Intrebare

Intrebari despre ceasuri la care va va raspunde Claudiu (Ceasornicarul), sau moderatorii, in masura posibilitatilor.
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
Scrie răspuns
Vranceanu
Mesaje: 15
Membru din: 09 Oct 2011, 14:29

Intrebare

Mesaj de Vranceanu »

Am un ceas Doxa mechanical, cumparat in 2006 (nou). Constat ca ramane in urma, cu cateva minute pe saptamana (aproximativ 3- 4 minute cred). Cand am vrut sa il las la ceasornicaria autorizata Doxa de la magazinul Unirea dinBucuresti, mi s-a spus ca aceasta ramanere in urma neste normala, incadrandu-se in baremul de functionare a ceasului, deci fiind admisa.
As vrea sa stiu ce parere aveti si daca e ok o astfel de ramanere in urma, si ce s-ar putea face.
Multumesc mult !
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de Achraf »

3-4 min / saptamana = ~30sec/ zi

Dpv-ul meu este la limita, dar cred ca ceasul poate mai mult de-atat, iar dupa 5-6 ani de functionare sigur i se impune o revizie chiar si daca ar avea 5-10 sec / zi abatere!
Asa ca ar trebui sa insistati pentru o revizie, doar o platiti, nu :?: ceasul nemaifiind acoperit de garantie.
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Vranceanu
Mesaje: 15
Membru din: 09 Oct 2011, 14:29

Re: Intrebare

Mesaj de Vranceanu »

Ceasul l-am folosit cu unele pauze, intrucat mai am un Doxa incabloc mai vechi :) si le port alternativ, cateva luni pe unul, cateva luni pe celalalt. E posibil sa il fi purtat totusi mai mult pe cel nou, nu stiu.
Mi s-a spus acolo ca o revizie ar costa peste 100 lei, mi s-a parut extrem de mult. Dar o voi face, la un moment dat...
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de Achraf »

Peste 100 lei poate insemna orice ...
100 lei nu este un pret asa de mare daca revizia include o curatare si lubrifiere integrala a mecanismului si aducerea lui intr-o abatere mai mica de +/- 10 sec / zi
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Vranceanu
Mesaje: 15
Membru din: 09 Oct 2011, 14:29

Re: Intrebare

Mesaj de Vranceanu »

100 si ceva de lei, poate 150, parca asa am retinut.
Da, cred ca ar fi o investitie care ar merita facuta, este un ceas bun si imi place. :)
SilQ
Mesaje: 44
Membru din: 28 Mai 2012, 13:44

Re: Intrebare

Mesaj de SilQ »

Salut, o intrebare: Se termina cu mult mai repede bateria la un ceas daca ii las pornit tot timpul cronograful ? Nu stiu daca conteaza dar ma refer la un mecanism quartz ETA G10.211. Mi-ar placea sa vad secundarul mare tot timpul miscandu-se. Multumesc
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de Zar »

Evident creste consumul si bateria se termina mai repede, plus ca nu e indicat la un G10 sa fie ''forjat'' non-stop, si asa (in general) nu are viata lunga. :wink:
AR1070-56E
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de Zar »

Eventual dupa ce se termina bateria actuala ii pui una tip ''high-drain'' care ar trebui sa te tina chiar si cu cronograful in mers in jur de 4-5 ani. :wink:
AR1070-56E
SilQ
Mesaje: 44
Membru din: 28 Mai 2012, 13:44

Re: Intrebare

Mesaj de SilQ »

Daca cronograful forteza si uzeaza ceasul mai bine nu il las pornit tot timpul. Daca era problema doar de bateria, nu ma deranja sa o schimb odata la 2 ani.
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de Zar »

Functie de noroc mecanismul poate tine cateva luni sau cativa ani, indiferent cum este exploatat. Din pacate nu se repara fiind capsulat - se schimba cu totul. :wink:
AR1070-56E
Scrie răspuns