Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 16:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Neofalina si balansul
MesajScris: 13 Sep 2018, 00:38 
Neconectat

Membru din: 19 Aug 2016, 19:01
Mesaje: 130
Localitate: Craiova
As vrea sa stiu si eu daca statul in neofalina a balansului (circa 1 zi) poate influenta cu ceva lipirea spiralului (a spirelor intre ele). Nu stiu ce sa mai cred, la unele ceasuri nu se lipesc spirele iar la altele da. Dupa ce scot balansul din neofalina il pun pe un servetel si il suflu bine pe ambele parti. Problema este ca eu fac un ceas in mai multe zile datorita lipsei de timp. Intr-o zi il desfac si il pun in neofalina, in a 2a zi curat componentele si poate peste 1 saptamana il montez si il ung. Sa influenteze cu ceva ca sta balansul nemontat o saptamana sau mai mult dupa ce l-am curatat, sau sa aplic o alta metoda (sa bag balansul in neofalina in ziua cand montez si lubrifiez ceasul ?).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Neofalina si balansul
MesajScris: 13 Sep 2018, 17:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Nu are nici o influenta negativa neofalina, se usuca in cateva secunde, grija la lubrefiere sa nu atingi de spire, sau verifici alinierea lor dupa montaj, e posibil sa mai departezi putin prima spira.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Neofalina si balansul
MesajScris: 13 Sep 2018, 19:09 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Se recomanda a se folosi neofalina cu larghete. La cantitati mici, solutia formata din resturile de ulei vechi dizolvat in neofalina va determina (dupa evaporarea neofalinei) depunerea unui strat uniform de ulei chiar si acolo unde acesta nu are ce cauta (de ex pe spirele balansului).
Cel mai bine e sa spalati mecanismul de cel putin 2 ori sau si mai bine sa demontati mecanismul si sa spalati individual piesele.
Succes.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Neofalina si balansul
MesajScris: 13 Sep 2018, 21:40 
Neconectat

Membru din: 19 Aug 2016, 19:01
Mesaje: 130
Localitate: Craiova
Multumesc mult pentru raspunsuri


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România