Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 15 Mai 2024, 09:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Dec 2011, 19:16 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 14:09
Mesaje: 22
Localitate: Buc
Salut, in weekendul trecut am achizitionat un ceas automatic entry level seiko 5 (primul meu ceas automatic)
el e destul de precis +- 5sec pe zi pana acum, l-am purtat toata ziua, m-am documentat si am luat un ceas ieftin si sepr fiabil.

Am observat ca dimineata rotorul merge foarte usor (e spatele ceasului transparent) iar seara merge foarte greu, este normal acest lucru? se datoreaza faptului ca e rezerva de energie la maxim?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Dec 2011, 19:54 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Da,la Seiko se poate sesiza o diferenta la mersul rotorul;ui atunci cand este dezarmat fata de cand este complect armat.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Dec 2011, 20:02 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 14:09
Mesaje: 22
Localitate: Buc
multumesc maestre, urmaresc forumul de ceva vreme, si am tot respectul pt muca care o depui/depuneti (toti pasionatii)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Dec 2011, 21:28 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Toti! Toti cei de aici merita multumiri! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2012, 20:20 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 14:09
Mesaje: 22
Localitate: Buc
Salutari, de la un mic impatimit al ceasurilor care are doar doua ceasuri. De cand am luat primul ceas automatic am "ïnebunit" toata ziua ma uit la mecanisme cum se misca, dupa cum zicem mai sus e vorba de un seiko 5, care pana acum a mers impecabil. Acum cateva zile urmarind cu atentie mecanismul cand ma plictiseam la munca am abservat ca pe una dintre rotile dintate se vede o mica pelicula (gen ulei) din pacate nu am cum sa fac o poza in interiorul mecanismului din lipsa de cunostinte cum sa il desfac dar am sa postez o poza de pe net explicativa (sper sa fie suficient).

E normal sa se intample lucrul acesta dupa doar 2-3 luni de la achizitie? sa il duc in garantie ??

Imagine

am notat cu rosu urma de ulei (mizerie)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2012, 21:12 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Nu este nici o problema,este o pelicula care s-a transferat de la roata cu dinti ferastrau.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2012, 00:11 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
crs_tzep scrie:
Post subject: primul ceas automatic, posibila problema


Cand am vazut titlul, m-am bucurat si-am tremurat in acelasi timp:
credeam ca-i vorba de vreun Harwood / Blancpain / Rolex ...
... apoi m-am dezumflat un pic ... dar sper ca crs_tzep sa rezolve problema acestui Seiko entry level!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2012, 11:46 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 14:09
Mesaje: 22
Localitate: Buc
Crede-ma ca daca aveam bani poate luam un ceas care sa aiba pretul de ordinul miilor de euro, insa stiu ca in viata asta o sa ma limitez la ceasuri entry level, poate o sa urc catre un eta 2824, ce sa zic imi plac ceasurile dar fonduri pt ceva mai mult nu exista cel putin nu momentan, oricum sunt fericit si cu seiko 5 asta nu imi trebuie mai mult, imi plac ceasurile mecanice, imi place sa privesc mecanismele mecanismele, mi-ar placea sa stiu sa le si desfac, stiu ca pentru voi adevaratii pasionati, sunt ca un noob care se bucura de un nimic (ceas de 2 bani), dar eu sunt incantat de el.

Multumesc pt raspunsuri!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2012, 13:25 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
crs_tzep scrie:
1) Crede-ma ca daca aveam bani poate luam un ceas care sa aiba pretul de ordinul miilor de euro,
2) stiu ca pentru voi adevaratii pasionati, sunt ca un noob care se bucura de un nimic (ceas de 2 bani), dar eu sunt incantat de el. Multumesc pt raspunsuri!


1. Nu trebuie sa cheltuim mii de euro pentru un ceas. Un Harwood este rar, dar ilpoti gasi cu 500 Euro si apoi sa-l mai serviseze cineva, dar nu (prea) este un ceas de purtat in zilele noastre, este un ceas de colectie.

2. In nici un caz! Bucura-te de orice, doar bucura-te - fie ca este un Seiko, Pobeda, Doxa sau Audemars Piguet!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Sep 2019, 14:23 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 14:09
Mesaje: 22
Localitate: Buc
Salut ,

Caut piese, sau un mecanism donor, pt cesul sus mentionat seiko 5 7s26-02f0. Ma intereseaza rotile dintate din plastic care angreneaza ziua saptamanii pe care le suspectez ca au pierdut un dinte.

O mica poveste am achizitionat ceasul cred in 2011 dupa 3 ani l-am servisat la un ceasornicar modest care a facut o treaba buna, dupa inca 3 ani si pentru ca ca nu eram in tara l-am lasat la socrii sa in serviseze la un ceasornicar prieten, zis si facut numai ca nu mai schimba ziua saptamanii cand andrenez coroana in schimb la ora 12-03 schimba el automat tot.

Pt ca nu ma pricep la demontat ceasuri mecanice/automatice (chiar daca e un ceas ieftin) am fost in Afi Cotroceni in pauza de e masa unde am fost tratat cu o scarba de ceasornicarul local care desi eram dispus sa platesc ii era prea greu sa faca o scurta constatare (app pe youtube dureaza 1 min sa scoata corona sa extraga mecanismul si sa indeparteze cadranul, dupa care se vad rotile dintate).

In fine m-am uitat pe net si sunt destul de scumpe piesele (mai ales transportul), o sa incerc in weekend sa vad daca gasesc un ceasornicar de cartier sa desfaca ceasul (oricum vreau si o lubrifiere ulterioara si sa vad ce e rupt).

8) Dar daca poate cineva sa ma ajute( sunt dispus sa platesc) va rog.

Cu stima,


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2019, 12:30 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Mai intai trebuie vazut care este mai exact problema.
Daca schimba cu aratatoarele,dar nu schimba quick setul,atunci probabil ca unul din ceasornicari nu a pus una din rotile intermediare la locul lor.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România