Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 15:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233 ... 256  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Feb 2019, 22:14 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2019, 22:47
Mesaje: 3
Am urmat sfaturile voastre, dar nu am reusit. Despre Poljot va pot da cateva detalii pentru ca am reusit sa il desfac, este un mecanism cu 17 rubine 2614.2H. Slava are capac cu filet si inca nu detin o cheie, vine in 2 saptamani una de la chinezi. :D
Va multumesc pentru sfaturi!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Feb 2019, 22:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
De ce crezi ca sunt franken (cel putin Aristo)?
Pe undeva am gasit calibrele folosite de Aristo si era mentionat si Molnija.
Pana la acel site care nu mai stiu unde sa-l gasesc, uite la asta. Este site-ul Aristo oficial:
http://www.aristo-watch.de/news/apucto.htm
Nu stiu germana dar google translate stie.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2019, 18:16 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Buna ziua! oare gasesc o carcasa pentru acest mecanism, contra cost, dim. mecanismului 42mm.
Multumesc.
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2019, 00:46 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Greu de gasit nea Nicola... Dar e un mecanism frumos si bun si merita bagat intr-o noua carcasa chiar daca nu originala.
Doar ca trebuie cautata o carcasa cu 3 capace, dupa cum vad ca este coronita si bucsa de pe axul de armare.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2019, 06:04 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Mihai, o merge sa-l schimb cu mecanismul omega din aceasta carcasa?
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2019, 14:43 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Sigur ca ar merge si asa... doar ca eu cred, aratatoarele alea stil Ludovic XVI, sou cum s-or fi numit, poate ca nu s-ar potrivi asa de bine. Dar pana la urma e si o problema de gusturi...
In plus, v-a trebui ajustat axul remortorului... dar asta nu cred ca e o problema pentru un ceasornicar.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mar 2019, 14:59 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Desi... daca ma uit mai bine, cred ca nu prea se poate sa-l pui intr-o carcasa din cea pe care ai postat-o... pentru ca din cate vad, sistemul de reglare a orei se face prin actionarea acelui mic levier care se vede intre ora 4 si 5...
Probabil ca s-ar putea rezolva si asta la un ceasornicar foarte priceput... adica modificarea mecanismului de setare a orei tragand de coronita... dar sincer, putin probabil.
Asa ca cel mai bine e sa gasesti totusi o carcasa de ceas de buzunar care sa aibe locas la bezelul geamului pentru actionarea levierului de setare a orei.
In fine... asta cred eu, dar sunt sigur ca sunt si alti colegi cu mai multa experienta care ar putea confirma cele spuse de mine sau poate ca ar putea sa aibe o alta idee.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2019, 11:33 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 15:42
Mesaje: 9
Localitate: Iasi
Luat din piata de vechituri (mi-a placut cadranul).Ma puteti ajuta,va rog, cu mai multe informatii despre el.ImagineImagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2019, 13:05 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ard_233_70


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2019, 13:36 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 15:42
Mesaje: 9
Localitate: Iasi
Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Apr 2019, 21:08 
Neconectat

Membru din: 03 Apr 2019, 19:36
Mesaje: 3
Salutare, sunt total nou in domeniu asa ca va rog scuzati-mi eventualele intrebari aberante sau chiar comice. Deci de curand mi s-a pus pata sa imi iau un ceas nou de nivelul low cost, dupa ceva timp m-am oprit la un automatic. Desi citisem de marja de eroare a ceasurilor automatice nu am dat inapoi si am cumparat un Orient FEU 0000 2TW multi year calendar. Desi cunosteam si ideea ca dupa o perioada de rodaj acuratetea lui creste putin cate putin ceasul meu o lua inainte cu 7 minute in 24h,purtat in medie 10-12 ore pe zi lasat noaptea pe o masa cu fata in sus. L-am trimis la reparat pe garantie 1si raspunsul a fost ca au inlocuit mecanismul,dar acum parca e mai ciudat cand il vad ca e inainte cu 3,4 minute cand peste cateva ore e la 1,2 minute... wtf ? Mi se pare mie sau am luat o mare teapa ? Merita tinut sa mai bina sa incerc sa il dau inapoi, desi nu prea vreau pentru ca imi place cum arata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Apr 2019, 21:57 
Neconectat

Membru din: 03 Apr 2019, 19:36
Mesaje: 3
petreher scrie:
Salutare, sunt total nou in domeniu asa ca va rog scuzati-mi eventualele intrebari aberante sau chiar comice. Deci de curand mi s-a pus pata sa imi iau un ceas nou de nivelul low cost, dupa ceva timp m-am oprit la un automatic. Desi citisem de marja de eroare a ceasurilor automatice nu am dat inapoi si am cumparat un Orient FEU 0000 2TW multi year calendar. Desi cunosteam si ideea ca dupa o perioada de rodaj acuratetea lui creste putin cate putin ceasul meu o lua inainte cu 7 minute in 24h,purtat in medie 10-12 ore pe zi lasat noaptea pe o masa cu fata in sus. L-am trimis la reparat pe garantie 1si raspunsul a fost ca au inlocuit mecanismul,dar acum parca e mai ciudat cand il vad ca e inainte cu 3,4 minute cand peste cateva ore e la 1,2 minute... wtf ? Mi se pare mie sau am luat o mare teapa ? Merita tinut sa mai bina sa incerc sa il dau inapoi, desi nu prea vreau pentru ca imi place cum arata.

Si inca o intrebare, cum fac sa reglez secundarul ? Are o diferenta de 30 sec. fata de ora exacta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Apr 2019, 22:05 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
Daca mecanismul nu are functie hack, adica sa se opreasca si secundarul cand il reglati, nu aveti cum.

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Apr 2019, 22:27 
Neconectat

Membru din: 03 Apr 2019, 19:36
Mesaje: 3
Nu cred, ca are functia hack, tija se trage de doua ori, prima regleaza data, a doua minutele si ora in tot acest timp secundarul merge.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2019, 13:01 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Am gasit printre vechiturile nevestei un Longines de buzunar cu mecanism 18.49N, pare-se al bunicului ei. Pe mecanism si pe capac are stantat codul 5029782. Se poate afla cumva o data aproximativa de fabricatie, macar perioada in care s-a folosit mecanismul asta? Multumesc anticipat.

Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233 ... 256  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România