Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217 ... 256  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 12 Iun 2017, 19:05 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Cert este ca am avut mai multe ceasuri Seiko pana acum si la toate secundarul era perfect aliniat. Or fi cei de la Seiko mai atenti la astfel de la detalii? Mentionez ca ceasurile erau fie Premier Perpetual fie Spring drive:)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iun 2017, 20:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
@taviuu: multumesc mult dar, asa cum zicea d-l Gherghin, sunt sigur ca este vorba de o pozitionare gresita din faza de montare a indicatoarelor.
Asa cum scriam intr-o postare anterioara, nu exista microajustaj, Actionarea coronitei misca secundarul un pas, adica o secunda. Daca secundarul a fost pozitionat cu abatere pe +, ca in cazul meu, va pastra aceasta abatere oricati pasi de ajustare i-as da.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iun 2017, 21:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
zvonacfirst scrie:
Daca secundarul a fost pozitionat cu abatere pe +, ca in cazul meu, va pastra aceasta abatere oricati pasi de ajustare i-as da.

Corect. Singura rezolvare este re-pozitionat manual la ceasornicar.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iun 2017, 22:13 
Neconectat

Membru din: 24 Feb 2017, 13:16
Mesaje: 10
@zvonacfirst: imi pare rau sa aud ca la acel model de Casio nu se poate microajusta pozitia indicatoarelor. Am insistat pentru ca la cele 2 modele mentionate de mine este realizabila aceasta microajustare asemanator cu acest clip: https://www.youtube.com/watch?v=t0cFpCuOvcE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2017, 19:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
De amorul artei, le-am scris celor de la Casio. Daca primesc raspuns... veti afla.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2017, 13:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
... si iata raspunsul de la Casio:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iun 2017, 00:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Dupa cum spunea si Zar problema poate fi rezolvata insa asta presupune scoaterea secundarului si remontarea lui in pozitia corecta . Ce parere aveti d-nule Claudiu ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iun 2017, 18:26 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Daca secundarul nu cade exact pe markeri,da,singura solutie este scoaterea secundarului si repozitionarea acestuia.
Cat despre ce spunea Nic cu jocurile in danturi,da,sunt valabile,singurlul lucru pe care-l pot adauga este ca daca secundarul este pozitionat corect ,acel joc va fi egal in ambele parti ale markerului.A cest lucru-jocul in dantura-nu trebuie confundat cu nealinierea pe markeri.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Iun 2017, 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
In cazul ceasului meu nu cred ca este vorba de joc in dantura rotilor deoarece, in timpul anumitor setari, secundarul are o miscare de rotatie in sens antiorar si cand se pozitioneaza pe marker are exact aceeasi deviatie. Cand se roteste invers miscarea este continua, adica nu se mai misca pas cu pas pe secunde.
Am mai scris, deviatia este cam o zecime de secunda, aproape insesizabila, asa ca nu cred ca are rost sa ma cramponez de asta.
Multumesc tuturor pentru idei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iul 2017, 17:00 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Am o dilema legata de Longines Legend Diver. Cum poate fi folosit bezelul interior (din cate stiu bezelul se foloseste pentru a calcula timpii de decompresie) atunci cand te afli sub apa,practic poate fi folosit ceasul ca diver ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iul 2017, 17:54 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
seba scrie:
....practic poate fi folosit ceasul ca diver ?

Da, pentru adancimile specificate de producator.
seba scrie:
Cum poate fi folosit bezelul interior?

Deplasandu-l in sens orar sau antiorar. :wink:
La LLD luneta poate fi folosita doar ca reper temporal (de ex: in functie de cat oxigen/aer comprimat se afla in butelie)se pozitioneaza markerul lunetei pentru a stii cand se apropie momentul iesirii la suprafata.
Luneta cu repere pentru decompresiune gasiti la alte ceasuri:
http://forum.tz-uk.com/showthread.php?6 ... cleaned-up


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iul 2017, 18:01 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Ok,am inteles,reglezi la suprafata ,,bezelul''. Totusi,factorul timp/consum oxigen,poate depinde de multi factori: constitutia scafandrului (esti un tip mai masiv,vei consuma mai mult oxigen),temperatura apei (este apa mai rece consumul creste),experienta celui ce face scufundari...etc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iul 2017, 19:19 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
seba scrie:
Totusi,factorul timp/consum oxigen,poate depinde de multi factori:......

Motiv pentru care de ani buni, scufundarile cu oarecari pretentii se fac cu dispozitive speciale:
https://www.planetdivestore.com/tauchen ... GwodmZIP0A
Ceasul de tip diver se foloseste doar ca instrument auxiliar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iul 2017, 23:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Noi 2013, 15:08
Mesaje: 281
Localitate: Bucuresti
Am mai scris intr-un post, dar nu-l am la indemana.
1. Bezelul se foloseste ca sa vezi de cat timp esti in apa. Aliniezi puntul 0 al bezelul cu minutarul la inceputul scufundarii. Ca sa vezi cat timp a trecut de cand esti sub apa citesti minutele de pe bezel. Practic de scuteste de facut un calcul. Atat.
2. Cat aer mai ai in butelie vezi pe manometru.
3. In butelie se afla aer comprimat. Nu oxigen.
4. Timpul de stat la decompresie il afli de pe tabelele de decompresie pe care le poti avea cu tine in caz ca nu ai un computer. Asta in cazul in care faci scufundari destul de adanci si lungi incat sa ai nevoie de facut paliere de decompresie. Asta e alta discutie.
5. Promit ca fac o prezentare la urmatoarea intalnire ceasornicar :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iul 2017, 13:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Jacq scrie:
Am mai scris intr-un post, dar nu-l am la indemana.
1. Bezelul se foloseste ca sa vezi de cat timp esti in apa. Aliniezi puntul 0 al bezelul cu minutarul la inceputul scufundarii. Ca sa vezi cat timp a trecut de cand esti sub apa citesti minutele de pe bezel. Practic de scuteste de facut un calcul. Atat.
2. Cat aer mai ai in butelie vezi pe manometru.
3. In butelie se afla aer comprimat. Nu oxigen.
4. Timpul de stat la decompresie il afli de pe tabelele de decompresie pe care le poti avea cu tine in caz ca nu ai un computer. Asta in cazul in care faci scufundari destul de adanci si lungi incat sa ai nevoie de facut paliere de decompresie. Asta e alta discutie.
5. Promit ca fac o prezentare la urmatoarea intalnire ceasornicar :)



Te-am notat! Poate aduci si niste poze, dintr-un loc anume :wink: !

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217 ... 256  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România