Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Sep 2017, 15:12 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Ieri am observat ceva ciudat la ceasul meu kinetic atunci cand am vrut sa-i reglez minutele. Am tras coroana in pozitia a doua, am setat minutele inapoi (1-2 minute) si am impins coroana la loc.
Ulterior secundarul si implicit si indicatoarele de minute si ora au inceput sa se miste singure la fel ca la un ceas sincronizat atomic, cand se trece la alta ora, ca si cum as fi actionat functia GPS.
Am crezut ca am facut eu ceva gresit sau am activat o functie nestiuta care seteaza ora automat, insa miscarea ar fi continuat perpetuu cred si am fost nevoit sa trag din nou coroana si sa setez minutele din nou. Apoi a mers normal.
Ati mai intalnit o astfel de problema la kinetice? Eu nu stiu ca ceasul meu sa aiba o astfel de functie de reglare automata a orei. Este un ceas banal kinetic.

Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Sep 2017, 15:40 
Neconectat

Membru din: 26 Sep 2017, 13:55
Mesaje: 45
Au un START-UP INDICATOR, dar care de obicei nu se manifesta in timp ce ceasul functioneaza normal.
Mai jos este un pasaj din manualul cu instructiuni:

Citat:
"Being a two-hand model without a second hand, this watch is equipped with a “start-up indicator” function to show that the watch has started operating when the watch is used for the first time after being purchased or after being left unused for a long time.

After the watch is swung approximately 50 times for charging, the minute hand moves quickly to indicate that it has started operating. Quick movement of the minute hand

* Normally, the minute hand moves at 20-second intervals, while it moves about 80 times more quickly when the start-up indicator function is activated.

* The minute hand moves quickly past more than 5 minute markers and stops automatically to resume normal movement. The duration of the quick movement varies depending on the number of swings given to the watch. If you find it keeping turning around the dial, pull out the crown to stop it, and then, set the time. "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Sep 2017, 16:07 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Intr-adevar, ora/minutele nu au mai fost setate demult; doar data am setat-o cand a fost cazul. Ceasul avea un avans de 2-3 minute si de aceea m-am hotarat sa-l reglez.
Mersi mult pentru informatie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România