Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 03:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Filet coronita citizen
MesajScris: 29 Oct 2015, 19:57 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2014, 12:20
Mesaje: 115
Bună seara.Azi mi-am cumpărat un citizen ny0054 și am observat târziu ca are problemă la filetul de la coroniță.Se infiltrează foarte puțin.Am mai citit pe acest forum și am mai văzut pe cineva cu aceeași problemă la același ceas.Am auzit ca se poate remedia problema și aș vrea să stiu cât m-ar costa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 12:44 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Este greu de estimat cat costa.Poate fi o operatiune simpla,sau poate necesita schimbarea completa a sistemului.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 12:47 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
De unde ati cumparat ceasul?...asta daca este nou.
Sau de la cine?...daca este SH (precizati vanzatorul,am asa impresia ca este un tepar)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 14:48 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2014, 12:20
Mesaje: 115
Ceasul este SH si a fost cumparat cu 420lei de la un tip din Pitesti pe nume Misu.Mai are si alte ceasuri la vanzare http://olx.ro/oferte/user/9s34/ .Cand m-am intalnit cu el sa vad ceasul nu mi-am dat seama ca nu se insurubeaza prea bine coronita.L-am sunat dupa 2ore dupa ce am observat ca am fost pacalit dar vanzatorul a dat vina pe mine ca nu am stiut eu sa infiletez coronita.Acum nu stiu ce sa fac sa il duc la un ceasornicar pe aici prin Pitesti sa vad daca poate sa ii faca ceva?Stie cineva un ceasornicar bun prin Pitesti?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 15:12 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Auleu....era din Pitesti! Celebrul ,, nasul" ....foloseste o multime de conturi pe OLX si CDM.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 18:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Mai 2009, 21:39
Mesaje: 97
salut
asa cum a spus si Claudiu, poate sa fie o treaba simpla, sau una complicata. daca ai norocul ca stanga sa fie stramba si se paote indrepta cu atentie...se va infileta din nou (eu am avut o problema cu un ceas care s a rezolvat in felul acesta) dar am avut o alta la care a trebuit sa comand piese pt a putea remedia..
bafta


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 20:20 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2014, 12:20
Mesaje: 115
Cum adică "stânga să fie strâmba". Doar coroniță cred ca nu mai are filet.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 21:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Mai 2009, 21:39
Mesaje: 97
eduard scrie:
Cum adică "stânga să fie strâmba". Doar coroniță cred ca nu mai are filet.


nu sunt de meserie ceasornicar dar, repet am avut un ceas care avea axul de care are remontoirul atasat stramb si nu se mai infileta in filetul din carcasa...se prinde stanga respectiva intr un dispozitiv si cu noroc si indemanare daca nu este foarte indoita se poate indrepta. altfel...este o bucsa care este ambutisata in carcasa care are filet extern si se scoate inlocuindu se cu una originala sau generica, impreuna cu remontoirul.
eu am cumparat tot de la cineva din Pitesti un ceas Mido pe care am dat 600 de Euro iar acum astept sa l repar neputand sa l port pentru ca risc sa i fac mai mari stricaciuni (deja este aburit de la vechiul proprietar) Am comandat piesele originale de la B&B care ma vor costa 400 lei +manopera...invatare de minte ..eu am deschis un topic in care reclamam calitatea indoielnica a vanzatorului care ironic si mie mi a adus aceleasi argumente ca nu stiu sa infiletez un remontoir si ca eu l as fi defectat :lol:
ce sa zic? o fi Pitestiul plin de "tepari" sau este una si aceeasi persoana de la care am cumparat si eu, care dupa cate vad vinde nestingherit pe CSDM ( am deschis link ul dar numele si nr de mobil nu mi spun mare lucru...poate ca o avea mai multe conturi sau poate pura coincidenta)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 21:29 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Se pare ca este Pitestiul plin de tepari :D :D :D
@calin gabi,te rog sa ma scuzi,stiu ca esti din Pitesti.Se pare ca pe individ il cheama Stanciu Marius Florentin si are o multime de conturi..... nasul si maslinosu sunt doar cateva.Se pare ca trimite colete si prin intermediul altor persoane.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 22:20 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2014, 12:20
Mesaje: 115
Filetul de la carcasă pare ok.Nu siu coroniță cum e.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 22:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Mai 2009, 21:39
Mesaje: 97
eduard scrie:
Filetul de la carcasă pare ok.Nu siu coroniță cum e.

salut

asta este... acum ca l ai luat si presupun ca erai nerabdator sa l porti, trebuie sa l repari, recomandarea mea este sa iei datele de contact ale administratorului forumului Claudiu care de fapt ti a si postat un raspuns,( un ceasornicar cu experienta) si sa i trimiti un mp . dupa care daca accepta sa ti faca reparatia il trimiti la Arad ceasul si cand ii vine randul ti l repara fara probleme. imho


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 22:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Mai 2009, 21:39
Mesaje: 97
seba scrie:
Se pare ca este Pitestiul plin de tepari :D :D :D
@calin gabi,te rog sa ma scuzi,stiu ca esti din Pitesti.Se pare ca pe individ il cheama Stanciu Marius Florentin si are o multime de conturi..... nasul si maslinosu sunt doar cateva.Se pare ca trimite colete si prin intermediul altor persoane.

salut

ce informatii precise ai sa asociezi numele Stanciu M F cu userul nasu? sau maslinosul? mie persoana care mi a vandut ceasul, Mihai(asa s-a recomandat si user nasu, 0742167484) mi a spus ca este dispus sa se intalneasca cu mine sa mi dovedeasca ca nu este S.M.F
ar fi si culmea sa fie..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 01 Noi 2015, 23:09 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Sincer...respectivul ar putea sa ma dea in judecata pentru defaimare,ca informatii precise nu am :D ca ar fi el.......
Dar umbla asa un zvon....ca cica el ar fi.
Apropos de patania colegului,parca am mai auzit undeva povestea cu Citizen-ul cu filetul stricat (daca nu ma insel tot aici pe forum).Se pare ca initial ceasul a fost vandut de nasul/maslinosu,iar @eduard a recumparat ceasul de la Misu.....
Apropos,am vrut sa fac un schimb cu el si am renuntat cand am vazut ca pozele erau de pe WUS....Iar la telefon mi-a lasat impresia unuia cu texte pregatite dinainte.......


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 02 Noi 2015, 11:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
@Alevian - ce bine era daca domnul Nasu accepta sa se intalneasca cu tine si sa iti dea banii inapoi pe ceas, pt ca ce a facut el este o teapa. Dar se pare ca tie iti convine aceasta situatie de fapt si esti foarte multumit de el.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Filet coronita citizen
MesajScris: 02 Noi 2015, 17:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Mai 2009, 21:39
Mesaje: 97
florinake scrie:
@Alevian - ce bine era daca domnul Nasu accepta sa se intalneasca cu tine si sa iti dea banii inapoi pe ceas, pt ca ce a facut el este o teapa. Dar se pare ca tie iti convine aceasta situatie de fapt si esti foarte multumit de el.


nu vroia sa se intalneasca cu mine ca sa mi returneze banii in niciun caz....nu a reiesit asta din cele relatate de mine
am spus ca se intalnea pt ca sa mi dovedeasca ca nu este cel pe care l am acuzat a fi.
nu s a aratat interesat sa mi returneze banii si nici sa mi ofere un alt ceas pe care l avea la vanzare, asa ca nu pot sa spun ca mi a convenit...daca o consideri tu o afacere esti gata sa mi oferi banii pe care i am platit
+ reparatia? sigur ca nu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România