Intrebare
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
Intrebare
Am un ceas Doxa mechanical, cumparat in 2006 (nou). Constat ca ramane in urma, cu cateva minute pe saptamana (aproximativ 3- 4 minute cred). Cand am vrut sa il las la ceasornicaria autorizata Doxa de la magazinul Unirea dinBucuresti, mi s-a spus ca aceasta ramanere in urma neste normala, incadrandu-se in baremul de functionare a ceasului, deci fiind admisa.
As vrea sa stiu ce parere aveti si daca e ok o astfel de ramanere in urma, si ce s-ar putea face.
Multumesc mult !
As vrea sa stiu ce parere aveti si daca e ok o astfel de ramanere in urma, si ce s-ar putea face.
Multumesc mult !
Re: Intrebare
3-4 min / saptamana = ~30sec/ zi
Dpv-ul meu este la limita, dar cred ca ceasul poate mai mult de-atat, iar dupa 5-6 ani de functionare sigur i se impune o revizie chiar si daca ar avea 5-10 sec / zi abatere!
Asa ca ar trebui sa insistati pentru o revizie, doar o platiti, nu
ceasul nemaifiind acoperit de garantie.
Dpv-ul meu este la limita, dar cred ca ceasul poate mai mult de-atat, iar dupa 5-6 ani de functionare sigur i se impune o revizie chiar si daca ar avea 5-10 sec / zi abatere!
Asa ca ar trebui sa insistati pentru o revizie, doar o platiti, nu
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Re: Intrebare
Ceasul l-am folosit cu unele pauze, intrucat mai am un Doxa incabloc mai vechi
si le port alternativ, cateva luni pe unul, cateva luni pe celalalt. E posibil sa il fi purtat totusi mai mult pe cel nou, nu stiu.
Mi s-a spus acolo ca o revizie ar costa peste 100 lei, mi s-a parut extrem de mult. Dar o voi face, la un moment dat...
Mi s-a spus acolo ca o revizie ar costa peste 100 lei, mi s-a parut extrem de mult. Dar o voi face, la un moment dat...
Re: Intrebare
Peste 100 lei poate insemna orice ...
100 lei nu este un pret asa de mare daca revizia include o curatare si lubrifiere integrala a mecanismului si aducerea lui intr-o abatere mai mica de +/- 10 sec / zi
100 lei nu este un pret asa de mare daca revizia include o curatare si lubrifiere integrala a mecanismului si aducerea lui intr-o abatere mai mica de +/- 10 sec / zi
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Re: Intrebare
100 si ceva de lei, poate 150, parca asa am retinut.
Da, cred ca ar fi o investitie care ar merita facuta, este un ceas bun si imi place.
Da, cred ca ar fi o investitie care ar merita facuta, este un ceas bun si imi place.
Re: Intrebare
Salut, o intrebare: Se termina cu mult mai repede bateria la un ceas daca ii las pornit tot timpul cronograful ? Nu stiu daca conteaza dar ma refer la un mecanism quartz ETA G10.211. Mi-ar placea sa vad secundarul mare tot timpul miscandu-se. Multumesc
Re: Intrebare
Evident creste consumul si bateria se termina mai repede, plus ca nu e indicat la un G10 sa fie ''forjat'' non-stop, si asa (in general) nu are viata lunga. 
AR1070-56E
Re: Intrebare
Eventual dupa ce se termina bateria actuala ii pui una tip ''high-drain'' care ar trebui sa te tina chiar si cu cronograful in mers in jur de 4-5 ani. 
AR1070-56E
Re: Intrebare
Daca cronograful forteza si uzeaza ceasul mai bine nu il las pornit tot timpul. Daca era problema doar de bateria, nu ma deranja sa o schimb odata la 2 ani.
Re: Intrebare
Functie de noroc mecanismul poate tine cateva luni sau cativa ani, indiferent cum este exploatat. Din pacate nu se repara fiind capsulat - se schimba cu totul. 
AR1070-56E

