Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 12 Ian 2024, 22:45 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2024, 21:30
Mesaje: 1
Va salut, am intrat relativ recent in posesia ceasului mentionat si in titlu. A fost al tatalui meu, cumparat in anul 2007 de nou daca tin bine minte. Am observat purtandu-l zilnic ca pierde in jur de 2 minute si cateva secunde la 24 de ore. Din ce am citit, standard grade-ul adica cel mai slab ar trebui sa aiba acuratete intre +/- 12 secunde pana la +/- 30. Bineinteles, dupa atatia ani fara nicio mentenanta, si-a mai pierdut si el din puteri.
In ceea ce ma priveste, nu ma consider destul de avansat sa ii fac singur o revizie, neavand oricum niciun aparat profi de curatat si nici alte instrumente mai importante :lol: Din ce am vazut in manualul de workshop, nu cred ca ar fi un prim diy bun pe un automatic pentru mine.
Intrebarile mele pentru voi sunt daca ar merita facuta mentenanta/reparat si ce cost ar fi unul corect pentru toata operatiunea... sa plecam de la ideea ca nu ar trebui inlocuite componente.. doar un pret de baza pentru dezasamblare curatare gresare si la loc cu el . Am cautat cateva preturi prin Bucuresti dar sunt diferente mari intre ele si nu am putut sa imi fac o idee realista. Nu caut sa ma zgarcesc, doar sa nu platesc prea putin/mult si sa raman dupa cu un gust amar.
De asemenea daca aveti recomandari de persoane in Bucuresti, le primesc cu bratele deschise. Scuze pentru tot romanul, nu am putut sa ma exprim mai succint :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2024, 20:50 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2014, 12:20
Mesaje: 115
Îl puteți duce la oricare ceasornicar. Ceasul are nevoie de o curățare și lubrifiere. Va recomand un service la 4 ani de utilizare a ceasului. Un preț decent pentru un service ar fi între 150-200lei. In București va fi mai scump decât în Pitești.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Ian 2024, 13:26 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Service la 2824 la 150 lei???????
Sa fim seriosi,la acest pret nici macar uleiurile nu le scot .....
Am rugamintea sa nu mai dati preturi la revizii sau alte lucrari.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Ian 2024, 14:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu stiu cum e in Pitesti, dar in Bucuresti si un ceasornicar oarecare, la nivel de schimbator de baterii, tot iti percepe un 50 lei pentru manopera + baterie Renata, iar la dealeri autorizati te duci spre 90-100 lei la schimb baterie plus test etanseitate si bon cu garantie pentru lucrare. De la schimbare baterie pana la service chiar si de un Seiko 6R sau un ETA 2824 e cale lunga sau minim haiducie/evaziune fiscala.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2024, 00:54 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2021, 17:51
Mesaje: 23
Nu vad un motiv logic pentru a compara o revizie cu o schimbare de baterie (unde clientul plateste taxa pe comoditate in 95% din cazuri: bateriile Renata uzuale se gasesc sub 10 lei, o cheie pentru desfacerea capacelor se gasea pe olx sub 50 lei, daca am minim 3 ceasuri imi amortizez investitia in echipamente de la primul schimb de baterii).
Un test de etanseitate merita banii ceruti, de acord.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2024, 09:07 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Tocmai acesta este motivul pentru a compara schimbarea unei baterii cu revizia unui mecanism.

In timp ce prima dureaza zeci de secunde, a doua - ore bune.
Mai mult, in timp ce si eu pot schimba o baterie, cu certitudine nu as avea nici o sansa sa fac revizia unui mecanism.

In aceste conditii, ma indoiesc ca revizia serioasa a unui 2824 poate costa atat de putin pe cat crede colegul nostru.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2024, 13:29 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
tazovsky scrie:
Va salut, am intrat relativ recent in posesia ceasului mentionat si in titlu. A fost al tatalui meu, cumparat in anul 2007 de nou daca tin bine minte. Am observat purtandu-l zilnic ca pierde in jur de 2 minute si cateva secunde la 24 de ore. Din ce am citit, standard grade-ul adica cel mai slab ar trebui sa aiba acuratete intre +/- 12 secunde pana la +/- 30. Bineinteles, dupa atatia ani fara nicio mentenanta, si-a mai pierdut si el din puteri.
In ceea ce ma priveste, nu ma consider destul de avansat sa ii fac singur o revizie, neavand oricum niciun aparat profi de curatat si nici alte instrumente mai importante :lol: Din ce am vazut in manualul de workshop, nu cred ca ar fi un prim diy bun pe un automatic pentru mine.
Intrebarile mele pentru voi sunt daca ar merita facuta mentenanta/reparat si ce cost ar fi unul corect pentru toata operatiunea... sa plecam de la ideea ca nu ar trebui inlocuite componente.. doar un pret de baza pentru dezasamblare curatare gresare si la loc cu el . Am cautat cateva preturi prin Bucuresti dar sunt diferente mari intre ele si nu am putut sa imi fac o idee realista. Nu caut sa ma zgarcesc, doar sa nu platesc prea putin/mult si sa raman dupa cu un gust amar.
De asemenea daca aveti recomandari de persoane in Bucuresti, le primesc cu bratele deschise. Scuze pentru tot romanul, nu am putut sa ma exprim mai succint :lol:


Ca sa nu uitam de unde am plecat am pus citatul..... 8)

Cred ca pretul de referinta poate fi gasit la service-ul BB pentru un 2824....garantie la lucrare....alea alea.....
Orice altceva sunt povesti.....cu riscuri pe masura.......si apoi o sa te tragi singur de urechi...... :roll:
Sau....trimis la Claudiu la Arad....daca esti barbat adevarat, trozkowsky.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România