Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Service BB pentru Seiko Alpinist
MesajScris: 10 Noi 2017, 03:00 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2017, 02:54
Mesaje: 20
Salut, am un ceas Seiko Alpinist cu mecanismul 6R15 cumparat din Japonia, ceasul are o problema care a aparut din senin, nu se mai ajusteaza data din coroana - se invarte in gol.
Ceasul este inca in garantie, am dat mail la Seiko Japan si m-au indreptat catre BB Service Unirea din Bucuresti. I-am intrebat si pe cei din Bucuresti si mi-au zis ca trebuie sa platesc transportul+constatarea care este 20 de lei.
Ce parere aveti despre acest service, se merita sa-l trimit sau mai bine ma duc cu el la un ceasornicar priceput(recomandati va rog pe cineva din Craiova sau din tara care se pricepe si pune piese de calitate in el)?
Ceasul nu a cazut si a fost folosit in mod corespunzator, in afara de problema de mai sus nu am nicio problema cu el la mecanism sau la altceva.

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2017, 10:24 
Neconectat

Membru din: 21 Sep 2016, 12:34
Mesaje: 66
Localitate: Bucuresti
Ai schimbat cumva data intre orele 21-3? Adica in perioada in care ar fi trebuit sa treaca la ziua urmatoare.
Despre service BB numai de bine :x E plin de experiente negative legate de ei.
Vorbeste cu Claudiu, proprietarul forumului. E singurul recomandat pentru asa ceva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2017, 13:49 
Neconectat

Membru din: 03 Aug 2017, 18:02
Mesaje: 96
diver scrie:
Vorbeste cu Claudiu, proprietarul forumului. E singurul recomandat pentru asa ceva.


Recomandat de catre cine?
Exista si alti cativa ceasornicari priceputi in tara, insa, conform regulamentului forumului, dl. Claudiu Burlan e singurul ceasornicar despre care membrii forumului au permisiune sa faca recomandari.
In rest, conform conditiilor de garantie, orice interventie la ceas, in perioada de garantie, facuta in alte service-uri decat cele autorizate de producator, atrage anularea garantiei.

Concluzia mi se pare simpla: ori apelezi la un ceasornicar in care ai incredere, anuland garantia ramasa, ori te tii de capul celor de la service-ul BB acreditat pana iti rezolva problema.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2017, 14:33 
Neconectat

Membru din: 26 Sep 2017, 13:55
Mesaje: 45
Uite un video ce explica cum este cu schimbarea datei in mod gresit.
Pe la minutul 18:50 arata si un mecanism de seiko, caruia i s-a rupt o rotita din plastic pentru ca nu s-a tinut cont de procedura corecta.
Probabil ca asta ti s-a intamplat si tie.

https://youtu.be/EZu6wxCVjaE

Eu as merge pe garantie, asa ar fi cel mai corect, dar nu am nici un fel de experienta cu cei de la BB Service, asa ca nu stiu ce sa zic referitor la seriozitatea si competenta lor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2017, 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Pe internet apar de regula plangerile si opiniile de rau ale persoanelor si in mod evident situatia prezentata este strict dintr-un singur unghi, cel al reclamantului.

Eu personal am apelat la service-ul B&B si nu am fost nemultumit de comunicare sau executie. Am intrebat la producatorul ceasului ce este de facut, am sunat la B&B si am luat legatura cu managerul de brand al ceasului meu, managerul de brand a luat legatura iar cu producatorul si a fost executata reparatia, chiar daca am dus acolo un automatic cu mecanism "in-house".
Am apelat si in alte conditii pentru diverse interventii minore (teste de verificare, deblocat bezel, etc) dar nu cred ca mai are rost sa scriu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2017, 15:56 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2017, 02:54
Mesaje: 20
Salut, data a fost schimbata in afara orei 10-13 exacut cum e specificat pentru mecanism.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2017, 16:06 
Neconectat

Membru din: 26 Sep 2017, 13:55
Mesaje: 45
SacreDro scrie:
Salut, data a fost schimbata in afara orei 10-13 exacut cum e specificat pentru mecanism.


De fapt in manual scrie intre 22:00 si 1:00 noaptea, nu intre 10:00 si 13:00 cum spui tu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2017, 13:53 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
revival scrie:
diver scrie:
Vorbeste cu Claudiu, proprietarul forumului. E singurul recomandat pentru asa ceva.


Recomandat de catre cine?
Exista si alti cativa ceasornicari priceputi in tara, insa, conform regulamentului forumului, dl. Claudiu Burlan e singurul ceasornicar despre care membrii forumului au permisiune sa faca recomandari.
In rest, conform conditiilor de garantie, orice interventie la ceas, in perioada de garantie, facuta in alte service-uri decat cele autorizate de producator, atrage anularea garantiei.

Concluzia mi se pare simpla: ori apelezi la un ceasornicar in care ai incredere, anuland garantia ramasa, ori te tii de capul celor de la service-ul BB acreditat pana iti rezolva problema.



Nu stiu....poate faptul ca am un contract pentru efectuarea lucrarilor in garantie cu B@B????
Zic si eu......

D-le Revival...daca nu stiti nu vorbiti ,va rog.

Dar oricum recomand trimiterea ceasului la B@B Unirea.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2017, 17:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
SacreDro scrie:
Salut, am un ceas Seiko Alpinist cu mecanismul 6R15 cumparat din Japonia........
....... BB Service Unirea din Bucuresti. I-am intrebat si pe cei din Bucuresti si mi-au zis ca trebuie sa platesc transportul+constatarea care este 20 de lei. 1
Ce parere aveti despre acest service, se merita sa-l trimit sau mai bine ma duc cu el la un ceasornicar priceput(recomandati va rog pe cineva din Craiova sau din tara care se pricepe si pune piese de calitate in el)? 2
.......

Multumesc.


1. 20 lei dus/ 20 lei intors ...40 lei nu-i mare problema daca ii dau de cap.
2. Daca nu-i dau de cap il trimiteti la Claudiu cu aceiasi cheltuiala repetata pe firma de curierat + extra...ce zice Dl. Claudiu si cred ca dansul este in stare sa-l readuca in parametrii initiali.

D-vs. decideti.

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România