Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 00:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Implementări ETA Unitas 6498
MesajScris: 29 Apr 2017, 12:32 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2017, 01:11
Mesaje: 15
1. Stowa MO Ø41 x 12 mm
2. Tourby MS Ø42 x 11 mm
3. Nomos Tangente Ø37,5 x 6.65 mm
4. Laco Classics Ø40 x 8,5 mm

Vis-a-vis de mecanisme:
1 și 2. 6498-1 (Tourby nu specifică în clar acest lucru, dar de el este vorba). Cel de la Stowa este frumos lucrat, are reglaj fin tip ''gât de lebădă''. Se pare că mecanismul furnizat de Tourby este fără ''gât de lebădă''. Practic, cât de important este acest aspect?
3. Nomos Alpha. Întrebare de profan: exceptând dimensiunile mult mai reduse, care sunt plusurile față de 6498-1? Reglaje, precizie?
4. 2804-2 este altceva, nu prea îmi doream ceas cu dată. Citisem pe undeva că e mai sensibil și necesită o servisare mai atentă decât 6498-1. E adevărat?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementări ETA Unitas 6498
MesajScris: 03 Mai 2017, 15:22 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Sunt multe de spus despre toate, însă colegii au dreptate - trebuie mai întâi să vă hotărâți la un tip de ceas și un diametru. Între 37cm și 42 e o diferență considerabilă.

1. Swan neck oferă un avantaj la reglare, e mai fină. În plus, arată bine, e o plăcere pentru ochi. Nu e însă un criteriu pe care să-l iau în calcul în sine. E mai mult un indiciu că întregul ceas e lucrat bine, cu migală și atenție.

2. Nomos alpha este de fapt un ETA/Peseux 7001, cu foarte mici modificări (tipicul 3/4 plate, de exemplu, specific manufacturilor germane). Între acesta și 6498 sunt diferențe semnificative. Unitas-ul a fost inițial un mecanism gândit pentru ceasuri de buzunar (de aici și dimensiunile mai mari). 7001 are avantajul că este mult mai subțire, se pretează mai bine la ceasuri de mână elegante. Ambele sunt robuste, relativ simple și ușor de servisat.

3. Orice complicație (iar data e o complicație) complică servisarea. Principiul e simplu - mai multe piese în mișcare, mai multe fricțiuni, mai multe șanse să se strice ceva. Diferențele însă nu sunt foarte mari între 2804 și celelalte.

Revin cu recomandarea mea, cred că a trecut neobservată:
https://www.muehle-glashuette.de/en/wri ... andaufzug/

Este un ceas „navy“, limbi frumoase, preț bun, calibru in-house (față de toate celelalte opțiuni listate de dvs).

Succes.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementări ETA Unitas 6498
MesajScris: 03 Mai 2017, 18:39 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Poate simplific prea tare lucrurile, insa eu am un pic de reticenta (nu chiar empirica, mai degraba bazata pe perceptie) vizavi de mecanismele in house aparute, sa zicem, in ultimii 10 ani. Marea loc majoritate au fost inventate pentru a suplini blocada instituita de ETA. Nu sunt ceva generate organic/ proactiv de nevoia de a creste, de a dezvolta ceva nou, ci reactiv - pentru a supravietui ca producator de ceasuri.

Ideea este ca peste 2, 5 sau 7 ani, ceasul are nevoie de revizie, de reparatii etc. Si aici apar trei probleme:
1. nu prea se stiu deficientele de proiectare a noilor mecanisme (Claudiu spunea ca sunt probleme la rotorul de la Omega 8500. Si este OMEGA, nu Jian Lian. Acum vad ca in seria noua de Planet Ocean, nu se mai foloseste 8500, ci 8900 parca).
2. Nu se stie daca producatorul va mai exista pe viitor;
3. Nu se prea stie ce politica & preturi de servisare/piese catre ceasornicari terti are producatorul.

Ceasul recomandat de Razvee este absolut superb, din toate punctele de vedere, peste Stowa sau Turby.
Dar eu intreb: Ce se intampla daca la revizie trebuie schimbata o rotita, doua, trei, o garnitura si cheita?
Esti obligat sa-l trimiti la producator si sa astepti si sa platesti naiba stie cat. Nu prea cred ca ar putea Claudiu sa-l repare.

Exemplul meu personal: mi s-au aprins calcaiele dupa Perrelet. Insa am preferat un mecanism ETA modificat bazat pe 2892 decat un in-house pur (care arata si cam vulnerabil). I-am rugat pe cei de la Perrelet sa-mi comunice un cod si un pret pentru o curea/bratara alternativa si mi-au raspuns dupa 3 saptamani, dupa ce am revenit tot eu cu un mail. As fi vrut oare sa-mi serviseze Perrelet ceasul, cand ei nu sunt in stare sa raspunda la o intrebare banala in 3 saptamani? Cureaua costa 280 de euro, oare cat costa revizia sau o eventuala reparatie?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementări ETA Unitas 6498
MesajScris: 06 Mai 2017, 16:39 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2017, 01:11
Mesaje: 15
În principiu şi eu aş prefera mecanismele ETA, cel puțin dpdv service, preț, etc. Din ce cunosc până acum, Stowa par cel mai ok dpdv raport pret/calitate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementări ETA Unitas 6498
MesajScris: 10 Mai 2017, 11:32 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
cataradoi scrie:
Am insa cateva 6497/6498. Dintre acestea, va asigur ca Jeanrichard https://watchestobuy.com/shop/jeanrichardblack-htm/ si Frederique Constant https://www.youtube.com/watch?v=2y_RQT-275k sunt absolut senzationale. Au margini rotunjite si intra fara probleme sub camasa.


Subscriu si eu la ce spune cataradoi; cu un plus pentru JeanRichard.
viewtopic.php?f=5&t=19205&p=233786&hilit=jeanrichard+6497#p233786

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementări ETA Unitas 6498
MesajScris: 23 Mai 2017, 11:40 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2017, 01:11
Mesaje: 15
Am gasit recent niste ceasuri Jacques Etoile seria Metropolis cu secundar central cu mecanism Unitas 6300. Imi plac si dpdv estetic. Ce ziceti de varianta asta (firma, mecanism)?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementări ETA Unitas 6498
MesajScris: 23 Mai 2017, 16:44 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2017, 01:11
Mesaje: 15
Un link la Jacques Etoile seria Metropolis:
http://swisstime.co/en/metropolis/?action=12&cat=566


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementări ETA Unitas 6498
MesajScris: 23 Mai 2017, 17:29 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Cristian.Turc scrie:
Am gasit recent niste ceasuri Jacques Etoile seria Metropolis cu secundar central cu mecanism Unitas 6300. Imi plac si dpdv estetic. Ce ziceti de varianta asta (firma, mecanism)?


Eu zic ca la 1700 Euro e cam scump. Mai ales daca il compari cu Chr. Ward ...

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România