Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 13 Aug 2017, 14:29 
Neconectat

Membru din: 13 Aug 2017, 14:24
Mesaje: 2
Salutare! Am posibilitatea de a achizitiona un Patek Philippe. Cel care il detine spune ca "functioneaza daca il tragi manual, cupleaza automaticul si dupa un timp se opreste daca nu simte miscare a mainii". Trecand peste exprimare, evident ca este greu de stiut ce anume este stricat la el, dar imi puteti spune care poate fi un cost maxim al inlocuirii unei piese plus manopera in Romania?
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 13 Aug 2017, 16:07 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Patek-ul este ceas care in general este restrictiv cu piesele,iar daca sunt gasite nu sunt ieftine.
Este greu de facut o estimare de cost fara a sti care este problema ceasului.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 13 Aug 2017, 16:09 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Poate ca ar trebui sa puneti niste poze, sa vedem care e problema (poate intuieste ceasornicarul ceva) ... dar mai degraba sa va asigurati ca ce vreti sa cumparati este original!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 22 Aug 2017, 16:14 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Un pic offtopic: am observat ca preturile pentru reparatia aceluiasi ceas pot varia in functie de magazin/ceasornicarie. Caz concret in Bruxelles pentru schimbarea unui remontoire: un tip vine cu un Tag Heuer la unul dintre dealerii oficiali Tag pentru o reparatie mai serioasa. Pretul 500 EUR. Intreaba ce este cu pretul asta asa mare si i se raspunde ca acesta este pretul fixat de Tag Heuer pentru respectiva piesa care trebuie comandata+manopera. Tipul considera pretul reparatiei prea mare si pleaca la magazinul de vis-a-vis unde i se comunica un pret de ~100 EURO.
Ambele magazine sunt de lux si comercializeaza marci mari. Eu ce sa inteleg de aici, ca pretul normal este de 500 si ca piesa adusa este originala de la Tag sau ca la service-ul cu 100 de euro este ceva dubios? De ce exista diferenta asta mare de pret?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 22 Aug 2017, 16:26 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Dati-ne definitia unui "pret normal" si putem discuta.
Pana atunci aruncati o privire mai jos si poate aflati singur:
http://www.scritub.com/geografie/ecolog ... 111168.php


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 22 Aug 2017, 16:40 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Nu cred ca am nevoie de educatie economica din partea dumneavoastra. Prin "pret normal" m-am referit de fapt la un pret real sau corect pentru acel tip de reparatie. Asa trebuia sa scriu de fapt. Poate ca pretul real este acela de 500 EUR in acel caz, pentru reparatia unui Tag Heuer, de ce nu? Poate ca se justifica pretul de 500 si nu de 100 . Poate ca in 500 intra o manopera foarte buna + o piesa adusa din Elvetia. Daca mecanismul este Sellita...atunci pretul ar putea sa difere cred, insa daca este ETA este mai scump. Poate Claudiu sa-mi explice, nu stiu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 22 Aug 2017, 16:57 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Alexvintage scrie:
Dati-ne definitia unui "pret normal" si putem discuta.
Pana atunci aruncati o privire mai jos si poate aflati singur:
http://www.scritub.com/geografie/ecolog ... 111168.php


Pai tocmai asta este problema, ca unele dintre companiile producatoare de ceasuri sunt de-a dreptul in afara economiei libere la care faci referire.
Investigatia la adresa ETA i-a gasit in postura de "abuz de pozitie dominanta" pe piata mecanismelor sub 300 de euro. Si ceea ce a fost imputat ETA ("refusal to deal"), cu certitudine poate fi imputat si altora.
Stim deja ca industria germana auto este cartel de zeci de ani, n-o fi la fel si in industria ceasurilor?

On 21 October 2013, the Competition Commission concluded the investigation into the Swatch
Group’s planned implementation of its new supply policy and approved an amicable settlement between
the Secretariat and the Swatch Group. This gives the Swatch Group the opportunity to phase out the supply
of mechanical watch movements. The obligation to supply will continue until 31 December 2019. Based
on the average for the years 2009–2011, the Swatch Group and ETA must supply 75% of the previous
volume in 2014/2015, 65% in 2016/2017 and 55% in 2018/2019. In addition, the Swatch Group and ETA
agree to give equal treatment to all customers. Furthermore, the SME clause allows a derogation from this
arrangement in cases of special hardship for the benefit of affected customers. Should market conditions
develop in a manner that is substantially different from what is expected, the Competition Commission
reserves the right to reassess the obligation to supply. The Competition Commission also regarded a
reduction in supplies for assortments possible in principle; but at present such a move would be premature.
The decisive factors here are current market conditions and the uncertainty over developments in this
industry. The Competition Commission will monitor developments closely (test phase at various
manufacturers).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 22 Aug 2017, 19:25 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
GEO scrie:
.... Poate Claudiu sa-mi explice, nu stiu.


Ma indoiesc.
Intrebarea depre un "pret corect" as intelege-o daca ar fi fost pusa de Marx, Engels sau poate Lenin.
Singurul principiu sfant al capitalismului e "care pe care", principiu dupa care se orienteaza chiar si vanzatorii din talcioc.
Toate fenomenele gen "cartelizare" sau "unic furnizor de..." deriva din principiul mai sus enuntat.

Pretul unei reparatii e format din costul pieselor, manopera si adaosuri (impozite etc) iar diferentele in cazul de fata (ETA vs. Sellita) sunt derizorii. Daca pravalia A considera ca poate gasi clienti care sa plateasca pentru o reparatie 500€ e libera sa ceara acest pret. Pravalia B cere 100€ tocmai pentru ca e convinsa ca un pret mai mare e aberant.
In lumea civilizata ( datorita diversitatii mari) se obisnuieste a se solicita oferte de reparatie(prestatie de lucrari) de la 2-3(sau mai multi) ofertanti.

Pentru exemplificare: Acum vreo 2 ani am avut nevoie de un ax secundar de IWc 89. Am intrebat la firma https://watchparts24.de/Ersatzteile-und ... arkenuhren care foarte amabila mi-a comunicat ca au in stoc la pretul de 161,00€ plus transportul. Evident ca am refuzat sa platesc un asemenea pret iar 2 luni mai tarziu l-am gasit la un vanzator care aproape ca s-a jenat sa-mi ceara pe el 40 €.

Bine ati venit in capitalism. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 22 Aug 2017, 20:47 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Eu nu am avut aceasta problema și nu cunosc preturile pentru astfel de reparații. Poate ca as fi ieșit și eu din magazin dacă vedeam acest preț. Însă, ce doream sa spun este ca poate acel preț mare se justifica pana la urma.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 22 Aug 2017, 21:00 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Din moment ce aceeasi prestatie se obtine la un pret mai mic, pretul mare nu se justifica...dar asta nu inseamna ca nu se plateste.
Bun venit in jungla ...capitalista.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 22 Aug 2017, 22:14 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Sunt convins ca se justifica :) Și pot exista și argumente desigur. Ca nu as plăti atâta o reparație, este alta poveste.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 23 Aug 2017, 18:50 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Aceasta este o discutie care poate fi dusa pe diverse paliere.Pe palierul economico-capitalist nu vreau sa discut,cu toate ca vrei nu vrei tot acolo ajungi.

Am sa discut altfel....
daca pretul piesei este 50 euro atunci cei 500 de euro ceruti de Tag par a fi mult.
100 euro pare a fi un pret mai corect.
DAR...depinde ce servicii ofera Tag in acesti bani.Si cum de obicei servisurile oficiale ,la o operatiune,mai baga 10 operatiuni nesolicitate,atunci pretul Tag nu e mare.Ce inseamna asta....eu solicit schimbarea remontoarului....tag spune 500 euro...pentru ca la inlocuirea remontoarului noi facem si revizia mecanismului,si inlocuirea garniturilor,si etansarea si polish-ul...ca sa putem sa va dam din nou garantia Tag..atunci 500 euro nu e mult.Atata doar ca platiti o serie de lucrari nesolicitate.

Daca mergeti la Boutique-ul de vis-a-vis,va schimba remontoarul,adica doar lucrarea solicitata,si va costa 100 euro.Daca se intampla ca ceasul sa nu functioneze,atunci probabil ca vor trebui sa faca aceleasi lucrari-sau aproape toate-ca si cei de la Tag,iar pretul va fi comparabil.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 23 Aug 2017, 19:00 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Dar apropo, exista un tarif orar al ceasornicarului (de la Tag, de la butic, de la piata etc.)?
Pentru ca, de exemplu, la service auto exista. Parca la VW am vazut ceva de genul 30 de euro/ora la Golf, Polo, Rapid, Octavia etc, 50 de euro/ora la Passat, Superb etc.. Indiferent de operatiune (ma refer la partea mecanica).
Nu stiu daca preturile mai sunt actuale si acum, dar intelegeti ideea.
Si fiecare operatiune era normata in fuctie de durata (presupusa) a acesteia. Schimbat bec faza scurta: 45 de minute x tariful orar; indreptat aripa + vopsit: 6 ore x tarfiul orar.

Cat dureaza, de exemplu o revizie la 2824 (cu totul). Dar la 2892 sau Unitas, sa zicem?

De ce intreb: o revizie la 2824 la 150 de Ron, mi se pare o operatiune foarte ieftina. Prin contrast, ajustarea unei bratari la 10 Ron mi se pare insa mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 23 Aug 2017, 19:04 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Nu am stiinta sa fie tarif orar la ceasuri.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie Patek Philippe
MesajScris: 23 Aug 2017, 19:13 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Claudiu a explicat cel mai bine.

La reprezentanta oficiala, vor fi facute mereu operaritiuni suplimentare ptr a putea da garantie lucrarii.
Garnituri noi si pressure test vin de la sine. E oarecum de inteles. Daca tie iti trebuie schimbata o piesa
si ti-o schimba fara a verifica etansietatea......tu iei ceasul, dupa o saptamana faci dus cu el si daca iti intra apa in el o sa tipi ca e vina celor de la service!......cand, de fapt, nu e.


Alernativa e sa gasesti un ceasornicar priceput care are acces la piese. Cum treaba cu piesele e din ce in ce mai complicata.......in multe cazuri, vrei-nu vrei, ajungi la service autorizat.

PS: nu exista tarif orar la nici o reprezentanta.....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România