Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 05 Mai 2024, 07:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceas Volna
MesajScris: 31 Aug 2017, 14:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
Am un ceas Volna care a fost primul ceas cumparat si purtat de tatal meu. Ceasul nu arata deloc bine, carcasa placata cu Au este decojita, geamul plexi zgariat rau (l-am slefuit eu un pic), cadranul afectat si nici aratatoarele nu arata prea bine. Nu am poze acum cu ceasul dar pot posta cand ajung acasa.

Deoarece la inceputul anului urmator este ziua tatalui meu, as vrea sa cumpar o carcasa si un cadran si sa incerc o "renovare" a ceasului.
Am gasit pe net aceasta carcasa si acest cadran.

Nu am gasit carcasa placata cu Au iar cadranul original este crem. Ca si grafica acest cadran este identic cu cel original.
Este o problema de originalitate daca folosesc carcasa cromata si cadranul alb?
Este posibil ca acel cadran sa fie rescris? Dar de carcasa ce ziceti?
Multumesc mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 31 Aug 2017, 16:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Considerati aceste piese similar celor din kiturile pentru Atlantic. Sunt piese noi a caror provenienta o banuiti.
Cu ele ceasul va arata mai bine insa de originalitatea lui nu se mai poate discuta.
Daca le cumparati/folositi sau nu alegerea va apartine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 31 Aug 2017, 20:57 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Am sa ma uit prin cutii poate găsesc o carcasa de volna care sa arate bine.ti-o fac cadou.dau de știre daca.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 31 Aug 2017, 22:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
Multumesc @heimdalg. Adica acea carcasa nu este originala? Ucrainienii astia le manufactureaza sau sursa este China?
Cadranul tot fake este? Aveam o indoiala, banuiam ca ar fi rescris, desi ornamentul din centru mi se pare ca este identic cu cel al ceasului meu.

De asemenea multumesc @marian_sro.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 31 Aug 2017, 22:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
China. Mai nou ucrainienii si rusii care realizeaza piese in regie proprie nu cauta sa ascunda asta dimpotriva se mandresc cu piesele realizate (care nu sunt vandute ca originale ci cu titlu de realizare proprie) iar preturile sunt pe masura. Exista o intreaga microindustrie de modding mai ales pentru Vostok Amfibia si mecanisme Molnija in care e o paine buna de mancat onorabil. Cautati pe ebay favinov, igorTV etc. persoane foarte respectate de pasionati datorita realizarilor lor.
Ciudat nu?
Restul in mare parte sunt realizate in PRC si revandute. Bineinteles ca mai exista si vechea garda care mai incearca sa incropeasca cate ceva pentru vanzare dar preturile de cost fiind mari iar cei care cauta ceasuri rusesti destul de bine documentati si foarte zgarciti e mai usor sa cumperi din PRC si sa vinzi mai ieftin si mai mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 31 Aug 2017, 23:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
De fapt acel vanzator nu va minte. Spune clar ca piesele sunt noi.
Acum eu cred ca pe tatal dumneavoastra il intereseaza mai mult aspectul ceasului si functionalitatea decat originalitatea astfel ca alegerea, asa cum am spus si anterior, va apartine.
Totul e sa fiti informat si sa faceti aceasta alegere in deplina cunostinta de cauza.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 01 Sep 2017, 08:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
De fapt tatal meu nu doreste nimic referitor la acel ceas. Cred ca a si uitat de existenta lui. Este batran si cam neputincios. De mai multi ani poarta quartz deoarece este mai comod, nu trebuie sa tina minte ca trebuie armat in fiecare zi. Ideea de a readuce ceasul pe mana lui a fost a mea si ma gandeam ca ar fi o surpriza placuta.
Pe de alta parte acest ceas ar fi unul dintre obiectele cu mare valoare sentimentala, asa ca, daca nu gasesc piese originale, mai bine renunt la idee.
Utilizand piese originale si pastrand aspectul ceasului - carcasa placata cu Au si cadranul de aceeasi culoare - nu cred ca ar fi o problema. Chiar as putea sa-l port du mare placere din cand in cand. Coronita am fost nevoit sa o schimb deoarece armarea era un chin.
Despre cadranul acela nu mi-ati zis nimic. Baniuala mea ca ar fi rescris este intemeiata?
Ceasul este cel din poza.
Multumesc mult.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 01 Sep 2017, 09:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Am spus si anterior. Ambele piese (atat carcasa cat si cadranul) sunt noi, fabricate in China si destul de cunoscute in cadrul comunitatii de pasionati in domeniu. Nu este vorba de o rescriere a cadranului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 01 Sep 2017, 10:32 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Cadranul la ceasul tau nu arata asa rau.eu l-as pastra


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 01 Sep 2017, 10:57 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2013, 01:47
Mesaje: 181
Localitate: Tg.-Mureș
Sigur va aparea undeva de vânzare un cadran nefolosit "new old stock" astfel încât să vă puteți îndeplini obiectivul până la data zilei de naștere a tatălui dumneavoastră.

_________________
Clipă rămâi eşti atât de frumoasă !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 01 Sep 2017, 13:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
A mai fost unul tot pe acel site, l-am ratat la licitatie dar nu am garantia ca si acela era original. Vanzatorul era din Rusia.
Si mai sunt si acum cateva cadrane, dar unele nu seamana cu al meu, sunt alt model. Dar cred ca tot China este sursa.
Cadranul ceasului meu in realitate arata mai corodat, poate nu am fotografiat eu din pozitia care trebuie.

Am sa pun un anunt pe forum in rubrica VAND-CUMPAR.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 05 Sep 2017, 00:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Am avut eu cadrane NOS , din anii 70 . Nu mai am acum si nici de unde sa fac rost nu mai am .
Erau din stocurile vechi ale unui ceasornicar care a murit. Sotia lui mi le-a dat sa le vand ...
Am poze cu ele aici pe forum dar modelul acela al dvs nu l-am avut.
Atentie , nu erau China, nici Ukraina sau Rusia . Erau originale made in CCCP .
Mai am , dar nu de Volna.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 05 Sep 2017, 01:15 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Carcasa prezentata de dvs in primul link este absolut originala si nerescrisa.
Daca veti compara poza cadranului cu alte ceasuri gasite la o simpla cautare pe google veti observa ca sint identice.
Cuvintul modat nu exista. A aparut cindva pe forum ca o alternativa a unui fals. Deh...suna a modificat...
Despre carcasa nu ma pronunt pentru ca nu am vazut noua livrata ca piesa de schimb.
Ganditi-va la un lucru. Si rusii , fie ca sint din Ukraina , Moldova , Rusia sau din oricare alt stat provenit din dezmembrarea fostei URSS au avut oameni care se ocupau de repararea ceasurilor. Acei oameni nu lucrau toti la fabricile lor, raspandite intr-adevar pe multe teritorii apartinand acum altor state nou aparute dupa 89 , foste rusesti. Mai existau si ceasornicari .Ei bine , acei ceasornicari , grupati si ei in diferite forme de organizare (la noi in Cooperative , SOCOM, UCECOM ...sau cine stie ce alte denumiri aveau ) primeau piese de schimb pentru a repara ceasurile vandute-logic, nu ?
Printre piesele de schimb erau evident si cadrane, carcase, arcuri, rotite si asa mai departe.
Nu se chinuie nimeni sa falsifice un cadran pentru un ceas care ...sa recunoastem se gaseste la pret ieftin , aproape modic .
Sigur falsificatorii nu sint prosti si la cata munca presupune rescrierea cadranului , credeti-ma cu aceeasi tehnologie si cu aceeiasi bani realizeaza rescrierea unui cadran de Omega, Schaffhausen sau a altor marci de prestigiu.
Mai ales la 10 dolari...chiar este prostitutie intelectuala chestia asta .
Exclus sa fie facute de chinezi .
Repet exclus .(zic de cadranul ala din prima postare ) Carcasa pare cromata ...dar nu pot spune din sau dupa citeva poze daca-i otel sau zamac . Eventual dupa greutate ...
Ceea ce cititi pe forumurile lor , sigur suna a lauda sau patriotism .
La fel cum noi sa zicem am spune despre Orex-uri ca sint ceasuri extrem de bune .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 05 Sep 2017, 19:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
Multumesc mult @gherghin.nicolae.
Asa gandeam si eu initial, dar raspunsurile colegilor de forum m-au facut sa ma indoiesc de originalitatea cadranullui. Daca acel cadran este rescris sau este nou dar nu original... mie mi se pare o realizare reusita.
Am mai cautat pe acelasi site si am gasit un ceas Volna al carui vanzator scrie "restored dial" iar cadranul pare identic cu cel pe care intentionez sa-l cumpar eu..
http://www.ebay.com/itm/VOSTOK-VOLNA-22 ... true&rt=nc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 05 Sep 2017, 20:49 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Da, am vazut.
Insa depinde ce inseamna "restored dial" . Inseamna rescriere , inseamna aplicarea fosforului , sau ce anume inseamna ?
O fi un cadran vechi, curatat doar ? Revopsit, rescris , inlocuit cu alt cadran produs de alta fabrica sau artizanal ?
Insa la suma de 55 dolari ...nu stiu ce sa zic. Cert este ca rescrierea cadranului depaseste cu mult suma intregului ceas .
Daca vreti cercetari suplimentare vis-a-vis de misterul acestui "restored dial" , incercati o intrebare vinzatorului .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România