Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 10:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 31 Ian 2012, 18:59 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Taraxacus scrie:
Nu stiu daca e locul potrivit. . Am un cesuletz electric, marca Pierre Lannier, de dama la care s-a spart gemuletzul, era bombat si din sticla. Am scos mecanismul, si gemuletul spart, l-am reconstituit si am masurat diametrul , are 21,6 mm. Mai are o garnitura alba care intra cam fortat , are diametrul un pic mai mare dar cu bunavointa o pot inghesui la loc.
Am si eu cateva intrebari:
1. unde pot sa gasesc o sticla la dimensiunile respective, curbata preferabil daca nu, dreapta, nu este plastic. De taiat singur nu cred ca pot sa o tai si sa o slefuiesc astfel incat sa iasa perfect rotunda si dreapta in sectiune (am niste placute de sticla perfect plane groase de 1 mm de la cromatograme).
2. cum se face montarea? incalzesc carcasa? cum se incalzeste caracasa, pe un fier de calcat sau resou sau este suficient un feon?



Rabdare.....caci vei primi si raspunsurile cuvenite.Nu intotdeauna am suficient timp,dar imi gasesc.... :wink:

1-Sticla se gaseste,daca ai dimensiunea exacta si tipul pe care-l doresti.Inclusiv eu am,dar sunt convins ca nu sunt singurul.
2-Scoti mecanismul,incalzezti carcasa,undeva la 60 grade,pui repede garnitura la locul ei,cu grija la pozitia acesteia,sa nu o pui invers decat a fost,si presezi ci presa cristalul la locul lui.
Teoretic cam asta este.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Ian 2012, 19:15 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
maximus scrie:
Buna ziua,

Domnule Eugenbt, imi cer scuze daca intervin ca musca-n lapte...
NU-l cunosc pe userul Taraxacus, dar cred ca raspunsul Dvs. a divagat putin de la cel mai important lucru.
Eu sint convins ca Taraxacus stie perfect ca poate sa strice ceasul, sa sparga sticla, ca nu se merita, ca este posibil sa cheltuiasca mult mai mult ca sa repare ce-a stricat cu mina lui etc etc.

Dar comparatia cu schimbatul prizei nu este cea mai indicata in cazul de fata (acolo chiar exista pericolul curentarii care nu este deloc de neglijat).

Aici este vorba de o PASIUNE (acesta este cel mai important lucru de care vorbeam mai sus...)
Si eu tot incepator sint. Si am stricat ceasuri, si din pacate cred ca voi mai strica in continuare.
Conform logicii Dvs. n-ar fi trebuit sa demontez niciodata un ceas pentru ca exista riscul (la inceput este de fapt aproape certitudine) ca-l stric? Daca le-as duce la ceasornicar, inseamna ca nu as avea aceasta pasiune.
Dar imi plac ceasurile si ca multi altii dintre Dvs. sper ca la un moment dat sa ajungem si noi (astia mai nepriceputi si mai amariti in ale ceasornicariei) sa cunoastem macar citeva lucruri elementare despre ceasuri astfel incit sa ne bucuram de privilegiul de a mesteri un ceas fara sa mai fim nevoiti sa punem intrebari care pot parea puerile sau agasante.

Numai bine si sper ca sa nu va fi deranjat prea mult cu cele de mai sus,
marius



Maximus,

Personal nu am nimic impotriva pasiunii.Atata timp cat se face doar ca pasiune.Dar cand pasiunea te orbeste,si ai impresia ca ca incepi sa stii mai bine decat un profesionist,si incepi sa-ti afisezi "rezultatele" in speranta ca vei agata cativa clienti,si sa mai si incasezi bani fara a purta responsabilitatea a ceea ce faci,atunci devine mai grav.
Aici nu ma refer la Dvs,ci este spus la modul general.
Avem inclusiv aici pe Forum persoane care sunt pasionate,si mesteresc singuri pe ceasurile lor,si pe care incerc sa-i ajut in masura posibilitatilor,atat cu sfaturi cat si cu piese.
Dar avem si persoane care incearca sa depaseasca aceasta conditie,iar aici nu mai sunt deacord.Si nu pentru ca am eu o problema,ci pur si simplu din etica.Ar mai fi de spus,dar ma abtin pentru a nu se simti jignit sau atacat cineva.

Sper si eu ca nu v-am deranjat prea mult cu cele spuse mai sus. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Ian 2012, 19:47 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Mesaje: 707
Localitate: Botosani
n-am vrut sa supar pe nimeni. eu sunt doar un pasionat, am stricat cateva ceasuri si am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma limitez doar la a curata o carcasa, a slefui un plexic sau o bratara. imi schimb singur prizele pentru ca mi-a aratat un electrician cum se face. si mi-a mai spus ca trebuie sa-ti fie frica de fiecare data de curent, ca daca nu, poti muri. de desfacut un ceas nu mi-a aratata nimeni, am facut-o logic. probabil ca am sarit un pas in acea logica, pentru ca in sens invers nu mi-a mai iesit. sau nu mai am dexteritatea unuia care face acest lucru de o viata. sau nu mai am rabdarea necesara. sau nu mai vad bine. sau... . oricum, este interesant filmuletul care a rulat pe TVR Cultural, despre scoala de ceasornicarie. este o meserie care se invata, nu se fura, si se-nvata greu. toata stima celor care pot sa faca acest lucru! Claudiu a explicat principiul. teoria se poate invata.

"Scoti mecanismul, incalzesti carcasa, undeva la 60 grade, pui repede garnitura la locul ei, cu grija la pozitia acesteia, sa nu o pui invers decat a fost, si presezi cu presa cristalul la locul lui."

1. Scoti mecanismul - ai nevoie de cheie de capace sau de o lama fina de cutit pentru capac, surubelnita fina de 0,6 pentru remontoir, sau un varf ascutit, daca nu este cu surub. in plus, o lupa pentru a nu confunda gaurile.
2. "incalzesti carcasa, undeva la 60 grade" - ai nevoie de cuptor, plita electrica sau un fier de calcat, cu posibilitatea de a verifica temperatura. daca-i prea mare, se poate deforma, daca-i prea mica nu se dilata suficient.
3. "pui repede garnitura la locul ei, cu grija la pozitia acesteia, sa nu o pui invers decat a fost" - ai nevoie de garnitura. s-ar putea ca cea veche sa fie rupta sau pierduta. s-ar putea ca din neatentie sa nu te fi uitat la pozitia ei.
4. "si presezi cu presa cristalul la locul lui." - ai nevoie de presa speciala pe dimensiunile cristalului, trebuie sa stii exact unde sa asezi presa pe cristal si mai ai nevoie de cristal.
dupa ce ai facut toate astea, ai din nou un ceas cu sticla, bineinteles, dupa ce ai montat la loc mecanismul.

costurile sunt mai mari pentru cineva care nu se ocupa in mod curent cu asa ceva. pentru hobby, investitia in materiale se amortizeaza prin pasiune. daca nu ai bani de investit in scule, e mai bine sa apelezi la un profesionist.
cu stima, eugen

_________________
http://eugenbt.ceasuridemana.ro/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Ian 2012, 21:16 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Faptul ca ai un halat alb nu inseamna ca esti doctor !!!
Prin asta am rezumat eu totul...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Ian 2012, 22:02 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Mesaje: 707
Localitate: Botosani
si cat m-am chinuit sa compun eseul cu pricina :(
asa este, Nic, ai punctat cam ce-am vrut sa spun.
cu stima, eugen

_________________
http://eugenbt.ceasuridemana.ro/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2018, 21:04 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2017, 23:21
Mesaje: 10
Buna ziua.

La un ceas care nu are capac spate , pentru ca este capsulat, care este procedura de a scoate sticla. Ma bate gandul sa achizitionez un Citizen eco drive w.r.200m care nu are capac pe spate (este capsulat ca swatch-urile).Ceasul are cheita pe filet. In cazul de fata daca am nevoie sa schimb acumulatorul pe viitor cum procedez cu desfacerea lui?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Feb 2018, 14:02 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Nu este capsulat,este inchis prin fata.Exista,in functie de model,sisteme de deschidere,dar nu te sfatuiesc sa o faci singur,cel mai bine este sa mergi la un atelier specializatIn principiu are o rama in fata,care se depreseaza-sta intr-o garnitura de plastic-dupa care se scoate cheita,accesul se face nu ajutorul unei parghii de care dispune mecanismul,iar apoi mecanismul iasa afara.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2018, 21:05 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2017, 23:21
Mesaje: 10
Multumesc pentru raspuns insa nu prea am inteles cum se scoate sticla. Practic daca nu scoti sticla nu prea ajungi la mecanism...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2018, 01:46 
Neconectat

Membru din: 29 Ian 2012, 23:18
Mesaje: 10
Localitate: Iasi
pune o poză cu ceasul


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Feb 2018, 11:24 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Sicla se scoate cu tot cu rama care o tine.
dar o poza cu ceasul este mai concludenta pentru a vedea modelul exact.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Feb 2018, 21:53 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2017, 23:21
Mesaje: 10
https://www.olx.ro/oferta/ceas-citizen- ... 44a225e1b2

Nu stiu cum se ataseaza poze sper sa nu incalc vreo regula....
Mi-am permis sa postez direct anunțul unui ceas care mi-a atras atenția ca si caracteristici în schimb nelămurirea si marea mea curiozitate este cum se poate schimba de exemplu bateria/acumulatorul la un astfel de ceas. AM mai intalnit si alte modele de la Citizen care erau tot pe acelasi sistem si am abandonat ideea de a le achiziționa tocmai pentru ca sunt strain de acest sistem de inchidere.
Am cautat si pe forumuri internaționale , discuții tutoriale dar nu am găsit mare lucru.

Multumesc.

PS Sa inteleg ca se indeparteaza rama tip bezel si apoi exista un mecanism care imi permite indepartarea sticlei? Rama este prinsa ceva gen filet, sau prin presare?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2018, 01:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Nu înțeleg de ce vă preocupă chestia asta.
Există ceasornicari care schimbă acumulatorul unui astfel de ceas.
Ceasul desigur că se deschide.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2018, 01:31 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Se scoate capacul din spate a ceasului, fixat prin presare, exact la modelul din link.
Dacă vă referiți la alte tipuri de ceasuri, se detașează bezelul care fie fixează geamul fie este doar bezel rotativ, apoi se scoate geamul indiferent din ce este (cristal, sticlă sau plexi ) garniturile aferente, acele, cadranul, axul remontor și ulterior mecanismul. Axul remontor poate fi și el de mai multe feluri. ..in fine.
După ce se remediază defecțiunea, operațiunile de asamblare se petrec în ordinea inversă demontării.
Este totuși o operațiune laborioasă și din cauza sculelor necesare dar și a meticulozității operațiunii și nu în ultimul rând al preciziei necesare, recomand vizita la un ceasornicar.
Cu siguranță în primele 10 secunde el știe ce trebuie să facă.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2018, 17:38 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2017, 23:21
Mesaje: 10
Sa înțeleg ca acest ceas (din link) are capac pus prin presare doar ca e de dimensiuni mai mici? Cel din centru? Am inteles. Eu credeam ca partea din spate e corp comun gen cum e la swatch si credeam ca toată treaba trebuie făcuta prin fata.

Din păcate în zona unde ma aflu nu exista ceasornicari. Exista personaje care efectiv își bat joc de lucrul omului. Înafara sa schimbe o baterie si un telescop nu mai sunt in stare si de altceva.

Multumesc pentru raspunsuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România