Acum este 21 Noi 2019, 04:51

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Reguli forum

In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Volna
MesajScris: 05 Sep 2017, 20:04 
Neconectat
Moderator

Nu cred ca este necesar ca pentru a va demonstra ceea ce este demult cunoscut in comunitatea pasionatilor de ceasuri rusesti trebuie sa fac reclama la astfel de site-uri, dar treaca odata.
http://ussrwatch.net/Vostok.html
Deci bun venit in "raiul" pieselor de schimb noi pentru ceasuri rusesti fabricate in anii '60.
Gasiti acolo pe langa cadrane ca acela ales de dumneavoastra, cu minore diferente fata de cele vechi si originale (diavolul sta in detalii) chiar si cadrane care nici nu s-au produs vreodata. Tot ce doreste clientul.
Si da, ceasul din link are cadranul restaurat, rescris sau cum vreti sa ii spuneti, dar si carcasa de ceas Almaz :D .

Din pacate aici nu este o materie de credinta, insa, asa cum am spus si anterior, alegerea va apartine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2017, 08:13 
Neconectat

Dar care ar fi detaliile pe care trebuie sa le urmaresc pentru a-mi da seama daca un cadran este original, rescris sau made in China?
De exemplu am incercat sa compar valurile de pe cadranul ceasului meu cu cele de pe cadranul pe care intentionam sa-l cumpar, unde si cum incepe o linie de val si unde si cum se termina si nu am gasit nicio diferenta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Sep 2017, 13:44 
Neconectat

zvonacfirst scrie:
Dar care ar fi detaliile pe care trebuie sa le urmaresc pentru a-mi da seama daca un cadran este original, rescris sau made in China?
De exemplu am incercat sa compar valurile de pe cadranul ceasului meu cu cele de pe cadranul pe care intentionam sa-l cumpar, unde si cum incepe o linie de val si unde si cum se termina si nu am gasit nicio diferenta.

Nu mai sta pe ganduri si cumpara daca vrei sa ai un ceas care sa arate bine. Trebuie sa gasesti un echilibru intre dorinta de a face un ceas sa arate din nou asa cum trebuie si necesitatea de a sti cu siguranta daca piesele noi sunt originale.
In cazul tau nu cred ca merita sa-ti faci prea multe griji. Nu este Vacheron Constantin nici ca traditie nici ca valoare, cu toate astea este un ceas frumos, asa ca fa-l sa arate din nou frumos si poarta-l. :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]