Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Buna ziua,
Sunt nou pe forum - am devenit membru datorita faptului ca se gasesc multe articole interesante, sfaturi pertinente, etc.
Am urmatoarea rugaminte:
Vrea sa cumpar un 'dress watch'.
Ca buget, prestigiul firmei, studiu din div. materiale, am ajuns la doua posibilitati:
A. Audemars Piguet, Jules Audemars Extra Thin, ref. 15180OR.00A102CR.01
B. A. Lange und Sohne, Saxonia Thin, ref. 211.032
Ambele sunt rose gold; AP are deja 'folding buckle' si cureaua neagra, la A. L & S trebuie sa le inlocuiesc la magazin (acestea sunt preferintele mele - rose gold, cu folding buckle si curea neagra).
Pretul e similar , approx. 25,000 CHF - sa zicem 20,000 Euro.
Am vorbit la AP, inclina sa imi dea un discount; la boutique-ul A. L & S nu am vorbit inca - de fact nu au magazin dedicat, este Les Ambassadeurs, care e retailer autorizat de mai multe brand-uri.
(este vorba de Geneva).
Sunt in schimb urmatoarele diferente:
1. - Ca firma - am inteles ca desi A. L & S a inceput activitatea in 1994, sunt la nivelul de top in manufactura - se spune ca ar fi un quartet de top - PP, AP, VC si A. L & S.
2. - Din cate reiese (nu sunt specialist, sau foarte cunoscator) - se pare ca A. L & S este mai de prestigiu (daca se poate spune asa) decat AP - ma intereseaza pentru cum apare la intalniri business high level.
3. - Calibrul 2120 de la AP este mai subtire 2.45 fata de 2.60 mm - dar nu cred ca ar conta, din moment ce Saxonia Thin este cu 1 mm aprox. mai subtire decat AP!
4. - In schimb, AP are mai multe rubine - 36, fata de 21 la Saxonia si parti componente - 212, fata de 167 la Saxonia. Este important?
5. Frecventa de oscilatie este in schimb mai mare la Saxonia, 21,600 fata de AP, 19,800.
Cat este se important?
6. Saxonia este in fata la rezerva de putere - 72 h fata de 40 h la AP (care oricum este mult, pentru grosimea calibrului 2120).
Va rog sfatuiti-ma pe care sa il aleg.
Conteaza mai mult nr. de rubine si de piese, sau rezerva de timp...
In plus, AP are un cadran 'guilloche' tridimensional, care arata foarte bine.
In alta ordine de idei, mai este si Vacheron Constantin Patrimony Traditionelle Autom. ref. 43075/000R,
dar are mai putine piese - 144 fata de 212 la AP, si o grosime mai mare; este bazat pe acelasi calibru, de la JlC, 2120 - care este exclusiv utilizat de AP, si atunci VC a dezvoltat 1120.
Mai este si VC Patrimony Contemporaine Date Autom. ref. 85180/000J, calibrul 2450 SC (cred ca este mai scump).
Multumesc,
Adrian
Sunt nou pe forum - am devenit membru datorita faptului ca se gasesc multe articole interesante, sfaturi pertinente, etc.
Am urmatoarea rugaminte:
Vrea sa cumpar un 'dress watch'.
Ca buget, prestigiul firmei, studiu din div. materiale, am ajuns la doua posibilitati:
A. Audemars Piguet, Jules Audemars Extra Thin, ref. 15180OR.00A102CR.01
B. A. Lange und Sohne, Saxonia Thin, ref. 211.032
Ambele sunt rose gold; AP are deja 'folding buckle' si cureaua neagra, la A. L & S trebuie sa le inlocuiesc la magazin (acestea sunt preferintele mele - rose gold, cu folding buckle si curea neagra).
Pretul e similar , approx. 25,000 CHF - sa zicem 20,000 Euro.
Am vorbit la AP, inclina sa imi dea un discount; la boutique-ul A. L & S nu am vorbit inca - de fact nu au magazin dedicat, este Les Ambassadeurs, care e retailer autorizat de mai multe brand-uri.
(este vorba de Geneva).
Sunt in schimb urmatoarele diferente:
1. - Ca firma - am inteles ca desi A. L & S a inceput activitatea in 1994, sunt la nivelul de top in manufactura - se spune ca ar fi un quartet de top - PP, AP, VC si A. L & S.
2. - Din cate reiese (nu sunt specialist, sau foarte cunoscator) - se pare ca A. L & S este mai de prestigiu (daca se poate spune asa) decat AP - ma intereseaza pentru cum apare la intalniri business high level.
3. - Calibrul 2120 de la AP este mai subtire 2.45 fata de 2.60 mm - dar nu cred ca ar conta, din moment ce Saxonia Thin este cu 1 mm aprox. mai subtire decat AP!
4. - In schimb, AP are mai multe rubine - 36, fata de 21 la Saxonia si parti componente - 212, fata de 167 la Saxonia. Este important?
5. Frecventa de oscilatie este in schimb mai mare la Saxonia, 21,600 fata de AP, 19,800.
Cat este se important?
6. Saxonia este in fata la rezerva de putere - 72 h fata de 40 h la AP (care oricum este mult, pentru grosimea calibrului 2120).
Va rog sfatuiti-ma pe care sa il aleg.
Conteaza mai mult nr. de rubine si de piese, sau rezerva de timp...
In plus, AP are un cadran 'guilloche' tridimensional, care arata foarte bine.
In alta ordine de idei, mai este si Vacheron Constantin Patrimony Traditionelle Autom. ref. 43075/000R,
dar are mai putine piese - 144 fata de 212 la AP, si o grosime mai mare; este bazat pe acelasi calibru, de la JlC, 2120 - care este exclusiv utilizat de AP, si atunci VC a dezvoltat 1120.
Mai este si VC Patrimony Contemporaine Date Autom. ref. 85180/000J, calibrul 2450 SC (cred ca este mai scump).
Multumesc,
Adrian
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Wow! Interesant!
Deocamdata ma abtin, las colegilor placerea "sfatului" detaliat.
Comentez doar asta:
"Conteaza mai mult nr. de rubine si de piese, sau rezerva de timp..."
Rezerva de timp/ putere e mai importanta. Nr. de rubine nu (prea) conteaza ... chiar daca sunt functionale. La nivelul acesta nimeni nu pune un rubin in plus (ce sa mai zic de unul in minus!) doar de dragul de a spune ca ceasul produs de ei are mai multe rubine decat concurenta ...
Nr. de piese conteaza: cu cat mai putine (pentru finctii similare) cu atat mai usor de servisat. Dar si mai greu de realizat.
... si asta:
Prestigiu? AP are o lunga istorie ... DAR ALS vine puternic din urma ... unele guri spun ca sunt peste PP ...
Ambele vor face furori in mediul business, deci ... ambele ar fi alegeri absolut OK, asa ca alegeti ce va place (subiectiv) mai mult ...
Alegere inspirata si cumparaturi cu spor!
Deocamdata ma abtin, las colegilor placerea "sfatului" detaliat.
Comentez doar asta:
"Conteaza mai mult nr. de rubine si de piese, sau rezerva de timp..."
Rezerva de timp/ putere e mai importanta. Nr. de rubine nu (prea) conteaza ... chiar daca sunt functionale. La nivelul acesta nimeni nu pune un rubin in plus (ce sa mai zic de unul in minus!) doar de dragul de a spune ca ceasul produs de ei are mai multe rubine decat concurenta ...
Nr. de piese conteaza: cu cat mai putine (pentru finctii similare) cu atat mai usor de servisat. Dar si mai greu de realizat.
... si asta:
Prestigiu? AP are o lunga istorie ... DAR ALS vine puternic din urma ... unele guri spun ca sunt peste PP ...
Ambele vor face furori in mediul business, deci ... ambele ar fi alegeri absolut OK, asa ca alegeti ce va place (subiectiv) mai mult ...
Alegere inspirata si cumparaturi cu spor!
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Jules Audemars Extra Thin - parerea mea 
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Din cate stiu eu, exista o diferenta majora intre cele doua. AP este automatic, iar L.S. este cu armare manuala. Si numai pentru asta as alege A.P. Subiectiv, dar adevarat. 

Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
AP 2120 are la baza JLC.
Folosit si de V&C si PP si asa cum se spune in linkul urmator, este singurul calibru folosit de "Trinitatea" PP, VC, AP ... - http://people.timezone.com/library/horo ... 0396906210 . Oare de ce?
Un mecanism ultra-fiabil (lansat in 1967) ... mi-l doresc, am ratat ocazia sa-l cumpar chiar intr-un AP
. Este exclusivist.
Numai ca acest "Triumvirat" a fost spart in ultima vreme de AL&S. Adica s-au 'infiltrat' in liga superioara ce a devenit "Quadrumvirat" (ce s-ar face unii insa fara ebauche-urile de la JLC sau FP? desigur ca au si in-house ...)
Dar - asa cum a subliniat Claudiu - vorbim de automatic versus mecanic ...
Sugestie: le luati pe ambele de pe piata gri la pretul de unul singur la "retail"!
AL&S http://www.watch-superior.com/211.032-11707.html
Sfat: inchideti ochii si spuneti care va place cel mai mult.
Nu luati ce ne place noua ... Ceasurile sunt EGALE!
Folosit si de V&C si PP si asa cum se spune in linkul urmator, este singurul calibru folosit de "Trinitatea" PP, VC, AP ... - http://people.timezone.com/library/horo ... 0396906210 . Oare de ce?
Un mecanism ultra-fiabil (lansat in 1967) ... mi-l doresc, am ratat ocazia sa-l cumpar chiar intr-un AP
Numai ca acest "Triumvirat" a fost spart in ultima vreme de AL&S. Adica s-au 'infiltrat' in liga superioara ce a devenit "Quadrumvirat" (ce s-ar face unii insa fara ebauche-urile de la JLC sau FP? desigur ca au si in-house ...)
Dar - asa cum a subliniat Claudiu - vorbim de automatic versus mecanic ...
Sugestie: le luati pe ambele de pe piata gri la pretul de unul singur la "retail"!
AL&S http://www.watch-superior.com/211.032-11707.html
Sfat: inchideti ochii si spuneti care va place cel mai mult.
Nu luati ce ne place noua ... Ceasurile sunt EGALE!
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Din experienta spun ca AL&S este mult mai exclusivist, chiar daca AP e in liga superioara mult mai usor se gasesc la vanzare decat AL&S. Vacheron e in cadere zic eu (si nu numai), pierd teren, chiar si a JLC care vine tare din urma. Vacheron are istorie de pedigree dar noii veniti au ambitia si exclusivitatea.
Eu as merge fara sa clipesc pe AL&S.
Eu as merge fara sa clipesc pe AL&S.
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Strict între cele două, aş opta pentru ALS.
Rezerva de putere nu prea are rost să o comparăm pentru că şi calibrele sunt diferite, armare manuală vs. armare automată.
Diferenţa de frecvenţă nu este mare. În teorie, o frecvenţă mai ridicată ar asigura o precizie mai mare, iar o frecvenţă mai scăzută implică uzuri mai mici, deci probleme de servisare mai mici, intervale de servisare mai generoase. Dar fiindcă vorbim de manufacturi care nu se joacă deloc cu produsele lor, observaţiile de mai sus rămân mai degrabă strict teoretice, ambele ceasuri cu siguranţă vor avea o precizie excelentă şi vor necesita o servisare periodică atentă.
De dragul diversităţii, aruncaţi un ochi şi pe aici, poate vă va atrage atenţia în mod deosebit vreo piesă:
http://www.h-moser.com/en
Rezerva de putere nu prea are rost să o comparăm pentru că şi calibrele sunt diferite, armare manuală vs. armare automată.
Diferenţa de frecvenţă nu este mare. În teorie, o frecvenţă mai ridicată ar asigura o precizie mai mare, iar o frecvenţă mai scăzută implică uzuri mai mici, deci probleme de servisare mai mici, intervale de servisare mai generoase. Dar fiindcă vorbim de manufacturi care nu se joacă deloc cu produsele lor, observaţiile de mai sus rămân mai degrabă strict teoretice, ambele ceasuri cu siguranţă vor avea o precizie excelentă şi vor necesita o servisare periodică atentă.
De dragul diversităţii, aruncaţi un ochi şi pe aici, poate vă va atrage atenţia în mod deosebit vreo piesă:
http://www.h-moser.com/en
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
La fel si eu.Razvee scrie:Strict între cele două, aş opta pentru ALS.
AR1070-56E
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Chiar daca AP s-a dovedit a fi durabil, un mecanism este cu atat mai fiabil cu cat are mai putine piese in miscare. Diferenta de frecventa nu este atat de mare incat sa fie relevanta iar absenta armarii automate va garanta intervale de service mai largi.
Si la urma urmei armarea mecanica are si ea farmecul ei.
Si la urma urmei armarea mecanica are si ea farmecul ei.
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Nu vreau sa complic decizia finala, insa merita atentia si Piaget Altiplano, cel mai subtire automat:
http://en.piaget.com/watches/white-gold ... h-g0a35130
http://en.piaget.com/watches/white-gold ... h-g0a35130
- otvos-bruno
- Mesaje: 1816
- Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
- Localitate: Timisoara
- Contact:
Re: Audemars Piguet sau A. Lange & Sohne?
Amandoua sunt brand-uri de exceptie in lumea orologera si nu veti face o alegere gresita,indiferent de alegere
Poate ceva de la Breguet?
Poate ceva de la Breguet?
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/
"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci
"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci




