Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 30 Iun 2017, 12:06 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
flexibil29 scrie:
.......sa stii ca nici asta nu e plina http://forum.tz-uk.com/showthread.php?3 ... g-bracelet

N-or fi zalele pline dar au o cu totul alta consistenta. Comparati grosimea materialului utilizat si mai reflectati.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 12:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Alexvintage scrie:
flexibil29 scrie:
.......sa stii ca nici asta nu e plina http://forum.tz-uk.com/showthread.php?3 ... g-bracelet

N-or fi zalele pline dar au o cu totul alta consistenta. Comparati grosimea materialului utilizat si mai reflectati.

Despre ce vorbiti , cu ce sa compar grosimea materialului ? Sa compar grosimea materialului utilizat la bratara “rivet on top “ cu grosimea materialului la bratara “ folded link “ ? :lol: . Faceti comparatie intre grosimile bratarilor in cauza si mai reflectati . Luati in calcul atat faptul ca sunt modele diferite cat si faptul ca pot fi realizate la intervale de timp diferite. Poza atasata este din link-ul prezentat de Mircea , dar va rog ......., nu-mi spuneti ca si alea sunt fake :lol:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 12:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
user scrie:
ok. posibil sa ma insel eu.

scrisul patented and registered e diferit - la original literele sunt clare si cu distanta intre ele...
https://www.chrono-shop.net/en/bands-br ... &results=1

din ce vad in poze pare ca scurtarea bratarii se face prin desfacerea zalelor - motiv pentru care multe au zalele deformate.

Acesta este scrisul de pe bratara mea , faceti comparatie cu originalul prezentat de dvs. Verificati pozitia literelor in raport cu celelalte , forma acestora care este foarte importanta cat si marimea . Daca gasiti ceva in neregula adaugati concret comentarii , nu mai presupuneti fara sa va documentati asa cum ati facut si cu suruburile :D

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 13:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Zar scrie:
Studiați atent Rolex și coroana specifica - pe interiorul basculei, inadmisibil stantat pt. o marca scumpa.

V-am promis cateva poze mai detaliate si vreau sa fac cateva precizari . La toate bratarile din acea perioada daca va uitati atent embosarea pe lama de langa clasp este mult mai neclara decat cea de pe lama alaturata . Pentru a va convinge incercati sa gasiti alte bratari cu referinta asemanatoare si care credeti sa sunt originale , uitati-va atent si veti observa la toate aceeasi problema . Va recomand sa studiati pozele din link-ul cu bratara prezentata de user ca sa nu mai dau eu alte exemple https://www.chrono-shop.net/en/bands-br ... &results=1 . Opinia mea este ca embosarea se face o singura data pe ambele lame suprapuse si de aici rezulta imaginea mai neclara pe ultima lama . Tind sa cred lucrul acesta fiindca in mod curios in ciuda faptului ca pe fata scrisul Rolex este estompat pe revers intotdeauna scrisul este cat se poate de clar ( inca o data subliniez sa studiati mai multe poze atat cu fata cat si cu reversul lamelor . Va postez cateva din pozele mele :
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 13:31 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cred ca cel mai bine e sa postezi pe rolexfoum. acolo vei gasi oameni mult mai specializati decat noi.
sau te duci cu ea la un ceasornicar care are de-a face cu rolex. e relativ usor de determinat daca te uiti cu atentie.


daca tot discutam, de unde ai luat-o si cat ai dat pe ea? astea sunt detalii edificatoare intr-o oarecare masura..... cine ti-a vandut-o a dat-o ca originala? ebay?


PS: cititi cu incredere linkul ala pus de mine. e f informativ. multe chestii postate aici eronat isi gasesc raspunsul acolo.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 13:44 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
E ok bratara, flexibil. E trecuta prin multe, da-i.....ok.

Acuma....spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 13:47 
Neconectat

Membru din: 20 Mar 2010, 02:05
Mesaje: 358
Hai ca postez si eu " falsul " meu. Ma repet : chiar imi pare rau ca nu pot sa o pozez in detaliu pentru a vedea ca a mea e identica cu aceasta. Tin sa precizez ca intr-adevar se scurteaza prin desfacerea zalelor si nu este o bratara extraordinara din punct de vedere al calitatii.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 14:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Ținând cont de perioada căreia îi aparține, sunt mai multe indicii că ar fi originală decât că ar fi falsă.

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 16:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
valentin1234 scrie:
E ok bratara, flexibil. E trecuta prin multe, da-i.....ok.

Acuma....spor!

Multumesc Valentin pentru opinie . Eu sunt convins ca este originala , dar.........am zis sa vad si ce spun colegii romani . Pacat ca “ai nostrii “ , unii dintre ei au parca o tendinta involuntara de a duce lucrurile spre negativism din start fara a analiza mai intai problema. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 16:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Supliciu te rog eu mult , nu mai afirma ca a ta este identica cu asta fiindca vor zice colegii ca ne-am vorbit sa adunam falsurile :lol: :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 16:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Mircea scrie:
cred ca cel mai bine e sa postezi pe rolexfoum. acolo vei gasi oameni mult mai specializati decat noi.
sau te duci cu ea la un ceasornicar care are de-a face cu rolex. e relativ usor de determinat daca te uiti cu atentie.


daca tot discutam, de unde ai luat-o si cat ai dat pe ea? astea sunt detalii edificatoare intr-o oarecare masura..... cine ti-a vandut-o a dat-o ca originala? ebay?


PS: cititi cu incredere linkul ala pus de mine. e f informativ. multe chestii postate aici eronat isi gasesc raspunsul acolo.

Mircea , nu are rost sa ma duc cu ea niciunde . Sincer ......am cumparat-o de pe ebay , mi-am asumat riscul si pe cuvant de onoare ca sunt si multumit de bratara si convins ca este originala .Daca am decis sa o postez si aici am zis sa aflu si parerea celor pe care-i apreciez si care vorbesc aceeasi limba ca si mine fiindca inainte de a o pune aici am cerut parerea celor de pe rolexforum . Bineinteles ca dezamagirea a fost foarte mare sa constat ca acolo NICI MACAR UNUL nu a spus ca este fake si aici am fost intampinat de la inceput cu pareri eronate si nejustificate cum ca termenul STELLINOX este cam bizar ( cu toate ca este atat de comun ) , ca este falsa fiindca nu are suruburi, ca este falsa ca nu are zalele pline sau ca scrisul nu este ca la cele originale , toate aceste pareri venite de la oameni care daca dadeau o simpla cautare pe google observau ca abereaza fantastic. Era frumos si elegant ca fiecare sa-si spuna parerea constructiv si sa vina cu argumente solide si nu era nici o suparare daca se constata ca bratara este falsa . Dar din pacate .........asta este cruda realitate , observ din ce in ce mai mult tendinta romaneasca de a arunca cu noroi si cand nu trebuie si neintemeiat . Ai aici link-ul de pe rolexforum si parerile celor de acolo :wink: https://www.rolexforums.com/showthread.php?t=546171


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 16:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
controller scrie:
Ținând cont de perioada căreia îi aparține, sunt mai multe indicii că ar fi originală decât că ar fi falsă.

Multumesc controller , da-mi te rog macar un indiciu cum ca ar fi falsa , nu de alta ........da sa belesc si eu ochii bine :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 18:11 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
flexibil29 scrie:
Imagine


flexibil29 scrie:
Imagine


1. aceste 2 poze sunt un motiv intemeiat pentru care autentificarile pe internet nu pot fi precise 100%

2. iar daca la acestea adaugam si lipsa (mea) de informare/supozitia de a fi informat

duc la autentificari imprecise (ca sa nu zic autentificari fake).

cat despre partea sentimentala - mie imi place sa-mi argumentez parerile (de aceasta data din cauza motivului 2 am gresit autentificarea) si astept si de la ceilalti sa isi argumenteze parerile(nu cer "argumente solide" - cine stabileste daca un argument e solid?).
daca flexibil29 s-a simtit in vreun fel suparat/afectat de comentariile mele imi cer scuze.
nu sunt cea mai potrivita persoana pentru a face recomandari, insa ii recomand lui flexibil29 sa mai citeasca acest topic si peste 1-2 ani pentru a reevalua/vedea cu alti ochi parerea din ultimul mesaj. acum e suparat ca i-am zis multi (dintre care nici unul expert in Rolex) ca bratara e fake. si suparat fiind a dat vina pe tendinta romaneasca...

iar morala
sa nu ne pripim

:D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 18:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Nu sunt suparat “user” si nici afectat . Sunt doar contrariat de unele raspunsuri . Sincer ....., ma simt extrem de jenat de toata treaba asta . Am pus o intrebare simpla despre un “rahat “ de bratara si am primit unele raspunsuri pe masura .Cine stabileste citez : “ argumente solide “ ? Nimeni desigur . Dar daca raspunsurile ar fi fost macar jumatate cum au fost cele date de Mircea , aveati tot respectul meu . Omul a justificat cateva opinii sustinute de un articol cat se poate de plauzibil , ce parere aveati ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2017, 20:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Prin "indiciile că ar fi falsă" mă refeream la cele enunțate de unii colegi. Personal, cred că este autentică. :wink:

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România