Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 506 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 34  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Feb 2016, 21:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
valentin1234 scrie:
Sunt curios ce reactii as avea pe forum daca i-as invita pe toti membrii sa nu mai cumpere
nici un ceas nou Swiss Made in cursul anului 2016
Ar zice lumea ca-s nebun...este? 8)


Fata de camapania initiata de colelegul valentin1234 am sentimente confuze :
1 E buna. De altfel eu fac de ani buni asta refuzand sa cumpar orice ceas elvetian.
2. E de rau pentru ca din ce in ce mai multi fac asta iar astfel preturile la dragile mele ceasuri rusesti au crescut in ultimii ani vertiginos.
Asa ca una peste alta am tot interesul ce industria de ceasuri elvetiana sa merarga din plin cu clienti care sa cumpere, sa cumpere, sa cumpere :D .

PS: Nu priviti cele scrise mai sus la modul foarte serios.
Doar o postare de duminica seara :D .

PPS: Felicitari amfitrionului nostru pentru maiestria, pasiunea si seriozitatea cu care intelege sa isi desfasoare profesia!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2016, 01:05 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Claudiu scrie:
Claudiu scrie:
Mircea,

iar o reparatie cu piese improvizate....ei bine eu nu sunt adeptul acestui lucru.Si asta din cateva motive.
Si ce spun acum se aplica si la ceasuri vintage......
Si atunci intreb...daca ai un Omega sau un Rolex,ai accepta o cheita neoriginala> Sau un ax balans care nu este original,iar ceasul sa mearga in parametri aproximativi??sau o roata rupta cu dinti adaugati,care mai da rateuri in mers ti-ar conveni>
......Si atunci,iti asumi aceste lucruri??



Iar ca o exemplificare a ceea ce am scris mai sus,dau aici un exemplu de "asa NU",cel putin asta este parerea mea.
Din nestiinta,sau pentru ca nu a avut de unde sa ia un ax balans original,un ceasornicar a facut aceste lucruri la un Atlantic...

A marit gaura de sprijin din blocul antisoc,atat la podul principal,cat si la podul balans.
A pilit podul furcii,pentru ca balansul a coborat prea jos...
A pilit podul balans,pentru ca spiralul nu a avut loc...
Si deasemenea a indoit in sus podul balansului.
Ceasul facea tic-tac,mergea la o amplitudine de cca 120 grade si foarte inconstant in precizie,care batea undeva intre +- 10 minute la zi.
Acum intrebarea care se pune este: A procedat corect?? Ca si rezultat final,ceasul a fost pus in mers.Costul??Un ceas care nu va mai fi ceas cu adevarat,decat cu costuri f.mari pentru client.
Alta intrebare...daca vine un ceas cu ub balans rupt,si nu ai ax balans,sau nu esti in stare sa faci unul decent,ce faci?? Asa cum a facut ceasornicarul de mai sus,sau pur si simplu refuzi reparatia,pe motiv ca nu ai piese??
Eu as refuza reparatia. Dar vine reversul.....cine va intelege ca de fapt ai facut un lucru bun? Clientul??/ In nici un caz.Caci se va duce la altul,care va face ceea ce a facut cel de mai sus,si va spune ca esti un ceasornicar nepriceput,ca celalalt a reparat ceasul.



Claudiu, aici ar fi citeva intrebari...
Daca respectivul cirpaci numit impropriu ceasornicar , adica ala care-i face totusi sa functioneze ceasul prin metoda improprie asa cum ai descris-o mai sus da garantie ...atunci e nasol pentru el. Pentru ca omul o sa fie pe capul lui din 2 in doua zile...Apoi cind se plictiseste de atitea drumuri facute degeaba poate-i si cere banii inapoi...si din nou nu-i bine, pentru ca ala care a facut improvizatia realizeaza ca a pierdut timpul si piesele respective. Astfel data viitoare probabil nu o sa mai procedeze asa.

Apoi vis-a-vis de globalizare si de realizarea unor produse care sa dureze cit mai putin , o sa va povestesc o chestie, sa vedeti pina unde se poate ajunge cu cercetarea.
Aici la mine in oras (Petrosani ) exista o facultate cu traditie, care are mai mult de 50 de ani .Chiar fostul Presedinte Emil Constantinescu aici a terminat facultatea de Geologie.
http://www.upet.ro/istoric/
Ei bine, datorita disparitiei multor activitati de pe plan local , necesitatea instruirii Inginerilor in domeniul Minelor a scazut considerabil. Printre cei care au cautat in alte parti locuri de munca au fost si Profesori. Unul dintre ei, a plecat in Italia fiind Profesor la o facultate din Bologna.
Sintem colegi la Retromobil, pentru ca are si dinsul o masina de epoca...
Mi-a povestit urmatorul lucru straniu aparent.
Acolo, in Italia , face cu studentii lui diferite cercetari tematice privind diferitele uzuri ale aparaturilor de uz casnic.
Printre care mi-a dat exemplu un banal uscator de par. Pe scurt, il lasa sa functioneze pina cind se arde, sau cedeaza diferite componente. Fiecare dintre aparaturile testate are o fisa tehnica. Acolo , dupa ce s-a distrus/ars aparatul este demontat si se studiaza fiecare componenta. Daca timpul de functionare este prea mare...cum sa va spun...colectorul motorasului, sau periile daca sint prea groase si au rezistat, ele trebuiesc facute mai subtiri...mai fragile.
Sa reziste cu putin peste cei trei ani acoperiti de perioada de garantie.
Da, asa se procedeaza. Lucrurile trebuiesc construite sa NU reziste. Daca rezista, oamenii nu mai cheltuiesc bani pe altele noi, economiile nu functioneaza, locurile de munca ...si uite asa, societatea de consum realizeaza ca nu mai beneficiaza de lucruri durabile.
La fel este si cu masinile, cu ceasurile, cu tot ce este construit recent.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2016, 19:16 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
gherghin nicolae scrie:
Claudiu scrie:
Claudiu scrie:
Mircea,

iar o reparatie cu piese improvizate....ei bine eu nu sunt adeptul acestui lucru.Si asta din cateva motive.
Si ce spun acum se aplica si la ceasuri vintage......
Si atunci intreb...daca ai un Omega sau un Rolex,ai accepta o cheita neoriginala> Sau un ax balans care nu este original,iar ceasul sa mearga in parametri aproximativi??sau o roata rupta cu dinti adaugati,care mai da rateuri in mers ti-ar conveni>
......Si atunci,iti asumi aceste lucruri??



Iar ca o exemplificare a ceea ce am scris mai sus,dau aici un exemplu de "asa NU",cel putin asta este parerea mea.
Din nestiinta,sau pentru ca nu a avut de unde sa ia un ax balans original,un ceasornicar a facut aceste lucruri la un Atlantic...

A marit gaura de sprijin din blocul antisoc,atat la podul principal,cat si la podul balans.
A pilit podul furcii,pentru ca balansul a coborat prea jos...
A pilit podul balans,pentru ca spiralul nu a avut loc...
Si deasemenea a indoit in sus podul balansului.
Ceasul facea tic-tac,mergea la o amplitudine de cca 120 grade si foarte inconstant in precizie,care batea undeva intre +- 10 minute la zi.
Acum intrebarea care se pune este: A procedat corect?? Ca si rezultat final,ceasul a fost pus in mers.Costul??Un ceas care nu va mai fi ceas cu adevarat,decat cu costuri f.mari pentru client.
Alta intrebare...daca vine un ceas cu ub balans rupt,si nu ai ax balans,sau nu esti in stare sa faci unul decent,ce faci?? Asa cum a facut ceasornicarul de mai sus,sau pur si simplu refuzi reparatia,pe motiv ca nu ai piese??
Eu as refuza reparatia. Dar vine reversul.....cine va intelege ca de fapt ai facut un lucru bun? Clientul??/ In nici un caz.Caci se va duce la altul,care va face ceea ce a facut cel de mai sus,si va spune ca esti un ceasornicar nepriceput,ca celalalt a reparat ceasul.



Claudiu, aici ar fi citeva intrebari...
Daca respectivul cirpaci numit impropriu ceasornicar , adica ala care-i face totusi sa functioneze ceasul prin metoda improprie asa cum ai descris-o mai sus da garantie ...atunci e nasol pentru el. Pentru ca omul o sa fie pe capul lui din 2 in doua zile...Apoi cind se plictiseste de atitea drumuri facute degeaba poate-i si cere banii inapoi...si din nou nu-i bine, pentru ca ala care a facut improvizatia realizeaza ca a pierdut timpul si piesele respective. Astfel data viitoare probabil nu o sa mai procedeze asa.



Ei,uite aici te inseli!!! Ceasornicarul respectiv este foarte mandru de realizarea lui! A facut ceasul sa ticaie! Si orice argument sau contraargument nu va functiona! Ca e si fudul!Si din pacate nu este doar unul,pe aici pe-acolo....

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2016, 23:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Legat de cele discutate eu stiu ca sunt unii ceasornicari batrani, mai bine zis nu mai sunt in viata, care bat balansul :?: sau fac la strung un nou ax de balans si tic tac ceasul.
Cat e adevar si cat e legenda ?
Eu nu am vazut si nu am vorbit personal cu un asemenea mester.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Feb 2016, 17:02 
Neconectat

Membru din: 08 Mai 2014, 14:53
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
As vrea sa imi prezint parerea, sper sa nu supar pe multi.

Consider ca sunt si exceptii la orice regula. De exemplu daca pentru client ceasul are valoare sentimentala dar nu va avea vreodata bugetul necesar inlocuirii balansului, iar el accepta si intelege ca nu va primi inapoi decat un lucru care face din cand tic-tac si in nici un caz nu va masura timpul in adevaratul sens al cuvantului. Va avea "un obiect de decor".

Problema este atunci cand se pretinde un pret "normal" pentru o aparenta "reparatie" - lucru pe care il consider inselatorie.

Si ar mai fi cazul unora ca mine care se joaca de placere, de anti-stres, de dragul de a ingenunchea noaptea dupa piese ratacite pe gresia din bucatarie - dar nu vor pretinde vreodata bani pentru asa ceva. Da, se vor lauda... dar eu zic ca toti ne laudam, mai mult sau mai putin.

@rubin: sunt sigur ca si Claudiu poate sa faca un ax de balans si nu numai, dar pentru pretul corect - care pentru unii, revin, poate parea exagerat.

Multumesc,
Bogdan

_________________
"Foarte bine" este dusmanul "Bine"-lui!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Feb 2016, 19:51 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Axe balans am facut destule,dealtfel la intalnire acesta este si subiectul prezentarii mele,Executia corecta a unui ax balans.dar nu despre asta este discutia.

Poate ai dreptate,matabog,dar partial.
Daca are valoare sentimentala,consider cu atat mai mult ca nu ruinezi ceasul de dragul de a face tic-tac.mai bine-l pui la conservat,iar cand ai ocazia sa-l faci cum trebuie,atunci o faci.

La faza cu cei ce "fac prin bucatarie" aceste lucrari,aici pot fi cat de cat deacord.De vina este si cel ce da ceasul acelei persoane,cat si cel ce face lucrari pe masa din bucatarie.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Feb 2016, 20:34 
Neconectat

Membru din: 08 Mai 2014, 14:53
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Ceasurile la care tin cu adevarat sau pe care le consider valoroase, le trimit la Ceasornicar. Faptul ca ma joc in bucatarie nu subliniaza decat nivelul la care surubaresc eu :)

Intr-adevar un ceasornicar nu ar trebui sa faca lucruri neortodoxe, pentru ca rezultatul final este de fapt cartea lor de vizita. Pe de alta parte, sunt destul de putin ceasornicari...


Legat de balans, poate reusiti sa filmati operatiunea, pe mine personal m-ar incanta nespus, gen: https://www.youtube.com/watch?v=jVgeg0RAov4


Cu respect,
Bogdan

_________________
"Foarte bine" este dusmanul "Bine"-lui!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2016, 19:58 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Va supun atentiei acum,un ceas cu un mecanism interesant,sincer sa fiu fiin primul de acest gen pe care l-am primit la reparat.
Si pe parcurs am sa va spun si ce este interesant.

Asa a venit la mine...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Si acum vine partea interesanta a lucrurilor....

toate rotile din partea de cronometru au danturi conice....

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Si cam asa arata la final...

Imagine

Imagine


Si acum cateva explicatii.
Aceste danturi conice,au dintii de dimensiuni infime,de ordinul sutimilor de mm,sa fiu sincer nu cred ca au o zecime de mm,ceea ce implica o precizie maxima in cuplarea dintre roti.Si daca intre pinionul si roata contoare de minute situatia este mai usoara,dat fiind vorba de cuplarea intre doar 2 roti,cand vine vorba de cuplarea intre roata secundara,pinionul intermediar si roata centrala secundara,lucrurile se complica putin.Pinionul dintre cele 2 roti,trebuie sa cupleze ferm pe ele,in permanenta.Dar daca luam in considerare bataile inerente ale celor 2 roti mentionate,acest lucru devine complicat,caci aceste roti este imposibil sa nu aiba bataie,dar dimensiunea dintilor nu accepta acest lucru.Asa ca a trebuit sa ma gandesc la o solutie ca aceste roti sa fie permanent cuplate la pinionul dintre ele,indiferent de bataile rotilor.
Am gasit aceasta solutie,iar acum ceasul/cronometrul functioneaza fara probleme.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2016, 20:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Delicata problema asta cu dantura conica, se percep cote f. stranse intre angrenaje, mult de munca!

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2016, 21:06 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
O problema oarecum asemanatoare dar mai usor de rezolvat (nu era vorba de dantura conica ci de o dantura foarte fina deteriorata) am intanit aici:
viewtopic.php?f=12&t=30529&p=197927&hilit=Auricoste#p197927


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2016, 21:18 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Alex,da stiu postarea aceea.Dar situatia danturilor conice difera complet,principiile de angrenare sunt cu totul altele fata de rotile clasice.La cronografele cu danturi clasice,exista posibilitatea reglarii adancimii angrenajului din pivotii excentrici de la capetele parghiilor.Bataile rotilor in plan de ordinul sutimilor nu sunt asa tragice-si datorita dimensiunii mai mari a dintilor-ovalitatea este deasemenea mai usor de gestionat datorita parghiilor mentionate.
La angrenajele conice cu danturi de aceste dimensiuni ca cele prezentate,sunt mult mai greu de gestionat. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2016, 21:22 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
E cat se poate de clar. Bataia rotilor se datora jocului in lagare sau erau axele deformate?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2016, 21:26 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
cand am spus de bataie,m-am referit la bataie in plan.Am indreptat rotile cat de mult am putut,dar la un moment dat tot am fost in situatia in care in anumite zone pur si simplu roata centrala secundara se invartea liber fara a cupla cu pinionul intermediar.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2016, 22:29 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Sunt curios de solutia aleasa.ne puteti spune?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2016, 23:37 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Cred ca aici e solutia, la arculetul asta sau la axul rotii care le angreneaza pe cele doua

Imagine

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 506 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 34  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România