Acum este 21 Noi 2019, 06:05

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Reguli forum

In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Noi 2017, 19:06 
Neconectat

Buna!

Am achizitionat acum aproximativ o luna un ceas Certina DS1 Automatic de la BB, cel din link-ul de mai jos:
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cer ... testi.html

Problema este ca, desi am luat si un watch winder, ceasul se opreste si trebuie sa-l reglez zilnic. Watch winder-ul este cu 4 programe de rotire. Indiferent ce program folosesc am acelasi rezultat. Ceasul il gasesc dimineata oprit.

Este vreo problema cu mecanismul ceasului? E nevoie de o perioada de rodare a acestuia? Sau are vreun defect si trebuie sa il duc in service?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2017, 19:18 
Neconectat
Site Admin

Patesti acelasi lucru daca porti ceasul zilnic? Sau daca il tragi seara din cheita?
Daca nu, atunci banuiesc ca winderul este ineficient. :?

Daca-l porti zilnic nu ar trebui sa se opreasca indiferent daca il pui pe winder sau nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2017, 09:04 
Neconectat

Ceasul nu-l port zilnic. Pana acum nici nu il trageam zilnic. Dar ma asteptam sa nu trebuiasca sa fac asta daca il pun pe winder. Winderul e acesta:
https://www.watchzone.ro/cutii-depozita ... asuri.html

Aseara am pus ceasul pe winder in jur de ora 20:30, iar inainte l-am tras pana la maxim. Programul de rotire de pe winder a fost doua minute rotit in sensul acelor de ceasornic, doua minute pauza. Dimineata era oprit. Se oprise la ora 07:40.

Ceas automatic nu am mai avut, dar am avut ceas mecanic, demult, care daca il trageai nu se oprea asa repede. Ce parere aveti? Are vreun defect?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2017, 09:42 
Neconectat

Repede la garantie cu el. ETA2824 are o rezerva de mers de ~40h

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2017, 19:11 
Neconectat

Am rezolvat problema. L-am trimis la reprezentanta si acum nu se mai opreste chiar daca nu-l port mai multe zile si il tin doar pe winder. La magazin mi-au zis ca i-au facut o recalibrare.
Multumesc pentru sfaturi.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]