Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 16:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237 ... 256  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Iul 2019, 16:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Achraf scrie:
Se poliseaza oglinda si apoi se matuiesc ...


Cum se matuiesc, profu' ?
Daca o piesa este jumatate oglinda si jumatate mata, iar partea mata este zgariata, cum se rezolva?

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Iul 2019, 16:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
cataradoi scrie:
Serios? N-am știut.
Eu refac direct părțile satinate cu partea verde a buretelui de vase din bucătărie. Ies perfect, ca noi.


Wow! :shock:

1000 de ani si nu ma gandeam la partea aia verde buretelui de spalat vase...

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2019, 09:31 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Chestia cu partea verde a buretelui este chestie de "Home made".Eu nu-mi permit....
Eu folosesc -si nu numai,acestea sunt standardele-niste "flap wheels" ,buffflex,de mai multe duritati,nu bureti! :D
Si da,intai se face polish lucios si dupa aceea se matuieste.Se folosesc pentru izolare niste benzi adezive speciale,care izoleaza partea lucioasa de cea mata.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2019, 10:21 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Deci cum îți spuneam, dragul meu om al muncii ... :wink:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2019, 14:34 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Este absolut justificată rezerva voastră.
Dar ați încercat măcar, că sa putem discuta in concret?Sunt tare bucuros dacă știți o metoda mai simpla, eficienta, rapidă și ieftina care sa aibă același rezultat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iul 2019, 20:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
https://forums.watchuseek.com/f17/black ... 29-10.html


As vrea sa fac si eu la fel la Gshock-ul meu...sa-l trec de la display negativ, la pozitiv.

Din pozele puse de tipul ala "opmetal" in linkul de mai sus, pare simplu. Dar stiu eu?

Care ar fi riscurile operatiunii?
Pentru un ceasornicar e usor?

Are un fel de folie pe display care trebuie doar inlaturata?

Merci.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iul 2019, 10:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Salut baieti,

O intrebare la voi: am modelul asta de Gshock (GW-B5600HR-1ER) si am o prblema la el careia nu reusesc sa ii dau de cap – asa ca poate ma ajutati voi.

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cas ... 55650.html

Ceasul este radio controlat (Multiband 6) dar are si optiunea de a se conecta la un smartphone prin Bluetooth si prin programelul dedicat.
Problema este ca noaptea nu isi face actualizarea radio, adica nu cauta singur semnalul in intervalul 00:00 – 05:00. Nu vrea decat manual.
Am verificat/eliminat toate cauzele care ar putea impiedica asta (conform manualului) si tot degeaba….daca ii dau calibrare manuala, atunci face receptia si imi arata la final ca s-a sincronizat; daca il las pe el de capul lui noaptea – nu face nimic.
Stau la etajul 10 (deci am inaltime), geamurile apartamentului sunt orientate spre vest (adica de unde vine semnalul) iar ceasul il tin pe pervaz, langa alte 3 Gshockuri si 1 Edifice (toate radio controlate) si care noapte de noapte prind semnalul si se actualizeaza…..asta nu vrea! 

Iata ce zice manualul lui:

Time signal reception is not possible when any one of the conditions below exists:

- While battery power is low = nu e cazul, acumulatorul lui e full

- While the watch is in Stopwatch Mode, Timer mode or Alarm mode = nu il las asa pe pervaz, ci sta in modul lui normal, in care arata ora. Mai mult, am dezactivat orice alarma, pana si beep-ul ala de ora fixa.

- When the watch is in Power Saving level 2 = ok…level 2 la power saving se activeaza automat atunci cand acumulatorul este descarcat. Al meu este full, deci nu are de ce sa se activeze acest level 2, care mai apoi sa impiedice sincronizarea. Mai mult, din meniu am dezactivat si optiunea de power saving, gandindu-ma sa nu confunde el cumva level 1 cu level 2. Deci am eliminat si cauza asta.

- Time countdown operation in progress = nu se aplica, nu ii activez nimic acolo, deci nu are ce sa numere

- While auto time adjustment is disabled = am verificat in meniu si functia asta este pe ON, nu pe Off

- When the watch is outside the time signal reception range = cum spuneam, celelalte 4 Casio de langa el de pe pervazul geamului, se actualizeaza in fiecare noapte, fara probleme – deci semnal e garla.

- While the Home City setting is one where time signal reception is not possible = aici avem o poveste: cei care aveti ceasuri radiocontrolate, stiti ca trebuie sa le stabiliti orasul de referinta (pentru fusul orar). Se intra in meniu si se alege orasul care corespunde cu ora Romaniei, iar acela este Atena (de exemplu, celelalte 4 ceasuri ale mele de care ziceam mai sus sunt setate pe Atena).

Acum intervine partea interesanta….atunci cand leg Gshock-ul asta la telefon, se schimba automat orasul de referinta din Atena in Bucuresti (cu toate ca in meniul lui, ceasul nu are Bucuresti ca si optiune de alegere), insa el ia informatia telefonului.

L-am lasat noaptea setat atat pe Bucuresti cat si pe Atena…degeaba, nu vrea sa se sincronizeze.
Daca stau noaptea dupa ora 12 si ii dau sincronizare manuala, merge pe ambele variante/orase. Automat, nu vrea pe niciunul. 

Ce sa-i mai fac?

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iul 2019, 11:21 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Eu il am pe GW-B5600-2ER si nu am reusit sincronizarea automatata nici de la Targu Jiu, care e la 300 de Km vest fata de Bucuresti. In schimb cea manuala merge brici. Inclin sa cred ca asta e situatia in Romania. Partea buna e ca dupa ce i-am anulat sincronizarea automata reuseste performanta de a pierde doar 0.5 secunde intr-o luna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iul 2019, 12:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Daca nu mergea nici la celelalte, mai ziceam.

Dar celelalte de langa el, se sincronizeaza fara probleme.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iul 2019, 12:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Pur ai simplu de curiozitate, am sa-l duc la service-ul B&B a vad ce verdict dau "mesterii" aia.

Mi-e groaza de ce motive or sa gaseasca, ca am mai avut experiente cu ei...prima batalie o dai cu tipa de la receptie.
Daca treci de ea, abia apoi urmeaza restul show-ului.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iul 2019, 12:42 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Celelalte nu au modulul 3461.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iul 2019, 12:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Asa e, alea au altceva.

O fi de la modul, ca de la setari nu vad de unde...in setari totul e ok.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iul 2019, 13:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Workman scrie:
.. am sa-l duc la service-ul B&B...prima batalie o dai cu tipa de la receptie.
Daca treci de ea, abia apoi urmeaza restul show-ului.



Good luck with that! :mrgreen:

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Iul 2019, 23:45 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2019, 23:29
Mesaje: 1
Bună seara.
Va rog sa nu ma înjurați (experienta neplăcută pe alte forumuri legate de alte subiecte) și subliniez încă de la început ca nu am nici o abilitate în domeniul ceasurilor.
De curand am primit cadou un ceas.
Nu ii cunosc valoarea însă căutând am găsit 2 variante:
-original
-fake deoarece este un model des întâlnit ca și copie

Este vorba despre un: Breitling Navitimer Heitage
După poze puteți sa ma ajutați cu o părere?

Va multumim aniticipat.

https://ibb.co/MpS45NB
https://ibb.co/hRxw41J
https://ibb.co/bBzYy2d


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Iul 2019, 23:56 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
Daca va uitati cu atentie la cadran, este scris HEITAGE in loc de HERITAGE.
As vrea si eu un cadou de cateva mii $, dar nu se poate :lol:

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237 ... 256  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România