Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241 ... 256  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Dec 2019, 23:57 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
- Nic,nu vreau sa te supar in ajunul craciunului dar trebuie sa ma lamuresti, sub balans scrie- Cort. 740, ce calibru este?
Multumesc si un Craciun fericit.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2019, 00:12 
Conectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Cortebert, normal. Calibru 740 , dacă aia scrie sub balans.
Perseo este o marca folosita de către Italieni pentru ceasurile lor CFR .FS - Ferrovie dello Stato aia înseamnă, Căile ferate ale statului .
Perseo nu e un calibru. Peseux in schimb da, e un calibru, adică o marca de mecanisme .
Coronița e originala a mecanismului, adică a acelui ceas , a acelui calibru .

https://www.google.com/search?client=fi ... y3eiKqMpds

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2019, 00:15 
Conectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Am scris anterior , adica inainte sa vad mecanismul ca nu e originala. Pentru ca Perseo a fabricat ceasuri echipate si cu mecanisme UG , adica Universal Geneve. Si de aia am crezut ca este unul dintre mecanismele mai rare si mai scumpe .

https://www.google.com/search?client=fi ... CAY&uact=5

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2019, 00:21 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Multumesc si tot respectul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2019, 00:38 
Conectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Daca tot a venit Vorba de Perseo, putina istorie aici :

Istoria ceasurilor Perseo datează de mult timp. Ceea ce este cert este că faima ceasurilor Perseo se datorează primei furnizări de ceasuri de buzunar pentru Căile Ferate de Stat din Italia (Ferrovie dello Stato) din 1927.
De atunci, Maison Perseo s-a bucurat de o dezvoltare remarcabilă în ceea ce privește afacerea, dar mai ales în ceea ce privește prestigiul acesteia.
Ceasurile Perseo și Căile Ferate de Stat din Italia sunt într-adevăr un meci foarte bun, întrucât oferta de ceasuri a fost practic neîntreruptă până în prezent și continuă. Zeci de mii de ceasuri au fost furnizate Căilor Ferate din Italia încă din acel celebru an din 1927. În anii '60, marca Perseo a fost cumpărată de casa elvețiană Cortébert, iar distribuția ceasurilor a fost încredințată familiei Fernus, care încă sunt distribuitor oficial al Perseo prin compania lor din Italia.

Numele mărcii, Perseo, este o garanție a calității în universul ceasornicarilor. Brandul își datorează o mare parte din succes numele său italian. Numele Perseo provine din mitologia greacă: Perseus este eroul grec care a învins Medusa.
Dar adevăratul succes al mărcii este să fie urmărit în altceva.

În perioada fascistă, cuvintele străine au fost abia tolerate, dacă nu au fost complet interzise din vocabular. Acesta este motivul pentru care proprietarul mărcii, Alfredo degli Esposti - care a primit titlul de Commendatore - a avut oportunitatea de a deveni furnizor exclusiv de ceasuri ale Căilor Ferate de Stat din Italia (Ferrovie dello Stato). Multe alte mărci (precum Patek Philippe, Zenith etc.) au fost dezavantajate de numele lor străine.

Conducerea lui Perseo s-a dezvoltat și mai mult datorită eficienței și preciziei mișcărilor elvețiene, precum și unui moment propice în istorie: de la mijlocul anilor 1930, datorită mitului autarhiei, legătura dintre Ferrovie dello Stato și Perseo a devenit tot mai puternică. Din perioada postbelică și până în zilele noastre, Ferrovie dello Stato a favorizat produsele noastre, recunoscând fiabilitatea și prestigiul mărcii noastre care s-a distins întotdeauna în virtutea istoriei și renumelui său.

De-a lungul istoriei sale, Perseo a furnizat ceasuri Federației Italiene de Fotbal (Federazione Italiana Giuoco Calcio, sau FIGC), precum și companiei de transport public din Milano (ATM) și companiei de tramvaie din Alexandria, Egipt. În prezent, este și furnizorul de ceasuri al grupului de transport Turinese (Gruppo Torinese Trasporti, sau GTT) din regiunea piemontană.

De aici tradus cu google : http://www.perseo-watches.it/en/maison-perseo/history/

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2019, 18:30 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Azi mi-au cazut ochii pe un Chronoswiss Sirius si cand am vazut mecanismul "in-house" C. 111 am zis - pe naiba, asta este un Marvin / Election/ Longines / Zenith (toate au folosit calibrul asta, am mai scris asta pe forum). Zic "hai sa cercetez" si dau peste aceasta mostra de "ask & answer" ...

https://forums.watchuseek.com/f8/time-k ... 02675.html

Enjoy!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Dec 2019, 19:13 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Sunt foarte interesante datele din threadul respectiv.
De aici se vede ca precizia ceasurilor este complexa si depinde de o multime de factori.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Dec 2019, 23:17 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Claudiu scrie:
Sunt foarte interesante datele din threadul respectiv.
De aici se vede ca precizia ceasurilor este complexa si depinde de o multime de factori.


Dincolo de aceste aspecte, vedem in mesajul respectiv cum se intreaba "la ei" si cum se intreaba "la noi"!

Ma rog, nu toti intreaba la fel ... dar ...

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Dec 2019, 13:09 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Daaaaa,,atitudinea este in general diferita! :D

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2020, 10:13 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2016, 22:37
Mesaje: 171
Localitate: Craiova
https://www.olx.ro/oferta/ceas-elvetian ... cHSwU.html

Ce parere aveti despre acest ceas?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2020, 12:37 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Legionaru' scrie:
https://www.olx.ro/oferta/ceas-elvetian-davosa-classic-mecanique-IDcHSwU.html

Ce parere aveti despre acest ceas?


E frumusel! Davosa, desi Swiss Made, nu e cine stie ce firma....va fi greu la revanzare, daca te plictisesti de el...

Legat de pret, Hamilton produce ceva similar (difera cadranul) in colectia Khaki Field - un ceas de inspiratie militara cu o istorie relevanta.....pe la 400 E /dealer autorizat.
Exemple gasite rapid de mine - preturile sunt cam mari, dar ia in considerare un discount de 20%:
https://www.watchshop.com/hamilton-watc ... 24129.html
https://www.watchshop.com/mens-hamilton ... 58763.html


Nu as plati mai mult de 400 E pe Davosa.

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2020, 14:36 
Conectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Davosa ala are mai bine de 1 an decand sta pe olx.la banii aia găsești longines


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2020, 18:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Mie imi aduce aminte mai degraba de acest “limited edition” :

Imagine

Dar Davosa imi pare mult mai bine executat, cifrele aplicate (poate putin subdimensionate), 8,5mm grosime, 2804 Elabore, etc.

Ca si alternativa ar mai fi Hamilton Khaki Navy Pioneer:

Imagine

Si mai sunt, Longines Master Collection, Seiko Presage...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2020, 18:12 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2016, 22:37
Mesaje: 171
Localitate: Craiova
Imi place aspectul retro si ca e mecanic. Imi aduce aminte de bunicul meu. In fiecare dimineata se punea pe marginea patului si isi intorcea ceasul. Si acum aud sunetul......


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2020, 23:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2016, 20:58
Mesaje: 79
Ceasurile manuale au inceput sa revina pe val in ultima perioada. Diverse firme mari au scos modele de ceasuri manuale, asta desi la moda, cam peste tot, este cel automatic (daca ne referimt la mecanice).

E ceva special sa-ti intorci ceasul...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241 ... 256  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România