat ar fi facut rau de rusine cateva elvetiene de 10-100 de ori mai scumpe :P

foto: http://caranfil.org/tz/R0017303b.jpg


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul de 500 lei
MesajScris: 21 Mar 2010, 12:14 
Neconectat

Membru din: 20 Mar 2010, 12:42
Mesaje: 24
actualul ceas care a costat cam 560 de lei acum 5 ani

http://img04.shop-pro.jp/PA01012/404/pr ... 317680.jpg


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 214 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România