Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 20:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 06 Mai 2019, 22:01 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2015, 16:17
Mesaje: 38
@mnm
Am găsit transformatorul de sonerie din imagine.
https://imgur.com/7z8oClm
Am și eu cateva intrebari, dacă aveți amabilitatea să mă ajutați. Spuneti-mi, vă rog, după ce-l conectez la o sursă de curent, pur și simplu apropiu de partea superioară a carcasei transformatorului, obiectul pe care vreau sa-l demagnetizez? Oriunde în partea superioară sau chiar pe mijloc ?Contează cum se leagă la sursă, adică faza poate fi la oricare dintre bornele din stânga ? La bornele din dreapta mai trebuie legat ceva ? Mulțumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 07 Mai 2019, 16:56 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Teoretic acel trafo are camp magnetic exterior foarte mic el inchizandu-se in bobina prin intermediul tolelor

Tot teoretic se poate incerca varianta cu apropiatul/departatul lent de el in timp ce merge

Cititi aici va rog si vedeti daca vi se potriveste: https://www.fieldlines.com/index.php?topic=146358.0

Si aici : https://www.instructables.com/id/Tool-demagnetizer/

Spor

P.S intrucat scosul tolelor poate fi o munca de Sisif, daca aveti un flex si indemanare precum si masuri de securitate a muncii bine puse la punct ( fara astea nici macar nu incercati, va rog eu ), puteti face 2 fante in capul tolelor de tip I astfel incat sa deschideti circuitul magnetic - adica sa obtineti cam ce vedeti in link-uri fara sa demontati tolele


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 07 Mai 2019, 21:54 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2015, 16:17
Mesaje: 38
Intre timp am mai cautat pe net si am gasit acest clip : https://www.youtube.com/watch?v=VRHktjb1EQE . Banuiesc ca la modul acesta s-a referit si " mnm ". O sa incerc in prima faza acesta varianta. :roll: Daca nu merge trec la a doua varianta : Flexul :mrgreen:
@motzu : Multumesc pentru sfaturi si link-uri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 07 Mai 2019, 23:26 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Va salut

Procedura este intr-adevar cea din clip sau se poate simula acest lucru printr-un sistem electronic care sa scada curentul obtinand astfel o variatie. Recte in cazul uneia din prezentari, inserierea unui termistor PTC in circuitul bobine/trafului. Cand e rece are rezistenta mica, dupa care creste brusc curentul prin el, se incalzeste si caapta rezistenta mare taind practic aproape complet curentul

Era procedura de degaussing a televizoarelor vechi cu tub :)

Flex-ul e ultima solutie daca nu ies tolele la ciocan :) Please :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nu de alta dar traful, ala prins de panza flexului poate pleca la plimbare cu o viteza ametitoare si la propriu si la figurat

Spor

P.S si putina teorie : https://www.designworldonline.com/gauss ... n-circuit/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 09 Mai 2019, 17:51 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2015, 16:17
Mesaje: 38
Am incercat prima variantă și rezultatul e cam ciudat. Am conectat transformatorul, am luat o surubelnita magnetizata și am procedat ca în clipul de care spuneam. O dată, de două, de trei, de patru ori. Nici un efect. Hmm. Întorc ștecherul în priză și mai incerc încă o dată. Surpriza, merge. Magnetizez încă o dată surubelnita și încerc din din nou. De două ori, fără efect. Întorc iarăși ștecherul în priză și mai incerc încă o dată . Și iarasi merge. Acum , nu știu ce să mai zic. O fi doar coincidență ? Nu stiu. Probabil că până la urmă o să ajung tot la varianta : menghina, flex, etc. Dar asta, doar săptămâna viitoare, sau cealaltă.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 09 Mai 2019, 22:20 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1337
Azi din targ luai mai multe surubelnite, pensete si alte chestii de ceasornicarie printre care si minunea asta fara sa stiu ce este dar sar putea sa fiie chear un demagnetizator, maine cand ma duc la ceasornicar ma conving, in cazul in care nu este vorba despre aceasta piesa in aceasta discutie, rog frumos un moderator sa stearga ce am scris eu....multumesc.
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 12 Mai 2019, 00:25 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
adis76 scrie:
Am incercat prima variantă și rezultatul e cam ciudat. Am conectat transformatorul, am luat o surubelnita magnetizata și am procedat ca în clipul de care spuneam. O dată, de două, de trei, de patru ori. Nici un efect. Hmm. Întorc ștecherul în priză și mai incerc încă o dată. Surpriza, merge. Magnetizez încă o dată surubelnita și încerc din din nou. De două ori, fără efect. Întorc iarăși ștecherul în priză și mai incerc încă o dată . Și iarasi merge. Acum , nu știu ce să mai zic. O fi doar coincidență ? Nu stiu. Probabil că până la urmă o să ajung tot la varianta : menghina, flex, etc. Dar asta, doar săptămâna viitoare, sau cealaltă.

Care e aia, "prima varianta" ?

Ati scos tolele ?

Spor !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 13 Mai 2019, 11:08 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2015, 16:17
Mesaje: 38
Scuze că nu am fost mai explicit. Prima variantă e conectarea la o sursă și apoi metoda explicată de "mnm" și în clipul de care spuneam. A doua variantă era scoaterea zilelor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 13 Mai 2019, 11:31 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2015, 16:17
Mesaje: 38
Tolelor


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 13 Mai 2019, 14:31 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
adis76 scrie:
A doua variantă era scoaterea zilelor.

Muhahhaaaaaa. Era sa vars cafeaua pe mine :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Flex scrie pe noi sau un traf amarat din targ, nebagat in lac, la care sa iasa tolele usor

Poate si la sonerie asta micu sa iasa usor - prima e mai grea - uitati-va dupa urme de lac - daca nu sunt aveti sanse fara flex

Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 16 Mai 2019, 19:41 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2014, 20:48
Mesaje: 169
La Lidl am vazut azi la 14 lei dispozitiv demagnetizare si demagdenizare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 16 Mai 2019, 19:52 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2014, 20:48
Mesaje: 169
Magnetizare si demagnetizare, scuze.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 17 Mai 2019, 10:50 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Oftalmologul scrie:
La Lidl am vazut azi la 14 lei dispozitiv demagnetizare si demagdenizare.

Sunt dispozitive bazate pe magneti ficsi. Nu sunt bune la ceasuri si nu numai e necesar un camp magnetic care sa-si schimbe polaritatea si sa scada gradual

De aici si un transformator sau o bobina, alimentate in curent alternativ, fata de care ne apropiem/departam sau carora le simulam acest lucru, printr-un circuit electronic

Spor


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 17 Mai 2019, 16:02 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Un pistol de lipit rezolvă problema.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: demagnetizare???
MesajScris: 31 Mai 2019, 19:36 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2015, 16:17
Mesaje: 38
@motzu
Cu o saptamana intarziere fata de ce am planificat a venit si randul transformatorului. Am reusit sa scot tolele neasteptat de usor si acum arata asa : https://imgur.com/a/kE5jUZ9
Acum intrebarea mea este : Trebuie sa tai suportul de plastic, pe care era a doua bobina si sa tai si tolele, sa formeze un E , ca si in imaginea de la Pasul 4, de pe instructables.com ?
Multumesc !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România