Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 16:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: identificare mecanism ceas
MesajScris: 18 Iun 2019, 18:28 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 18:22
Mesaje: 230
Baieți, doresc sa clarific pentru mine, ce inseamna notiunea de "Ebauche".
Am avut o discuție cu Claudiu care in putinul timp care l_a avut la dispoziție, mi_a explicat, dar as dori sa aprofundez.
De aceea, vrrau sa spun ca am avut si eu diferite mecanisme, in special de ceasuri de buzunar, provenite di ceasuri de Aur. Unele di ele, pareau a fi calibre ale unor branduri celebre, ex. Jaeger LeCoultre, chiar Rolex. In schimb, pe cadran, ca si pe mecanism nu avesu nici un nume, nici o marca, nici o ștanța.
Intrebarea mea este : Aceste mecanisme sunt falsuri ale celor care au produs ceasurile, sau sunt originale ale unor branduri cu un grad de complexitate in functie de cererea cumparatorului, cum am inteles de la Claudiu?
Care este scopul ca mecanismul sa fie unul anonim, atit din partea cumparatorului, cit si a producatorului?
Daca este un calibru integral al unui brand mare, fara nici un inscris, sau stanța, ce valoare are fata de unul care are toate inscrisurile brandului?
Va mulțumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: identificare mecanism ceas
MesajScris: 18 Iun 2019, 21:27 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 18:22
Mesaje: 230
Baieti,va rog sa ma scuzati,nu am vrut sa deschid topic nou, in acest topic fiind vorba de "Ebauche"uri. In discutia recenta cu Claudiu,caruia ii multumesc pentru explicatiile primite si timpul acordat,mai am o nelamurire : care este motivul cumparatorului,sau celui ce comanda si evident plateste, un mecanism complet, sau partial si care este motivul brandului ce livreaza la comanda mecanismul ,sau parte dintr-un mecanism sa NU foloseasca nume,stante ,inscrisuri, ce ii apartin. De ce anume fuge unul,sau celalalt ? Am avut si eu mecanisme chiar identice, ale unor ceasuri de Aur ,calibre identice cu cele marcate,ex. de Jaeger LeCoultre si inca unul compliccat,cu repetitie.Imi pun intrebarea special, in asemenea cazuri,in care ca mecanismele si ceasurile marcate sunt gemene cu ceasurile si mecanismele nemarcate.
Va multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România